پخش زنده

رادیو مجاهد

728 x 90

اجلاس پارلمان نروژاسفند92,

وزیر خارجه نروژ در جلسه رسمی استماع در پارلمان بر نگرانی دولت این کشور برای امنیت لیبرتی تأکید کرد

-

استماع وزیر خارجه نروژ در پارلمان
استماع وزیر خارجه نروژ در پارلمان
وزیر امور خارجه نروژ در جلسه رسمی استماع در پارلمان این کشور به سؤالات نمایندگان درباره حفاظت مجاهدان اشرفی در لیبرتی پاسخ داد.

در این جلسه بورگه برنده وزیر خارجه نروژ، ضمن تأکید بر نگرانی دولتش برای امنیت ساکنان لیبرتی تأکید کرد یک توافق گسترده در خصوص این‌که ساکنان باقی مانده در کمپ لیبرتی شایستهٴ حفاظت و کمک می‌باشند وجود دارد و این برداشت سازمان ملل نیز هست. قسمتی از سخنرانی وزیر خارجه نروژ به این قرار است:
بورگه برنده وزیر خارجه نروژ:
دولت در نگرانی انسانی برای امنیت و شرایط زیستی ساکنان باقیمانده در کمپ لیبرتی در عراق که نماینده مارتینسن مطرح کرد، سهیم است. به نظر می‌رسد که یک توافق سیاسی گسترده در خصوص این‌که این گروه شایستهٴ حفاظت و کمک است، وجود دارد. این برداشت سازمان ملل نیز هست

کمپ لیبرتی و کمپ اشرف طی سالهای گذشته چندین بار مورد حمله واقع شده‌اند. نروژ این حملات را محکوم کرده و روی مسئولیت مقامات عراقی برای امنیت تأکید کرده است. همانند دولت قبلی، ما از مقامات عراقی خواسته‌ایم تا اقدامات حفاظتی را به اجرا بگذارند و به کسانی که نیاز دارند، خدمات پزشکی بدهند. ما از خواست سازمان ملل که از مقامات عراقی برای به اجرا گذاشتن یک تحقیقات کامل در خصوص این‌که واقعاً در این رویدادهای تراژدیک چه اتفاقی افتاده، همان‌طوریکه نماینده مارتیسن نیز به آن اشاره کرد، ساکنان کمپ اشرف و کمپ لیبرتی مورد حمله واقع شده و بسیاری کشته شدند، حمایت می‌کنیم.

بعد از حمله به کمپ اشرف در سپتامبر 2013 بازماندگان از کمپ اشرف به کمپ لیبرتی انتقال داده شدند،

نروژ طی سالهای اخیر؛ به دفعات نگرانی در قبال وقایع اتفاق افتاده در کمپ اشرف و لیبرتی، و به‌طور کل وضعیت زندگی سخت برای ساکنان کمپها را ابراز داشته است.

ما به مقامات عراقی تأکید کرده‌ایم که آنان بر اساس حقوق‌بشر بین‌المللی، مسئولیت امنیت ساکنان را به عهده‌دارند.

بر اساس توافق بین عراق و سازمان ملل در 2011، عراق مسئولیت اصلی حفاظت از ساکنان را به عهده داشته، امری که استانداردهای حقوق‌بشری را ایجاب می‌کند. کمسیاریای عالی پناهندگان سازمان ملل در این‌جا هم استاتوی متقاضیان پناهندگی را بررسی می‌کند و هم به انتقال کمک و مساعدت می‌رساند. جای هیچ شکی وجود ندارد که امنیت ساکنان باید محترم شمرده شود و عراق باید برای جلوگیری از حمله به کسانی که برخلاف حقوق بین‌الملل تحت تعقیب قرار می‌گیرند، دست به اقدامات لازم بزند.

در همین رابطه اتحادیه اروپا نیز دست به اقدام زده و یک مشاور ویژه معرفی کرده و دبیرکل سازمان ملل یکی از معاونین دبیرکل را برای انتقال ساکنان کمپ معرفی کرده است.

به نظر می‌رسد که یک اتفاق‌نظر سیاسی گسترده در نروژ در خصوص این‌که این گروهی که ما امروز در مورد آن بحث کرده‌ایم، شایستهٴ حفاظت است، و این‌که یک نیاز بزرگ انسانی مطرح است، وجود دارد. دولت در این نگرانی انسانی- و نیاز به امنیت، سهیم است.

ما نمی‌توانیم عراق را مبرا کنیم، چرا که عراق مسئول حفاظت شهروندان در قلمرو خویش و رعایت حقوق‌بشر است. ما این موضوع را به دفعات مطرح کرده‌ایم و ما به تکرار آن ادامه خواهیم داد، چه در مذاکرات دوجانبه با عراق و همچنین در ارتباط با سازمان ملل.

من علائم سیاسی را که امروز از پارلمان نروژ داده شد به همراه خود می‌برم. من هم‌چنین، زمانی که گفتگوهای سیاسی در منطقه دارم و همچنین در سازمان ملل، این وضعیت کاملاً غیرقابل‌قبول انسانی در کمپ پناهندگی را یآدآوری می‌کنم. همچنین در مورد نیاز به کسب راه‌حلی برای این انسانها که تحت نگرانی شدیدی هستند و شاهد وقایع و اعمال وحشتناکی در کمپ و در اطراف خود بوده‌اند.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات