پخش زنده

رادیو مجاهد

728 x 90

حمله به اشرف,

بحث پارلمانی در مجلس اعیان انگلستان با حضور معاون ارشد وزارت خارجه

-

 -
-
فراخوان نمایندگان مجلس اعیان: لزوم اقدامات عملی و قاطع دولت انگلستان برای تأمین حفاظت مجاهدان در لیبرتی
معاون ارشد وزارت‌خارجه انگلستان: کشتار اول سپتامبر در کمپ اشرف را محکوم کردیم و برای محاکمه عاملان آن فراخوان دادیم
بارونس وارسی: وضعیت حقوق‌بشر در ایران وخیم است ما مصمم هستیم آن را دنبال کنیم ما بیش از 80تن از مسئولان نقض حقوق‌بشر در ایران را زیر تحریم اتحادیه اروپا بردیم
لرد مگینس: وزارت‌خارجه هنوز می‌گوید نمی‌داند چه کسی مسئول کشتار اول سپتامبر است با وجود سیستم کنترل ارتباطات انگلستان و آمریکا, این حرف مزخرف و زشت است


پنجشنبهٴ گذشته در اجلاس رسمی مجلس اعیان انگلستان که با حضور معاون ارشد وزارت‌خارجه این کشور، بارونس وارسی، پیرامون بحران سوریه و وضعیت خاورمیانه برگزار شد، اعضای مجلس اعیان به طرح سوالاتی پیرامون حفاظت مجاهدان اشرفی در زندان لیبرتی و پیگیری جنایت علیه بشریت در اشرف در 10شهریور پرداختند و خواستار اقدامات عملی دولت انگلستان شدند.

لرد کارلایل عدم حضور مقامات ملل‌متحد در لیبرتی را هنگام وقوع حملات موشکی یک افتضاح انسانی و حقوق‌بشری توصیف کرد و از معاون وزیر خارجه خواست که روشن و صریح به پارلمان اطمینان دهد برای حفظ جان ساکنان لیبرتی دست به اقدامات عملی خواهد زد. بارونس ترنر در این جلسه تأکید کرد که هم‌چنان به اعتراضات خود ادامه خواهند داد.

بارونس وارسی، معاون ارشد وزارت‌خارجه انگلستان ضمن محکوم کردن کشتار مجاهدان اشرفی در اول سپتامبر خواستار محاکمه عاملان این کشتار شد. وی با محکوم کردن نقض حقوق‌بشر در ایران گفت برای تصویب قطعنامه علیه رژیم تلاش کردیم و 80تن از مسئولان آن را زیر تحریم اروپا بردیم.


لرد کارلایل - عضو مجلس اعیان انگلستان
 

و دست آخر من به مسأله عراق و به‌طور خاص به مسألهٴ ساکنان کمپ لیبرتی و ساکنان سابق کمپ اشرف می‌پردازم، پناهندگان ایرانی مستقر در کمپ لیبرتی در عراق روزانه تحت سرکوب و اذیت و آزار قرار می‌گیرند. این هفته مقامات دولت عراق مانع دسترسی آنها به معالجات و درمان پزشکی شده‌اند. در گذشته از ارتباطات و تماس آنها جلوگیری شده و از دسترسی آنها به آب ممانعت به‌عمل آمده است. دیوارهای حفاظتی را از اطراف مناطق استقرارشان برداشته‌اند و بیش از 150تن از آنها را به قتل رسانده‌اند و توسط دولت عراق بدون دفاع و حفاظت قرار گرفته‌اند. کاملاً روشن است که در این زمینه (بدرفتاری با اشرفیها) مالکی دست‌نشاندهٴ دولت و رژیم ایران است و به این دلیل است که ساکنان کمپ لیبرتی مورد حفاظت توسط دولت عراق قرار نمی‌گیرند.

من شهادتهای فردی واقعی و تأثیرگذار و تکاندهنده‌یی از تعدادی از آنها شنیدم. اکثر آنها افراد متخصص و دارای حرفه‌های مختلف از طبقه متوسط هستند، مبنای رفتار با این افراد باید انسان‌دوستانه باشد. نه کشور ما و نه بسیاری کشورهای دیگر در حال حاضر با آنها این‌گونه رفتار نمی‌کنیم ساکنان از هیچ‌گونه حفاظتی برخوردار نیستند. به‌اصطلاح قرار است که آنها تا حدودی از طرف سازمان ملل و مقامات ملل‌متحد مورد حفاظت قرار گیرند ولی این مقامات زمانی که حوادث بحرانی در آنجا رخ می‌دهد، در محل حضور ندارند. در نتیجه یک افتضاح انسانی و حقوق‌بشری به‌وقوع پیوسته و ظاهر شده است.

من مصرانه از وزیر می‌خواهم که خیلی روشن و صریح امروز بعدازظهر به پارلمان بگوید که دولت انگلستان پیشاپیش و در صدر تلاشهای بین‌المللی برای حفظ جان ساکنان کمپ لیبرتی برای یافتن و ارائه مناطق و کشورهای امن مختلف دست به‌عمل خواهد زد. اگر رژیم ایران هیچ علاقه‌یی برای متقاعد کردن ما دارد در این‌که نشان بدهد نیتش خوب است یا می‌خواهد به نگرانیهای ما در زمینه اتمی و سایر مسائل پاسخ دهد، در این صورت قطعاً یک سؤال کوچک روی میز است و آن موضوع ساکنان کمپ لیبرتی است که (به این وسیله رژیم ایران) می‌تواند نیتش را نشان دهد و ریسک و خطری را متوجه آنها نکند. و به بقیه جهان احترام گذاشته و بگذارد این تغییر را ایجاد کنند و به اقدامات انساندوستانهٴ بقیهٴ جهان احترام بگذارند و این کار را انجام دهند.

لرد مگینس - عضو مجلس اعیان انگلستان
 

زشت است این‌که هنوز وزارت‌خارجه به ما می‌گوید نمی‌داند چه کسی مسئول (این کشتار) بود. چه حرف مزخرفی است در حالی که سیستم کنترل ارتباطات انگلستان با ایالات متحده احتمالاً می‌دانند که ما امروز صبح صبحانه چه خورده‌ایم. چگونه می‌توان این‌جا ایستاد و وانمود کرد که باید اعتماد به‌نفس نسبت به موقعیت خود داشته باشیم.

بارونس ترنر - عضو مجلس اعیان انگلستان
 

در مورد ایران، این یک موضوع بسیار دشوار است. من با علاقه بسیار آنچه لردهای محترم گفتند گوش دادم، با این حال رژیم ایران به رژیم اسد در بحران کنونی کمک می‌کند.

در مورد رئیس‌جمهور جدید (رژیم ایران) گفته می‌شود که بیشتر مدره است، اما وضعیت بد حقوق‌بشر با اعدامهای زیاد در ملأعام و سرکوب زنان ادامه پیدا کرده است. من و شماری از همکاران پارلمانیم با ایرانیان پناهنده در انگلستان در ارتباط هستیم.

یک سازمان اپوزیسیون به رهبری یک زن با دستور کار برابری، متعهد به تغییر دموکراتیک است. هم‌اکنون اعضای گروه در کمپ لیبرتی و اشرف تحت حفاظت سازمان ملل در عراق هستند. اما متأسفانه به‌دلیل رژیم کنونی عراق که با رژیم افراطی ایران در ارتباط است، اعضای آن مورد آزار و اذیت و حتی مورد خشونت قرار گرفته و برخی از آنها کشته شده‌اند. تعدادی از ما در آن زمان اعتراض کردیم و هم‌چنان به اعتراض خود ادامه می‌دهیم. می‌دانم که دولت انگلستان هرازگاهی اعتراض خود را درباره آنچه برای این افراد آسیب‌پذیر اتفاق افتاده، بیان نموده است. افراد در کمپ اشرف و لیبرتی، افراد حفاظت‌شده هستند و امیدوارم دولت به فشار خود به عراق و موارد دیگر برای حفاظت ساکنان ادامه دهد.

بارونس وارسی، معاون ارشد وزیر خارجه انگلستان
 

دوستان محترم لرد کارلایل از من خواست که به مجلس اطمینان بدهم موضوع حقوق‌بشر ایران هم‌چنان مورد توجه قرار بگیرد. من می‌توانم این اطمینان را بدهم. وضعیت حقوق‌بشر در ایران هم‌چنان وخیم است و ما مصمم هستیم آن را دنبال کنیم. ما غالباً بیانیه‌هایی در محکومیت وضعیت حقوق‌بشر در ایران صادر می‌کنیم و اقدامهای بین‌المللی را در این رابطه صورت می‌دهیم. ما بیش از 80تن را که مسئول نقض حقوق‌بشر در ایران هستند، مشخص و زیر تحریم اتحادیه اروپا بردیم و به معرفی گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد حقوق‌بشر در ایران کمک و برای تصویب قطعنامه رژیم ایران لابی کردیم.

... ..
لرد مگینس و بارونس ترنر و لرد کارلایل عزیز درباره کمپ اشرف صحبت کردند. ما کشتار در کمپ اشرف در عراق را که اول سپتامبر روی داد، محکوم نمودیم. ما به دولت عراق برای یک تحقیق در مورد این حمله اسفبار و آوردن عاملان به میز محاکمه فراخوان دادیم. سازمان ملل نیز به دولت عراق برای انجام یک تحقیقات جنایی و بیان عمومی یافته‌های آن فراخوان داد.

لرد مگینس - عضو مجلس اعیان انگلستان
من از معاون وزیر سپاسگزارم و قول می‌دهم که وقت ایشان را زیاد نگیرم. اما پیشنهاد گذاشتن تعهد برای رژیم عراق که کشتار در کمپ اشرف را بررسی کند کمی شبیه به قرار دادن روباه در لانه مرغ برای شمارش آنهاست!

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات