پخش زنده

رادیو مجاهد

728 x 90

سپاه پاسداران از سبوی مماشات تا مکافات جنایات

سپاه پاسداران از سبوی مماشات تا مکافات جنایات
سپاه پاسداران از سبوی مماشات تا مکافات جنایات

با رسمیت یافتن و تصویب تروریست بودن سپاه پاسداران از جانب وزارت‌خارجه آمریکا، از امروز ورقی برمی‌گردد. فصلی تازه در تعادل‌قوای سیاسی و اجتماعی بین مردم و مقاومت ایران در مقابل تمامیت دستگاه ولایت فقیه رقم می‌خورد.

 

دیپلماسی درخشان و روشنگر منافع ملی 

تحقق این تحول مهم بخشی از خواسته‌های به‌حق مردم ایران طی ۳دههٔ گذشته بوده است. مقاومت ایران در یک دیپلماسی درخشان و مستقل و میهنی که تماماً بر منافع ملی و تاریخی ایران استوار بوده است، بارها و بارها از جامعهٔ بین‌المللی و مشخصاً آمریکا و اروپا خواستار لیست‌گذاری اصلی‌ترین ارگان سرکوب و جنایت و چپاول حاکمیت ولایت فقیه بوده است. اینک این دیپلماسی روشنگرانه به بار نشسته است و حاصل آن، ثمری برای مردم ایران می‌باشد.

 

اقدامی بی‌نظیر در تاریخ دولتها 

در اهمیت این تحول سیاسی باید یادآور شد که برای اولین بار یک نیروی نظامی رسمی در لیست تروریستی می‌رود؛ اقدامی که تا به‌حال در هیچ نمونه‌یی طی سده‌های متمادی تاریخ دولتها وجود نداشته است. این اهمیت و عواقب عمیق آن را «جیسون بلازاکیس» مدیر دفتر مقابله با تروریسم مالی و اعمال تحریم به وال‌استریت ژورنال این‌طور تصویر می‌کند: «هیچ‌وقت تاکنون بخشی از یک دولت در این فهرست قرار نگرفته است. عواقب چنین کاری در آینده عمیق خواهد بود».

 

آثار بالفعل و بالقوه لیست‌گذاری سپاه 

با رسمیت یافتن لیست‌گذاری سپاه پاسداران در زمرهٔ گروه‌های تروریستی جهان، به‌جاست نگاهی به واکنش‌های رژیم آخوندی و نیز آثار بالفعل و بالقوه این تحول مهم داشته باشیم.

اصلی‌ترین واکنش محوری نظام آخوندی که تلاش می‌کند آن را در هیاهوی تبلیغاتی بپوشاند، به‌کار بردن عبارت «اقدامی خیلی خطرناک» لابه‌لای موضع‌گیریها و گزارشات رسانه‌هایش است. هیچ‌ نهاد و طرف حساب سیاسی به اندازه نظام آخوندی و شخص ولی‌فقیه، وزن و ثقل و آثار تعادل قوایی این لیست‌گذاری «خطرناک» را حس نمی‌کند.

دست‌اندر کاران نظام آخوندی بلافاصله پس از اعلام رسمی وزیر خارجه آمریکا، به فرافکنی و برخی رفتارهای بلاهت‌بار دست زدند. وزیر خارجه آخوندها نامه‌یی به روحانی نوشت که «نیروهای سنتکام و شرق آسیای آمریکا» در لیست تروریستی قرار داده شوند؛ روحانی هم تصویب کرد و شورای عالی امنیت رژیم هم همین را اعلام نمود. محمدعلی جعفری هم با توجه به همین تصمیم شورای عالی امنیت رژیم، اعلام کرد که «نیروهای سنتکام و شرق آسیای آمریکا از این پس آرامش گذشته را نخواهند داشت»! نمایندگان مجلس آخوندی در یک اقدام به‌غایت بلاهت‌بار غیرسیاسی و خلاف اصول پارلمانی، لباس فرم سپاه پاسداران را پوشیدند و سلفی‌ها گرفتند! بدین‌گونه اعلام رسمی کردند که در تمام جنایات و چپاول‌های سپاه پاسدارن شریک بوده و دست دارند و نمایندگی مجلس، پوش و محملی ریاکارنه و دجالگرانه بیش نیست.

 

زهری در کالبد تمامیت نظام آخوندی 

برای توجه و دقت در آثار مهم این لیست‌گذاری به‌مثابه زهری در کالبد تمامیت نظام، به‌جاست نگاهی به جایگاه سپاه پاسداران در حاکمیت ولایت فقیه و ویژه‌گی‌های خاص آن داشته باشیم:

۱ـ سپاه پاسداران برای حفظ نظام به هر قیمت بر عنصر جنایت استوار بوده است، نبض این نیرو با پایین و بالا رفتن تعادل‌قوا و ترازوی قدرت می‌زند. قوی‌ترین پشتوانه‌ٔ سپاه پاسداران در دهه‌های پیشین، سیاست مماشات با نظام آخوندی بود. با تکیه دادن به این سیاست بود که این رژیم در سوریه، عراق، لبنان و افغانستان با سپاه تروریستیِ قدس جولان می‌داد. لذا با خالی شدن پشت و حامی این سیاست و نیز با تهاجم لیست‌گذاری علیه سپاه، به ماهیت پوشالی و لرزان تعادل قوایی‌اش بازمی‌گردد. آثار این بازگشت را ریزش سپاه گواهی خواهد داد.

۲ـ سپاه پاسداران با محوریت جنایت برای حاکمیت، از همان سال‌های اولیهٔ شکل‌گیری‌اش از منفورترین نیروهای نظام آخوندی بود. لذا در این لیست‌گذاری با ضریب بیشتری نسبت به گذشته از جانب مردم ایران زیر ضرب و اضمحلال خواهد رفت.

۳ـ عناصر سپاه از جنایت‌کارترین موجودات هستند که تا عرصه برای جولان جنایت داشته‌اند، همهٔ پل‌های پشت سرشان را خراب کرده‌اند. از این روی با بسته یا محدود شدن مسیر جولان جنایت و آثار سیاسی ناشی از لیست‌گذاری، کارآیی همیشگی‌شان را از دست خواهند داد. هوشیاری مردم ایران در تشدید این شرایط علیه سپاه پاسدارن، بحران نظام را مضاعف خواهد کرد.

۴ـ سپاه پاسداران مسبب اصلی فقر فراگستر و چپاول سرمایه‌ها و دارایی‌های مردم ایران است. با این لیست‌گذاری، یکی از اصلی‌ترین بانیان سقوط سطح زندگی مردم و ایجاد و گسترش تباهی و فساد و مجموعه‌یی عظیم از ناهنجاریهای اجتماعی مورد هدف و تهاجم و محدودیت قرار می‌گیرد. آثار آن را در واکنش مردم و قیام‌هایشان باید مد نظر داشت.

۵ـ حسابهای بانکی و نجومی دزدان و قاچاقچیان سپاه پاسداران در خارج ایران و طرف حسابهای معامله‌های کلان اقتصادی با سپاه، بدل به طناب دار خواهند شد.

۶ـ این لیست‌گذاری، سپاه پاسداران را کانون ایجاد تنش و تضاد در درون رژیم آخوندی خواهد کرد. از این پس برخلاف ظاهرسازی اولیه امروز مبنی بر وحدت داشتن همهٔ جناح‌ها در مقابل تروریستی نامیدن سپاه، تضادهای داخلی حاکمیت بسا بیشتر از پیش خواهد شد. حاصل این تضادهای آشتی‌ناپذیر، به سود مردم ایران و قیام‌هایشان خواهد بود.

 

شکست سبوی مماشات و حسابرسی از سپاه مکافات 

اکنون چرخهٔ تحولات ایران بر مدار بروز پی‌درپی آثار لیست‌گذاری سپاه پاسداران رقم می‌خورد. آثاری که پهنه‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی را در بر می‌گیرد. آنچه مسلم گشته است، خالی شدن پشت سپاه پاسداران از تکیه‌گاه مماشات از یک طرف و روبه‌رو شدن با دادرسی و حسابرسی در مواجهه با قیامهای داخل ایران است. قیام‌هایی که از پس سیل ویرانگر ـ که یکی از سبب‌سازان اصلی آن سپاه آخوندی بود ـ، جنس و سنخ‌شان و اهداف و مطالباتشان گونه‌یی بسا متفاوت با قیامهای سال‌ها و ماه‌های گذشته خواهد داشت.

با گذشت یک سال از زیر سؤال رفتن برجام و ناکارآمد شدن آن، شاهد بودیم که سبوهای مماشات یکی‌یکی ‌شکستند و اکنون فصل حسابرسی و مکافات جنایات سپاه است.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات