پخش زنده

رادیو مجاهد

728 x 90

تحریم، شکست برجام و مسابقه شرکتهای خارجی برای خروج از ایران

شکست برجام و مسابقه شرکت‌های خارجی برای خروج از ایران
شکست برجام و مسابقه شرکت‌های خارجی برای خروج از ایران

نشریه العرب آنلاین چاپ لندن در گزارشی نوشت: گروه جنرال الکتریک روز جمعه توقف همکاری تجاری با رژیم ایران را پیش از پایان مهلت تعیین شده از سوی مقامات آمریکا در پی ازسرگیری تحریمها علیه رژیم ایران، بعد از خروج از توافق هسته‌یی (برجام) اعلام کرد. این در حالی است که شرکت نفتی توتال دستیابی به معافیت از تحریمها را از سوی آمریکا برای ادامه فعالیت در ایران نامحتمل دانست.

این نشریه۱۳خرداد ۹۷ افزود: شرکت جنرال الکتریک یکی از اندک شرکتهایی بود که پس از لغو جزیی تحریمها در پی امضای توافق هسته‌یی به مجوزهای ویژه از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا در ایران به فعالیت پرداخت. شعبه‌های این شرکت در خارج، از سال ۲۰۱۷ به بعد به قراردادهایی برای فروش تجهیزات ضروری مورد نیاز در میدانهای گازی و ساخت تولیدات پتروشیمی به ارزش دهها میلیون دلار دست پیدا کرده بودند.

 

شرکتهای هواپیمایی و لغو قرارداد با رژیم ایران

دو گروه صنعتی هوایی بویینگ و ایرباس که درخواستهای میلیاردها دلاری از شرکتهای هوایی رژیم ایران دریافت کرده بودند؛ بیشترین تاثیر را از تحریمهای آمریکا علیه این رژیم خواهند دید. این دو شرکت هنوز قصد خود را برای لغو سفارشهای ارجاع شده از سوی رژیم ایران اعلام نکرده‌اند، اما یک منبع آگاه نزدیک به دو شرکت از قصد آنها برای خروج از توافق فروش با ایران خبر داد.

کمپانی دایلیم اینداستریال کره جنوبی نیز به فهرست شرکتهای جهانی پیوست که ایران را پس از اعمال تحریمهای آمریکایی ترک خواهند کرد، این در حالی است که شرکتهای دیگر نفتی در حال بررسی خارج ساختن سرمایه‌گذاریهای خود هستند.

 

توقف فعالیت شرکتهای اروپایی

شرکتهای اروپایی برجسته، این گزینه را انتخاب کرده‌اند که با اعلام توقف فعالیتهای خود در این کشور پاسخ دهند تا از این طریق خود را از جریمه‌های محتمل آمریکا دور کنند. به این ترتیب که گروه مرسک تانکر دانمارک متخصص در امور حمل‌‌ و نقل محموله‌های نفتی دو هفته قبل اعلام کرد؛ پس از تصمیم آمریکا برای خروج از توافق هسته‌یی (برجام) و ازسرگیری تحریمها به فعالیتهای خود با رژیم ایران پایان خواهد داد.

العرب آنلاین در پایان این گزارش نوشت: کارشناسان اقتصادی و تحلیلگران می‌گویند شرکتهای بزرگ، تصمیم‌گیرنده اصلی برای پایان دادن به بحث و جدل درباره تحریمها علیه رژیم ایران هستند و موضع‌گیریهای سیاستمداران برجسته اروپایی در نهایت تنها بازتاب موضع‌گیری این شرکتها خواهد بود. این شرکتها احتمال ندارد منافع خود را در سبد بازار ایران قرار دهند و فعالیتهای خود را در بازارهای با اهمیت‌تر به خطر بیندازند. به‌علاوه این تحریمها در بلندمدت نیز بر فعالیت این کمپانیها تاثیر می‌گذارد.

 

بیشتر بخوانید

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات