728 x 90

گفته‌ها و ناگفته‌ها از میان روزنامه‌های حکومتی روز ۲۲شهریور ۹۶

نگاهی به روزنامه های حکومتی
نگاهی به روزنامه های حکومتی
در روزنامه‌های هر دو باند حاکم بعد از روضه‌خوانی و اشک تمساح خامنه‌ای برای مسلمانان میانمار، برجام و رویکردهای آمریکا در مهم‌ترین عنوانهای صفحات اول به چشم می‌خورد:
آفتاب یزد: کمال خرازی: اگر از برجام خارج شوند برجامی باقی نمی‌ماند

ابرار: رویترز: ترامپ تصمیمات تازه‌یی درباره ایران دارد

اطلاعات:‌ کمال خرازی: آمریکا برای ضربه زدن به برجام تلاش می‌کند

اعتماد: حفظ برجام، تشدید رویکردهای ضدایرانی، طراحی راهبرد تازه آمریکا علیه ایران

خراسان: گزارش رویترز از جزییات راهبرد جدید تهاجمی ترامپ علیه ایران؛ ژست قلدری برای ماندن در برجام

کارون: سخنگوی دولت: بازنده اصلی لغو برجام آمریکا خواهد بود

کائنات: کمال خرازی: اگر از برجام خارج شوند، برجامی باقی نمی‌ماند

مردم‌سالاری: کواکبیان: برجام ستیزی مختص آمریکا است نباید در زمین دشمن بازی کنیم

حادثهٴ تأسف‌بار سقوط یک اتوبوس دیگر و جان باختن جمعی از هموطنان در بیشتر روزنامه‌های حکومتی منعکس شده و برخی از آنها سرمقاله‌های خود را به این موضوع اختصاص داده‌اند. جالب است که روزنامه‌های هر دو باند در تحلیلهای نهایی خود مردم را عامل اصلی تکرار حوادث جاده‌یی معرفی کرده‌اند. به چند تیتر این روزنامه‌ها نگاه می‌کنیم:
آرمان:
۱۱مسافر، قربانی سقوط اتوبوس
جمهوری اسلامی: 48کشته و زخمی در سقوط مرگبار اتوبوس به دره محور «تهران- جاجرود»

جوان: سریال مرگ و خون جاده‌ها کی تمام می‌شود؟

خراسان: اتوبوس های مرگ

قانون: جاده‌هایی که جان می‌گیرند

کیهان: ۱۱کشته و ۲۶مجروح در سقوط اتوبوس به رده، امنیت سفرهای جاده‌یی با کیست؟

همدلی: درد دل یک راننده اتوبوس در روز فاجعه جاجرود؛ شوفرها را کرده‌اند یک مشت ربات

کشمکشهای باندی در شورای قلابی شهر تهران و موضوع چپاولهای پاسدار قالیباف در شهرداری تهران موضوع عنوانهایی در روزنامه‌های باند حسن روحانی است:

آرمان:‌ محسن هاشمی با تأکید بر ضرورت تشریح عملکرد 12ساله قالیباف؛ نجفی سکوت را بشکند

آفتاب یزد: اولتیماتومی برای پایان محافظه کاری آقای شهردار

مردم‌سالاری: شهردار تهران از سوی شورای شهر ملزم شد؛ شفاف سازی عملکرد 113هزار میلیارد تومانی قالیباف

به دخالتهای رژیم آخوندی در کشورهای منطقه در عنوانهای مختلف روزنامه‌های چهارشنبه اذعان شده است:
آفتاب یزد: حسن نصرالله: اگر در دمشق نجنگیم باید در تهران بجنگیم

ابرار: وزیر خارجه جیبوتی مدعی دخالت ایران در امور کشورهای عربی شد

وعده‌های آمیخته با بی‌عملی دولت حسن روحانی مایه ابراز نگرانی از انفجار خشم اجتماعی در روزنامه‌های باند خامنه ای‌ شده است:
رسالت: به کلانشهر مدرن، و مردم عمدتاً مصرف کننده آن باید به چشم یک آسیب نگریست.
وقتی شکاف میان حاشیه و مرکز، پیرامون و متروپل، شهرستان و کلانشهر، و جنوب شهر و شمال شهر، به نحو مفرطی عمیق شود، در یک جرقه، نا آرامی‌های اجتماعی عظیمی به‌وقوع می‌پیوندند.

برخی روزنامه‌های باند ولی‌فقیه ارتجاع هم وعده‌های پوشالی دولت روحانی را مایهٴ طنز کرده‌اند:
کیهان:

گفت: چه خبر؟!
گفتم: وزارت مسکن اعلام کرده که می‌خواهد 100هزار مسکن برای افراد کم‌درآمد بسازد.
گفت: اوایل دولت یازدهم که می‌گفتند مسکن مهر مزخرف است و ما مسکن اجتماعی می‌سازیم! ولی مسکن مهر را رها کردند و مسکن اجتماعی هم نساختند.
گفتم: معاون بنیاد مسکن می‌گوید برای ساخت مسکن محرومان هیچ اعتباری اختصاص داده نشده است.
گفت: وقتی از ساخت مسکن خبری نیست، پس این وعده دهان‌پرکن برای چیست؟!
گفتم: یارو به همسرش گفت؛ هوس حلوا کرده‌ام! همسرش گفت؛ نیم کیلو آرد و نیم کیلو شکر تهیه کن و 4کیلو هم روغن بخر. یارو با تعجب پرسید؛ 4کیلو روغن برای نیم کیلو آرد؟ و همسرش گفت؛ من که می‌دانم از حلوا خبری نیست، پس بگذار چرب‌تر باشد!

روزنامه‌های باند حسن روحانی و شرکایش وضعیت خطیر برجام را به‌نقل از منابع غیررژیم تصویر کرده‌اند، و سیاستهای مداخله‌گرانه رژیم را کانون اصلی بحران دانسته و بر ضرورت ادامه برجام تأکید کرده‌اند:
آرمان:
رویترز خبر داد: پیشنهاد راهبردی جدید به ترامپ برای مقابله با ایران با حفظ برجام
خبرگزاری رویترز به‌نقل از چند مقام پیشین و فعلی آمریکا گزارش داد: رئیس‌جمهور ترامپ در حال بررسی راهبردی است که خواستار رویکرد خصمانه‌تر در قبال ایران، به‌ویژه به‌دلیل فعالیت‌های این کشور در منطقه است.
چند مقام پیشین و فعلی آمریکا گفته‌اند که این راهبرد را جیمز ماتیس وزیر دفاع، رکس تیلرسون وزیر امور خارجه، ژنرال مک مستر مشاور امنیت ملی و دیگر مقامات ارشد آمریکایی تهیه کرده‌اند که روز جمعه در نشست شورای امنیت ملی در اختیار دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا قرار گرفت.
به گفته این منابع آگاه هدف این طرح افزایش فشار بر تهران برای توقف برنامه موشکی بالستیک این کشور و آنچه واشینگتن حمایت ایران از گروه‌های شبه‌نظامی در منطقه به‌ویژه عراق و سوریه می‌خواند، است.
یک مقام ارشد دولت آمریکا مدعی شد: من این طرح را یک راهبرد گسترده برای مقابله با یکسری رفتارهای مخرب ایران شامل حمایت مالی، پشتیبانی از تروریسم، بی‌ثبات کردن منطقه به‌ویژه سوریه، عراق و یمن می‌دانم.
وی هم‌چنین گفت که این طرح دیگر ادعاهای آمریکا علیه ایران از جمله جاسوسی سایبری و فعالیت‌های دیگر به‌علاوه احتمال اشاعه هسته‌یی را هدف قرار می‌دهد.

شرق: پیش‌بینی «جان تیرمن» پژوهشگر ارشد ام‌آی‌تی
ترامپ بازتاب‌دهنده نفرت جناح راست آمریکا از توافق هسته‌یی است. در زمان مذاکرات هسته‌یی جمهوری‌خواهان عموماً با برجام مخالف بودند. جمهوری‌خواهان اصرار دارند که ایران قابل اعتماد نیست و این توافق پوششی برای فعالیت‌های پنهانی ایران در دستیابی به سلاح هسته‌یی است.

جمهوری اسلامی: ماینده آمریکا در آژانس: آمریکا به برجام پایبند است، ایران هم کاملاً پایبند باشد
نمایندگی آمریکا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز سه‌شنبه مدعی شد این کشور به توافق هسته‌یی پایبند بوده است.
در این بیانیه که در نشست شورای حکام قرائت شده، آمده است: «ایالات متحده به تعهدات خود در برجام پایبند بوده و انتظار دارد ایران هم به‌طور دقیق تعهداتش را اجرا کند.»
این بیانیه می‌افزاید: «چیزی کمتر از همکاری کامل و شفاف ایران، به آژانس امکان نمی‌دهد که به جامعه بین‌المللی نسبت به پایبندی ایران به تعهداتش اطمینان دهد.»
واشینگتن هم‌چنین تأکید کرده است که «همان‌طور که [یوکیا] آمانو دبیرکل آژانس گفت، آژانس تفاوتی میان سایت‌های نظامی و غیرنظامی قائل نیست و در قبال ایران هم همان استاندارد جهانی را اعمال می‌کند.»

واکنش به اظهارات آمانو و حمله به سکوت ظریف در روزنامه‌های باند ولی‌فقیه تکرار شده است:
کلید: ولایتی: بیگانگان اجازه بازدید از تأسیسات نظامی ما را ندارند

رسالت: ولایتی: ادعای حق بازدید از مراکز نظامی اختراع آمانو است
مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل گفت: بازدید از مراکز نظامی ایران برای هر بیگانه‌ای ممنوع است.
ولایتی مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل پس از دیدارهای خود با وزیر خارجه اسبق استرالیا و فرانسه در جمع خبرنگاران درباره اظهارات روز گذشته آمانو مبنی بر این‌که آژانس در صورت نیاز می‌تواند به سایت‌های نظامی ایران دسترسی داشته باشد و تفاوتی بین سایت‌های نظامی و غیرنظامی وجود ندارد، اظهار داشت: در قرارهای گذشته با آژانس به هیچ عنوان دسترسی به سایت‌های نظامی نبود و اگر چنین بود ما توافق نمی‌کردیم. ادعای چنین حقی اختراع آقای آمانو است... آمانو، مأمورانش و هیچ بیگانه دیگری حق ندارند از مراکز نظامی ما بازدید کنند زیرا این مراکز جزو مناطق ممنوعه است و برای هر بیگانه و وابسته به بیگانه‌ای حریم امنیتی به‌کلی سرّی محسوب می‌شود.

وطن امروز: پیش از این محمدجواد ظریف و وزارت امور خارجه ایران تمایلی به انتقاد از آمانو نداشتند و صرفاً اظهارات نیکی هیلی درباره ضرورت بازرسی از مراکز نظامی ایران را زیر سؤال می‌بردند. اکنون و پس از آن که آمانو برای بار دوم با تأیید امکان بازرسی از مراکز نظامی ایران، ادعاهای نیکی هیلی را تقویت کرده، باز هم ظریف و دوستان سکوت کرده و درباره این ادعای آمانو تقریباً هیچ نمی‌گویند. با این حال علی‌اکبر ولایتی دیروز از مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انتقاد کرد

ابراز نگرانی از همکاسه شدن پرونده هسته‌یی رژیم و کره شمالی در روزنامه‌های باند علی خامنه‌ای انعکاس دارد:
وطن امروز:
برنامه ترامپ برای متهم کردن ایران به نقض برجام در گزارش ماه اکتبر در حال محقق شدن است.
یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه یک بار دیگر بر امکان دسترسی به مراکز نظامی ایران تأکید کرد و گفت در صورت دریافت گزارشی مبنی بر فعالیت مشکوک در مراکز نظامی ایران، آژانس این گزارش را بررسی کرده و در صورت لزوم درخواست بازرسی از این مراکز را خواهد داد. اظهارات آمانو، مواضع نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل را که اخیراً روی موضوع بازرسی از مراکز نظامی ایران تمرکز کرده تقویت می‌کند؛ هیلی از نزدیکان ترامپ و کسی است که در موضوع برجام بیشترین هماهنگی را با رئیس‌جمهور آمریکا دارد.
به گزارش «وطن امروز»، از سوی دیگر بازوی‌های اطلاعاتی ترامپ نیز در حال سندسازی هستند تا رئیس‌جمهور آمریکا در گزارش ماه اکتبر، با خیالی آسوده ادعای نقض برجام توسط ایران را مطرح کرده و برنامه خروج از برجام را به پیش ببرد. آنها به‌صورت ویژه روی ادعای همکاری هسته‌یی ایران و کره‌شمالی تمرکز کرده‌اند تا از طریق سندسازی درباره این ادعا، دست ترامپ را برای گزارش ماه اکتبر بازتر کنند. در همین راستا روز گذشته مایک پمپئو، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (CIA) این ادعا یعنی احتمال همکاری هسته‌یی ایران و کره‌شمالی را تأیید کرد. رئیس سیا که قبل از عهده‌دار شدن این جایگاه از مخالفان جدی توافق هسته‌یی با ایران بود، در مصاحبه با فاکس‌ نیوز گفت نظرش درباره برجام همان نظر دونالد ترامپ است. پمپئو گفت: «امروز من در جایگاه متفاوتی هستم و نقش متفاوتی دارم. نظر من شبیه نظر رئیس‌جمهور است که به صراحت نظر خود را اعلام کرده؛ مبنی بر این‌که به نظر او این توافق، ارزش مذاکره نداشت.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات