پخش زنده

رادیو مجاهد

728 x 90

برایان هوک: شاهد سنگین‌ترین تحریم در تاریخ علیه رژیم ایران هستیم

برایان هوک
برایان هوک

برایان هوک هماهنگ‌کننده اقدامات وزارت‌خارجه آمریکا علیه رژیم آخوندی با اشاره به ابعاد تحریمهای گسترده علیه رژیم آخوندی گفت: تحریم‌ها در فعالیت‌های رژیم ایران اخلال ایجاد می‌کند. این رژیمی است که از سال ۲۰۱۳ میلادی حدود ۱۶میلیارد دلار در عراق، سوریه و یمن – به‌منظور حمایت از گروه‌های شبه‌نظامی مختلف، تولید موشک، و همه گونه تهدید علیه صلح و امنیت – هزینه کرده است. بنابراین تحریمهای ما به جا هستند.

 

رئیس گروه اقدام ایران افزود: فکر می‌کنم مردم ایران از این رژیم خسته شده‌اند. رژیمی که ۳۹سال است از شهروندان خود و رفاه اقتصادی آنها می‌دزدد و حقوق‌بشر و کرامت انسانی آنها را نادیده می‌گیرد. ما از مردم ایران و اشتیاق آنها برای یک حکومت بهتر بسیار حمایت می‌کنیم. آینده کشور ایران در دستان مردم ایران است. با این حال ما از تمایل آنها برای برخورداری از یک زندگی بهتر، اصلاحات قوی در مورد این دیکتاتوری ظالم و تاریک مذهبی با قدرت حمایت می‌کنیم.

 

برایان هوک افزود: این تحریم‌ها سنگین‌ترین تحریم‌هایی در تاریخ هستند که علیه ایران اعمال شده است و ما این کار را به‌عنوان بخشی از کارزار فشار حداکثری اقتصادی با هدف تغییر رفتار رژیم (ایران) انجام می‌دهیم.

 

لازم به یادآوری است که برایان هوک دو ماه پیش از سوی مایک پمپئو به‌عنوان رئیس گروه اقدام ایران منصوب شد. او با اشاره به تصمیم پرزیدنت ترامپ و تاثیر آن بر اقتصاد ایران گفت: همان‌طور که رئیس‌جمهوری گفته است، خواهیم دید گام بعدی چه خواهد بود. این را می‌دانیم که ریال ایران در سال جاری ۷۵درصد از ارزش خود را از دست داده است. بیش از ۱۰۰شرکت عمده جهان به تجارت خود با ایران پایان داده‌اند، شبکه مالی سوئیفت دسترسی ۵۰بانک ایرانی را قطع کرده است، تحریم‌های نفتی به اجرا در آمده‌اند و ایران با توفانی از مشکلات اقتصادی مواجه است، اما بسیاری از این مشکلات به این دلیل است که آنها در مسائل منطقه‌یی زیادی درگیر هستند و این هزینه‌ای است که شما برای یک رژیم غیرقانونی بودن پرداخت می‌کنید.

وی همچنین درباره تاثیر‌گذاری تحریمهای آمریکا و کاهش شدید تجارت جهانی با رژیم ایران گفت: اگر شما یک شرکت عمده اروپایی باشید که در سطح جهانی تجارت می‌کنید، شما هرگز بازار ایران را به آمریکا ترجیح نمی‌دهید. بنابراین از نظر اقتصادی به نفع چنین شرکتهایی نیست که رژیم تحریم‌های ما را نقض کنند و به همین دلیل است ما پیش‌بینی نمی‌کنیم که شرکت عمده‌یی تحریم شود. با این حال این را می‌توانم بگویم که ما هر گونه فعالیتی که قابل تحریم باشد را تحریم خواهیم کرد.

 

 

بیشتر بخوانید

هشدار برایان هوک: تجارت شرکتها با رژیم ایران تروریسم را تأمین مالی می‌کنند

برایان هوک رئیس گروه اقدام ایران در وزارت‌خارجه آمریکا ضمن پیامی در توئیتر خود هشدار داد تجارت با رژیم ایران می‌تواند به‌معنای تأمین مالی تروریسم باشد.

وی گفت: وقتی شرکتها با رژیم ایران تجارت می‌کنند، آنها احتمالاً تروریسم را تأمین مالی می‌کنند – شاید تروریسم در خاک کشور خودشان.

هدف تحریمهای ما این است که این رژیم را از توانایی آن برای صدور تروریسم محروم کنیم.

ما نسبت به دور زدن تحریمها هوشیار هستیم و در متوقف کردن آنها تردیدی به خود راه نخواهیم داد.

وی در یک نشست تلفنی با اتحادیه اروپا روز ۲۴آبانماه گفت:‌ «شرکتها و بانکهای اروپایی که در چارچوب سازو کار مالی ویژه اتحادیه اروپا به همکاری با رژیم ایران ادامه دهند مشمول تحریم‌های آمریکا خواهند شد».

 

قابل ذکر است که اتحادیه اروپا به‌دنبال حفظ برجام و رابطه شرکتهای اروپایی با رژیم ایران است ولی از سوی دیگر از تحریمها که منافع استراتژیکش با آمریکا را به خطر می‌اندازد ابراز نگرانی می‌کند.

 

برایان هوک همچنین در گفتگو با روزنامه االشرق‌الأوسط گفت: برجام به ایران در خصوص گسترش امدادرسانی تروریسم کمک کرد تحریمهای آمریکا علیه ایران در پی آزاررسانی به اقتصاد ایران نیست بلکه نظام را هدف گرفته است.

برایان هوک گفت: خطر ایران برای جهان فراتر از برنامه هسته‌یی آن است. اما تحریمها او را مجبور به بازگشت به میز مذاکره می‌کند.

برایان هوک در خصوص توافق هسته‌یی افزود: توافق هسته‌یی که در ۲۰۱۵ توسط باراک اوباما رئیس‌جمهور وقت امضا شد، موافقت کنگره را ندارد. از آنجایی که رئیس‌جمهور توان همراه کردن همه اعضای کنگره را نداشت، این توافق را تبدیل به توافق شخصی کرد که با امضای او به تنهایی قابلیت اجرایی پیدا می‌کند. بدین معنا که این توافق قابل تعدیل یا لغو از سوی هر رئیس‌جمهوری که پس از او پای کار بیاید هست. با رفتن رئیس‌جمهوری که پای آن توافق را امضا کرده بود، این توافق جنبه حقوقی خود را از دست می‌دهد.

 

 

نماینده ویژه رئیس‌جمهور آمریکا در پرونده ایران اضافه کرد: اشتباه برجام این است که فقط به مسأله هسته‌یی پرداخته است. اما هنگامی که تهدیدهای ایران را در سطح جهان می‌بینیم، نشان می‌دهد که فراتر از برنامه هسته‌یی است. این تهدیدها شامل جنگ‌افروزی ناوبری، حمله‌های سایبری، صدور انقلاب، ارهاب کشورهای دیگر، بی‌ثبات کردن کشورهای همسایه و دست زدن به‌عملیات ترور و انفجاری در کشورهای دیگر می‌شود. رژیم تهران در طول ۳۹سال گذشته پرونده‌یی مملو از خشونت را از خود بر جای گذاشته و باید دست از صدور انقلاب خود بردارد.

 


برایان هوک: مقابله تا با ستیزهجویی رژیم ایران در منطقه

برایان هوک: افزایش فشار آمریکا روی رژیم ایران با نیروی ضربت جدید

 

 

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات