728 x 90

تحریم‌ها علیه ایران,

مناقشه باندها؛ آیا تحریمهای جدید نقض برجام است؟

-

تصویب تحریمهای جدید علیه رژیم آخوندی در سنای آمریکا
تصویب تحریمهای جدید علیه رژیم آخوندی در سنای آمریکا
«تحریمهای جدید آمریکا نقض برجام هست یا نیست؟». پاسخ به این سؤال که طبعاً تعیین کننده رویکرد بعدی نظام خواهد بود، موضوع مناقشهٴ باندها شده ست.

پاسدار شمخانی دبیر شورایعالی امنیت ملی رژیم بدون ورود به ماهیت حقوقی تحریمها گفت: «هیئت نظارت با بررسی دقیق مصوبه مجلس سنای آمریکا تصمیمات لازم را برای اجرای اقدامات و فعالیتهای متقابل اتخاذ کرد». (تلویزیون شبکه خبر رژیم -28خرداد 96)

ولایتی مشاور ولی‌فقیه ارتجاع هم قبل از تعیین تکلیف وضعیت حقوق برجام از نظر نظام بعد از مصوبه اخیر سنای آمریکا به روش معمول به دود و دم پرداخت: «دست ما بازه، برای این‌که بتوانیم مقابله کنیم با این کاری که آمریکایی‌ها کردند و بی‌تردید ایران شک نخواهد کرد که موضع ابتکار را در این رابطه در صحنه سیاسی بین‌المللی داشته باشه». (همان منبع)

رسانه‌های حکومتی نوشتند در حالی شمخانی طرح تحریمهای جدید علیه نظام را فارغ از نسبت حقوقی آن با برجام، رفتای خصمانه علیه رژیم دانست، ابراهیم رضایی عضو هیأت‌رئیسه کمیسیون امنیت ملی مجلس ارتجاع مصوبه سنای آمریکا را نقض برجام و عبور از توافق هسته‌یی خواند. (روزنامه حکومتی ابتکار- 29خرداد 96)

این در حالی است که مهره‌ها و رسانه‌های باند روحانی از جمله علی خرم، بعیدی‌نژاد عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌یی و سفیر فعلی رژیم در لندن، و همچنین مرندی عضو مجلس ارتجاع و طی دو روز اخیر مصوبه سنای آمریکا را نقض برجام ندانسته‌اند، و به نظام توصیه کرده‌اند احتیاط کرده و گزک دست آمریکا ندهد.

به دنبال آنها روزنامه حکومتی ابتکار روز 29خرداد 96 گزارش داد یوسف مولایی مهره دیگر این باند تحت عنوان «استاد حقوق بین‌الملل و مدیر گروه روابط بین‌الملل دانشگاه تهران» گفت: «مصوبه سنا از نظر حقوق بین‌الملل نقض برجام محسوب نمی‌شود». این کارگزار حکومتی پیشاپیش اقدام متقابل مجلس ارتجاع را شکست خورده ارزیابی کرده و ضمن توصیه به حرکت در مسیر برجام هشدار داده است: «اقدامات متقابل می‌تواند در راستای اعمال سیاسی مطرح شده و ماهیت حقوقی نداشته باشد. نظام نباید در این خصوص اقدام پیش از موعد و شتابزده داشته باشد. در این رابطه آمریکایی‌ها تمام تلاش خود را خواهند کرد تا هزینه نقض برجام را به نظام تحمیل کرده و خود را از اتهام نقض مبرا کنند. بنابراین جمهوری اسلامی نباید در این مسیر حرکت کند و مسئولان کشور باید از مسیرهای مشخص شده در برجام نسبت به این اقدامات آمریکا واکنش نشان داده تا در آینده متهم به نقض برجام نشوند».

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات