728 x 90

‌تشدید اوضاع وخامت‌بار اقتصادی در هیاهوی گشایش اقتصادی

بیکاری جوانان در ایران
بیکاری جوانان در ایران
به‌رغم ادعاهای حسن روحانی و کارگزارنش برای ایجاد نزدیک به یک میلیون شغل در سال خبرهای رسانه‌های حکومتی حکایت از تشدید اوضاع وخامت‌بار اقتصادی دارد:
تلویزیون رژیم در روز 20شهریور گزارش داد: «فروش ارز مسافرتی از امروز متوقف شد. بانک مرکزی اعلام کرده بانکها می‌توانند ضمن تشریح فرایندهای مرتبط با فروش ارز مسافرتی اعم از سیاحتی یا زیارتی از امروز به فروش این ارز به نرخ بازار آزاد در مقابل ارائه گذرنامه بلیط و ویزای کشور مقصد اقدام کنند». تلویزیون رژیم تأکید کرد: «پیش از این مسافران خارج از کشور می‌توانستند حداکثر یک بار در سال 300دلار با نرخ مبادله‌ای تهیه کنند».

همزمان روزنامه حکومتی وطن امروز اذعان کرد دلار به 4000تومان نزدیک شده و با آزاد کردن ارز مسافرتی «دلار به کانال ۴هزار تومان وارد می‌شود». به گفته کارشناسان حکومتی دولت روحانی برای جبران کسری بودجه دست به این اقدام زده است. در حالی که «کسب درآمد با گرانی ارز، دست کردن در جیب مردم است» (وطن امروز- 20شهریور).

یک روزنامه وابسته به سپاه پاسداران در دعوای باندی فاش کرد دولت روحانی برای محو پیامدهای گرانی دلار قیمت روی کالاها را حذف کرده و این اقدام موجی از گرانیها را بر زندگی مردم تحمیل خواهد کرد. به‌نوشته این روزنامه حکومتی نایب رئیس کمیسیون بودجه مجلس ارتجاع گفته است علت افزایش نرخ ارز پیش‌بینی کسری بودجه 37هزار میلیارد تومانی بودجه است.

هم‌چنین تمامی رسانه‌های حکومتی به‌نقل از دبیرکل کانون انجمنهای صنفی صنایع غذایی خبر دادند تمام کالاها به غیر از نان و شیر از شمول قیمت‌گذاری خارج می‌شوند (جوان- 20شهریور).

یک رسانه اقتصادی رژیم هم اذعان کرد: «شرایط امروز اقتصاد ما، رکود تورمی است. رکود تورمی یعنی حالتی که قیمتها بالا می‌رود و در کنارش هم نرخ بیکاری افزایش می‌یابد؛ آمارهای رسمی کشور نیز این نشانه‌ها را تأیید می‌کند» (پول نیوز- 20شهریور).

و یک عضو اتاق بازرگانی رژیم در تهران به‌رغم ادعاهای روحانی و معاونش در مورد افزایش میزان جذب سرمایه‌های خارجی به خبرگزاری سپاه پاسداران گفت: «شرایط جذب سرمایه‌گذاری خارجی فراهم نیست. زیرا فعلاً بسیاری از زیرساخت‌های سرمایه‌گذاری خارجی فراهم نیست. گفته می‌شود که نرخ بازده سرمایه‌گذاری در کشور ما خوب است و کشور ما از امنیت برای سرمایه‌گذاری برخوردار است، اما با این حرف‌ها نمی‌توان سرمایه‌گذار خارجی را جذب کرد» (خبرگزاری فارس- 20شهریور).

راغفر اقتصاد دان نزدیک به باند روحانی به‌علت بنیادی ناتوانی نظام در بهبودی شرایط اقتصادی اذعان کرده و از جمله نوشته است: «آیا دیگر کشورهای صنعتی و پیشرفته‌ای که فاقد منابع غنی زیرزمینی هستند اغلب‌شان از راه کولبری کسب درآمد می‌کنند یا نه؟ پرسش این است که چرا این دسته از مشاغل در کشور ما هر روز متداول‌تر می‌شود. علت اصلی را باید در اقتصاد کشور جست‌وجو کرد؛ اصلی‌ترین منبع درآمدهای فعالان اقتصادی در کشور... در اشکال تجارت به‌معنای واردات، فعالیتهای سوداگری خرید و فروش زمین، ... و فعالیتهای دلالی پول سرمایه‌گذاری می‌شود. چنین اقتصادی قادر به خلق شغل برای اقشار محروم نیست.

هم‌چنین اقتصادی که مبتنی بر رانت‌ ... است قادر به خلق شغل صنعتی و تولیدی نیست». (روزنامه اعتماد-20شهریور).

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات