پخش زنده

رادیو مجاهد

728 x 90

حمايت جهاني از مقاومت ایران,

نخستین گزارش جامع گزارشگران ملل‌متحد درباره ۶ حمله جنایتکارانه به اشرف و لیبرتی در شورای حقوق‌بشر

-

گزارشگران ملل‌متحد آلفرد دو زایاس ، مادس آدناس و کریستوف هینز
گزارشگران ملل‌متحد آلفرد دو زایاس ، مادس آدناس و کریستوف هینز
همزمان با شروع بیست وهشتمین اجلاس شورای حقوق‌بشر سازمان ملل در ژنو در روز دوشنبه 2مارس 2015 (11اسفند93)، گزارش جامع گزارشگران ویژه سازمان ملل‌متحد که حاوی نخستین گزارش رسمی و سرجمع گزارشگران ملل‌متحد درباره 6 حمله جنایتکارانه به اشرف و لیبرتی و و وضعیت امنیتی کنونی ساکنان است، به این اجلاس ارائه گردید.
بخشی از این گزارش جامع 162 صفحه‌یی به گزارش کریستوف هینز گزارشگر ویژه اعدام‌های خودسرانه و بدون محاکمه، مادس آدناس رئیس گروه کار بازداشتهای خودسرانه و آلفرد دو زایاس گزارشگر ویژه نظم بین‌المللی عادلانه و دموکراتیک به حملات صورت گرفته علیه مجاهدان اشرفی در اشرف و لیبرتی بین سالهای 2009 تا 2014 و وضعیت امنیتی کمپ لیبرتی اختصاص یافته و به تحقیقات مستقل و محاکمه عاملان این کشتارها فراخوان داده‌اند. این سند اولین گزارش رسمی ملل‌متحد است که به‌صورت سرجمع تمامی حملات بزرگ به مجاهدان اشرفی را به‌ثبت رسانده و مکاتبات رسمی گزارشگران ملل‌متحد به حکومت عراق را نیز در برمی‌گیرد.

سازمان ملل متحد
مجمع عمومی
شورای حقوق‌بشر (جلسه بیست وهشتم)
گزارشهای پروسدورهای ویژه سازمان ملل متحد

بازداشت خودسرانه، نظم دموکراتیک و متساوی بین‌المللی؛ اعدامهای خودسرانه
در رابطه با فقدان و یا کمبود تحقیقات صورت‌گرفته درباره حمله اول سپتامبر 2013 علیه کمپ اشرف و حملات قبلی علیه کمپ اشرف و بعد کمپ لیبرتی.
بر اساس اطلاعات به‌دست‌ آمده، هیچ اطلاعاتی در مورد تحقیقات و نتایج تحقیقات کمیته پلیس در رابطه با حمله اول سپتامبر 2013 به کمپ اشرف در دسترس نیست.
هم‌چنین، هیچ‌یک از مرتکبان این حمله شناسایی نشده‌اند و در مقابل عدالت قرار نگرفته‌اند.
هیچ اطلاعاتی در مورد محل7تن از ساکنان که طی حمله ربوده شده‌اند در دست نیست.
علاوه بر این در رابطه با حملات 28 و 29 ژوئیه 2009، 8آوریل 2011، علیه کمپ اشرف و حملات 9 فوریه 2013 و 26دسامبر 2013 علیه کمپ لیبرتی نیز به‌نظر نمی‌رسد که هیچ تحقیقاتی صورت گرفته باشد، کما این‌که هیچ‌یک از عاملان حملات به‌پای میز عدالت آورده نشده‌اند.
(این در حالی است که) حملات 28 و 29 ژوئیه 2009 موضوع نامه‌یی از سوی گزارشگران به حکومت عراق ارسال شده در اول اکتبر 2009 بوده است.
در 15آوریل 2011 نیز نامه دیگری پیرامون حملات 28 و 29 ژو‌ئیه 2009 و 8آوریل 2011 به کمپ اشرف ارسال شده است،
یک نامه دیگر نیز درباره حمله 8آوریل 2011 در 9 مه 2011 ارسال شده است
حمله اول سپتامبر 2013 علیه ساکنان اشرف موضوع نامه جداگانه‌یی به تاریخ 11سپتامبر 2013 نیز بوده است.
گزارشگران سازمان ملل پیش از ثبت گزارش خود به شورای حقوق‌بشر، در نامه مشترکی به دولت عراق، خواهان پاسخگویی در مورد تحقیقات مستقل در رابطه با 3 فقره کشتار در اشرف و حملات بعدی به لیبرتی و محاکمه عاملان کشتار مجاهدان اشرفی شده بودند.
بعد از انقضای مهلت مقرر 60روزه (طبق قوانین سازمان ملل) و عدم پاسخگویی دولت عراق، روز پنجشنبه 26فوریه 2015، این نامه در گزارش جامع گزارشگران که هر سال قبل از اجلاس شورای حقوق‌بشر در ماه مارس منتشر می‌شود، درج و علنی شد.
گزارشگران ملل‌متحد در مکاتبات رسمی خود خطاب به دولت عراق ضمن یادآوری اطلاعیه‌های مشترک درباره حملات جنایتکارانه به اشرف و لیبرتی و بی‌پاسخ‌ ماندن فراخوانهای بین‌المللی به تحقیقات در مورد این حملات، می‌نویسند: بنا‌ به اطلاعات تکمیلی دریافت ‌شده:
- در مورد حمله اول سپتامبر 2013 به کمپ اشرف، هیچ‌گونه اطلاعاتی در مورد روند و نتایج تحقیقاتکمیته پلیس وجود ندارد و همچنین پاسخ چنین درخواستهایی به هیچ‌وجه علنی نشده است. به‌رغم این‌که گفته می‌شود این پرونده به یک قاضی تحقیق ارجاع شده، تا به‌حال هیچ‌یک از عاملان این حمله شناسایی و یا به‌پای عدالت کشانده نشده‌اند.
همچنین گفته شده، افرادی که خودشان در حمله اول سپتامبر شرکت داشته‌اند عضو کمیته تحقیق (دولت عراق) شده‌اند.
در مورد آن 5 حمله دیگر نیز به‌نظر نمی‌رسدکه هیچ تحقیقاتی صورت گرفته باشد. این حملات، به ترتیب در این تاریخ‌ها به‌وقوع پیوسته‌اند:
حمله به اشرف در 28-29 ژوئیة 2009 (11 کشته و بسیاری مجروح)
حمله به اشرف در 8آوریل 2011 (36 کشته و بسیاری مجروح)
حمله به لیبرتی در 9 فوریة 2013 (8 کشته و چند ده مجروح)
حمله به لیبرتی در 15ژوئن 2013 (2 کشته و بسیاری مجروح)
و حمله به لیبرتی در 26دسامبر 2013 (4 کشته و بسیاری مجروح)
ما اعلام نگرانی می‌کنیم که تحقیقات در مورد حملات اول سپتامبر 2013 فاقد استانداردهای پایه‌یی استقلال و بیطرفی است.
نگرانی جدی مضاعف ما عدم تحقیقات در مورد 5 حمله قبلی علیه این جمعیت است و این‌که تا کنون هیچ‌کسی به پاسخگویی کشانده نشده است... ..
از این‌رو، ما از دولت عراق می‌خواهیم هر کسی را که هر مسئولیتی در هر یک از این حملات داشته به‌عدالت بکشاند، تمامی اقدامات ممکن را برای تضمین امنیت ساکنان لیبرتی انجام دهد و تضمین کند که با آنها مطابق استانداردهای حقوق‌بشر بین‌المللی رفتار شود. طبق قانون بین‌الملل، عراق وظیفه قانونی دارد که از طریق مجازات مؤثر کسانی که این اعمال را انجام داده‌اند، حق حیات را تضمین کند. ارتکاب یک چنین جنایات فجیعی همراه با مصون ماندن مرتکبان جنایت از کیفر لازم، ناقض چندین بخش از معاهده‌های بین‌المللی است.
در ارتباط با فاکتهای فوق‌الذکر، گزارشگران دولت عراق را به رفرانس قانون بین‌الملل که ضمیمه مکاتبات است، ارجاع می‌دهند و خاطرنشان می‌کنند که در این رفرانسها، ابزارهای حقوق‌بشر بین‌المللی و استانداردهای مربوط به این موارد آورده شده‌اند.
از آنجایی که این وظیفه ما است تا طبق مسئولیتی که شورای حقوق‌بشر سازمان ملل به ما واگذار کرده، تلاش کنیم فاکتها و مواردی را که در تمامی پرونده‌هایی که به اطلاع ما رسانده می‌شوند روشن سازیم... ...
ما خواستار به‌کارگیری تمامی اقدامات مقطعی برای توقف حملات مشابه دیگر و جلوگیری از تکرار آنها هستیم و این‌که تضمین کنید، هر کس که مسئول نقض آنها است مورد حسابرسی قرار گیرد.

گزارش جامع گزارشگران ملل‌متحد به ضمیمه این اسناد را به دولت عراق خاطرنشان کرده است:
-اعلامیه جهانی حقوق‌بشر (UDHR) و میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی (ICCPR) که در 25ژانویه 1971 توسط عراق امضاء شده است.
- قطعنامه 1989/65 شورای اقتصادی و اجتماعی ملل متحد، که وظیفه دولتها را در انجام تحقیقات کامل، سریع و بی‌طرفانه از تمام موارد اعدامهای فراقانونی، خودسرانه و شتابزده گوشزد می‌کند (با این تذکر که این حملات ممکن است توسط نیروهای امنیتی عراق صورت گرفته باشد)
-همچنین قطعنامه شورای حقوق‌بشر 25/15 که تأکید کرده است هر کس دارای حق برخورداری از نظم اجتماعی و بین‌المللی است که در آن حقوق و آزادیهای مندرج در اعلامیه جهانی حقوق‌بشر به‌طور کامل اجراء شود

نامه گزارشگران ملل‌متحد که در سایت شورای حقوق‌بشر درج شده، 17 صفحه اسناد ضمیمه دارد که از جمله شامل این موارد است:
-نامه نماینده مجاهدان اشرف و لیبرتی به دبیرکل ملل‌متحد بعد از حمله اول سپتامبر 2013 به اشرف و تأکید بر ضرورت تحقیقات مستقل از سوی ملل متحد.
- نامه دکتر طاهر بومدرا به ناوی پیلای بعد از حمله اول سپتامبر 2013 به اشرف
-نظریه حقوقی پرفسور اریک داوید در مورد ضرورت تحقیقات مستقل
- اطلاعیه شورای ملی مقاومت درباره ضرورت تحقیقات مستقل
- نامه مشاور حقوقی ساکنان به گزارشگر اعدامها در مورد ضرورت تحقیقات مستقل

مصاحبه بهزاد نظیری نماینده اشرفیها لیبرتی در ژنو
این نامه گزارشگران ملل‌متحد که به دولت عراق ارسال شده به‌عنوان بخشی از اسناد کارشناسان مستقل سازمان ملل امروز در شورای حقوق‌بشر که در ژنو به مدت 4هفته جلسه خودش رو شروع می‌کنه منتشر می‌شه. البته این نامه خوب یک پروسه محرمانه طی کرده. یعنی معمولاً ریلش به این صورت هست که نامه‌ها رو ابتدا به‌صورت محرمانه به دولت مربوطه می‌دهند و مهلتی می‌دن که پاسخ بده و وقتی که اون دولت مربوطه پاسخی نمی‌ده، این نامه‌ها در معرض افکار عمومی قرار می‌گیره. این نامه از چند نظر حائز اهمیت است. یکی این‌که اولین بار است که در یک سند واحد کلیه کشتارهایی که توسط رژیم و مالکی و عواملشان در اشرف و لیبرتی رخ داده، از اولین حمله در مرداد 88، ژوییه 2009 تا آخرین حمله موشکی به لیبرتی در 26دسامبر 2013 در یک سند ذکر شده و در همین سند به‌صورت جامع از دولت عراق بابت اینها حسابرسی می‌کنه که اگر مدعی هستی تحقیقاتی انجام داده‌ای، پس اسنادش کو؟ اگر که انجام نداده‌اید، موظفید که تحقیقات مستقل در این زمینه رو بپذیرید. نکته دوم این است که این نامه فقط رو به وقایع گذشته نیست، بلکه مشخصاً وضعیت کنونی ساکنان لیبرتی و تهدیدهایی که متوجه اونهاست با توجه به وضعیت جنگی عراق را هم مورد توجه قرار داده. نامه مشخصاً ذکر می‌کنه که این شش حمله گذشته به این جماعت و فقدان تحقیقات و تدابیر لازم برای اعضای اون باعث می‌شه که الآن در معرض تهدیدات بیشتری باشند، به‌خصوص که خوب مشخصه که اعم از این‌که این جنایات و این کشتارها توسط نیروهای رسمی عراقی صورت گرفته باشه یا توسط شبه‌نظامیانی که به‌اصطلاح تحت کنترل دولت مالکی بودن و الآن هم رسماً تحت کنترل دولت عراق هستند، دولت عراق از این بابت بایستی به جامعه بین‌المللی پاسخگو باشه و سوم همین رو مورد تأکید قرار می‌ده. یعنی این نامه یک سند حقوقی است. توسط کارشناسان مستقل تنظیم شده. یعنی نه یک مقام سیاسی. بنابراین دولت فعلی عراق که مدعیه با دولت قبلی تفاوتهایی داره و می‌خواد نسبت به تعهدات بین‌المللی عراق پایبند باشه، نمی‌تونه این رو دور بزنه. و تا زمانی که دولت عراق به این سند در سطح بین‌المللی پاسخ نداده باشه، توسط همهٴ ارگانهای حقوقی یا سازمانهای غیردولتی یا مقامات سیاسی این سند قابل پیگیری هست.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات