728 x 90

اعتراض یک عضو کلیدی کمیسیون تحقیق به بی‌عملی شورای امنیت در سوریه

کارلا دل پونته عضو کلیدی کمیسیون تحقیق ملل‌متحد
کارلا دل پونته عضو کلیدی کمیسیون تحقیق ملل‌متحد
کارلا دل پونته عضو کلیدی کمیسیون تحقیق ملل‌متحد در مورد سوریه می‌گوید هیچکس در عمل کاری برای قربانیان جنگ در سوریه انجام نمی‌دهد. او در اعتراض به بی‌عملی شورای امنیت استعفا داده است:
تلویزیون سی.ان.ان 20مرداد 96:‌
شواهد مربوط به قربانیان جنگ سوریه افزایش می‌یابد اما آیا ما به عدالت برای آنها، نزدیک‌تر شده‌ایم؟ سه روز، سه فیلم مختلف از جنگ در این کشور نشان داده شد. رزمندگان می‌گویند این فیلمها ثابت می‌کند رژیم اسد به بمبارانهای کور، ادامه می‌دهد.
کارلا دل پونته عضو کلیدی کمیسیون تحقیق ملل‌متحد در مورد سوریه بود تا این‌که به نشانه اعتراض استعفا داد. وی می‌گوید، هیچ کاری انجام نمی‌شود. من از او سؤال کردم که چرا فکر می‌کند استعفا، تنها گزینه او بود.
کارلا دل پونته:‌ هیچ کاری برای سوریه انجام نشده و ما در هفتمین سال از این جنگ، در پروسه تحقیقات اولیه هستیم. ما و کمیسرها تلاش کردیم شورای امنیت را متقاعد کنیم که تصمیمی اتخاذ کند تا عدالت را برای قربانیان برقرار سازد اما هیچ چیزی صورت نگرفت و به همین دلیل من استعفا دادم.
ریچاردگولدستون، دادستان ارشد سابق ملل متحد: من با او همدردی می‌کنم و دلسردی‌اش را درک می‌کنم اما موافق نیستم... در کار تحقیقات حول جنایات بین‌المللی، باید صبر داشت... چنان‌چه در مورد ملوسوئیچ سالها طول کشید تا به دادگاه لاهه برده شود.
کارلا دل پونته:‌ دوست من ریچارد اشتباه می‌کند. زیرا دادگاه رئیس‌جمهور سابق یوگسلاوی، در خلال جنگ برگزار شد. اما در اینجا، اوضاع کاملاً متفاوت است. زیرا هیچ نهاد یا دادگاهی یا دفتر دادستانی وجود ندارد. لذا کاملاً با پرونده یوگسلاوی و روآندا متفاوت است. بنابراین، موضوع، صبر نیست، ... در سوریه، ابداً هیچ چیزی وجود ندارد، هیچ چیز. یک مصونیت کامل در سوریه وجود دارد. این چیزی است که من نمی‌توانم تحمل کنم.
تلویزیون سی.ان.ان:‌ شما می‌گویید که شورای امنیت عمل نمی‌کند... شما چه کسی را مسبب آن می‌دانید، روسیه؟.
پونته: بله، ابتدا روسیه، زیرا از حق وتوی خود استفاده می‌کند، اما جامعه بین‌المللی روی روسیه فشار نمی‌آورد... من هیچ نشانه‌ای نمی‌بینم که کسی کاری برای تشکیل یک محکمه انجام دهد.
در حرف، همه عالی هستند... اگر قطعنامه‌های ملل‌متحد و حقوق‌بشر را بخوانید، همه آنها عالی هستند... ولی در عمل هیچ کاری صورت نمی‌گیرد... حالا هفتمین سال از این جنگ است... رئیس‌جمهور سابق یوگسلاوی، بعد از یک سال از جنگ به دادگاه بین‌المللی لاهه کشیده شد...

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات