728 x 90

دولت لبنان - دادگاه رفيق حريري,

شقه در حزب‌الله لبنان

-

حزب الله لبنان
حزب الله لبنان
وضعیت متزلزل دولت بشار اسد و رژیم آخوندی حامیان اصلی حزب‌الله لبنان، شکافهایی را در درون این گروه دامن زده است. السیاسه کویت جزییاتی از این شکافها را برملا کرده است.
نجیب میقاتی نخست‌وزیر لبنان اخیراً ��هدید کرده در صورتی که تأمین مالی دادگاه بین‌المللی رسیدگی به پرونده ترور رفیق حریری در هیأت وزیران به تصویت نرسد، استعفا می‌دهد. اکثریت هیأت وزیران در دست حزب‌الله لبنان و متحدان آن است. حزب‌الله که فرماندهان بالای آن متهم پرونده‌این ترور هستند اصرار می‌کند که لبنان نباید بودجه این دادگاه را تأمین کند. نحوه برخورد با نجیب میقاتی و استعفای او، در درون حزب‌الله و متحدان آن شکاف جدی ایجاد کرده است. این حزب در نهایت با ۲گزینه سخت مواجه شده است: یا این‌که نجیب میقاتی را ساقط کند یا اجازه بدهد که او هزینه دادگاه بین‌المللی را تأمین کند. هرکدام از این ۲تصمیم پیامدها و عواقب جدی در سطح منطقه‌یی و بین‌المللی دارد. تأثیر اول آن روی رژیم سوریه است که در حال حاضر به‌خاطر قیام میلیونها نفر از مردم این کشور، پایه‌های آن به‌شدت سست شده است. نجیب میقاتی بر این باور است که سرنگونی بشار اسد نزدیک است. در مقابل، باند حسن نصرالله در درون حزب‌الله هم‌چنان روی بقای حکومت بشار اسد شرط‌بندی کرده است. موضع حزب‌الله مانند موضع رژیم ایران است و تمام‌عیار برای بقای بشار اسد تلاش می‌کند.
اما در درون حزب‌الله لبنان هم عده‌یی هستند که براین باورند رژیم سوریه رفتنی است. آنها می‌گویند باید به فکر آینده حزب‌الله بود و سرنوشت خود را به این رژیم گره نزد.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات