728 x 90

پرتاب بیش از ۴هزار بمب بشکه‌یی طی ۸ماه بر سر شهروندان سوری

بمباران شهروندان سوری
بمباران شهروندان سوری
رژیم اسد 4هزار و 568بمب بشکه‌یی طی 8ماه گذشته بر سر شهروندان سوری پرتاب کرده است.

شبکه حقوق‌بشر سوریه روز سه‌شنبه 21شهریور 96 درگزارش ماهیانه خود به استفاده رژیم اسد از بمب بشکه اشاره کرد: نیروهای رژیم اسد طی 8ماه نخست سال جاری دست‌کم 4هزار و 568بمب بشکه‌یی پرتاب کرده‌اند.

تعداد موشکهای شلیک شده توسط رژیم اسد: حومه شرق حما 44، مناطق حومه حمص 14 و مناطق حومه دمشق 34بمب.

در این گزارش آمده است: رژیم از بمبهای بشکه‌یی به‌صورت منظم و گسترده استفاده می‌کند، و با نقض بند هفتم اساسنامه رم مرتکب جنایات بشری می‌شود.

این گزارش شورای امنیت سازمان ملل‌متحد را به اعمال تحریمهای جدی علیه رژیم فراخوانده و تصریح کرده است: تصمیمات این شورا در قبال سوریه تنها در حد حرف باقی مانده و عملی نشده است. این شورا اعتماد و هدف خود را از دست داده است. خواستار تحریم فروش سلاح به رژیم سوریه و محاکمه سازمان و افرادی که از رژیم اسد حمایت می‌کنند، هستیم.

بیشتر بخوانید:
استفاده اسد از سلاح شیمیایی علیه مردم سوریه
یک مقام بلندپایه وزارت‌خارجه آمریکا با اشاره به پیگیری ادعاهای مربوط به حمله شیمیایی رژیم اسد به منطقه غوطه شرقی، نگرانی خود را در صورت تأیید این ادعا ابراز کرد.
یک مقام بلندپایه وزارت‌خارجه آمریکا که خواست نامش فاش نشود روز ۲۶مرداد ۹۶در خصوص ادعای حمله شیمیایی رژیم اسد به منطقه غوطه‌شرقی در سوریه به خبرنگار آناتولی گفت: ' اخبار مربوط به حمله نیروهای رژیم با گاز کلر به غوطه شرقی را از نزدیک دنبال می‌کنیم. اگر این ادعا واقعیت داشته باشد بسیار نگران‌کننده خواهد بود'.
از سوی دیگر، عمر ابوعبیده، مسئول رسانه‌یی دفاع مدنی سوریه (کلاه سفیدها) در منطقه عین ترما نیز در گفتگو با خبرنگار آناتولی، اظهار داشت: 'رژیم به عین ترما واقع در منطقه غوطه شرقی با یک ماده شیمیایی که نوع آن مشخص نشده حمله کرده است'.
ابوعبیده با اشاره به مصدومیت چندین تن در این حمله، افزود: '4نفر با استنشاق این گاز آسیب دیده‌ و به بیمارستان صحرایی عین ترما منتقل شده‌اند'.

گلوله باران مواضع رزمندگان ارتش آزادی در حومه دمشق با گاز سمی کلر
نظامیان اسد در انتقام تلفات و خسارتهای اخیر در جریان تهاجمشان به محله جوبر در دمشق و شهر عین ترما در غوطه شرقی، مواضع رزمندگان ارتش آزادی را با گاز سمی کلر هدف قرار دادند که 4تن از رزمندگان به‌حالت خفگی دچار شدند.
این در حالی بود که نظامیان اسد گلوله‌باران شهر حوش صالحیه در منطقه مرج در غوطه شرقی دمشق را شدت بخشیدند.

حمله شیمیایی رژیم اسد به منطقه عین‌ترما در حومه دمشق
به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه ۲۶مرداد ۹۶رژیم اسد مناطق عاری از درگیری در منطقه غوطه شرقی سوریه را مورد حمله شیمیایی قرار داد که منجر به مصدومیت چهار نفر گردید.
بنا‌ به گفته عمر ابوعبیده مسئول رسانه‌ ای سازمان دفاع مدنی سوریه (کلاه‌ سفیدها) در منطقه عین‌ترما ”رژیم اسد مواضع اپوزیسیون در منطقه عین ترما از مناطق عاری از درگیری در حومه دمشق را با سلاحهایی شیمیایی مبهم مورد حمله قرار داده‌اند که در اثر آن 4تن از مخالفان مصدوم شدند“.

اسد بعد از کشتار خان‌شیخون، ۵بار از سلاح شیمیایی استفاده کرده است
شبکه حقوق‌بشر سوریه اعلام کرد رژیم بشار اسد بعد از حمله شیمیایی علیه خان‌شیخون ۵بار دیگر حملات شیمیایی علیه دمشق و حومه آن انجام داده است.
سایت ائتلاف ملی اپوزیسیون سوریه ۲۳مرداد ۹۶به‌نقل از این شبکه افزود رژیم سوریه بعد از بمباران فرودگاه نظامی شعیرات توسط آمریکا هم از استفاده از سلاح شیمیایی دست بر نداشته است. فرودگاه شعیرات همان فرودگاهی بود که هواپیماهای سوری از آنجا برای حمله به خان‌شیخون پرواز کرده بودند.
این شبکه ۵حمله با گازهای سمی را ثبت کرده است که در بیشتر آنها از نارنجک دستی پر شده با گاز کلر استفاده شده است که علیه شهرهای جوبر، زملکا و عین‌ترما استفاده شده است.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات