728 x 90

گفته‌ها و ناگفته‌ها از میان روزنامه‌های حکومتی روز ۲۳شهریور ۹۶

نگاهی به روزنامه های حکومتی
نگاهی به روزنامه های حکومتی
«مجمع باید انقلابی، فکر و عمل کند و انقلابی باقی بماند» این تیتر مشترک روزنامه‌های حکومتی در روز پنجشنبه است که به دلواپسیهای خامنه‌ای از مجمع تشخیص مصلحت آخوندی را منعکس می‌کند. برخی روزنامه‌ها هم جملات دیگری از حرفهای خامنه‌ای را تیتر کرده‌اند که در محتوا همین نگرانی خامنه‌ای را انعکاس داده است. بعد از این موضوع برجام مهم‌ترین عنوانها را به خود اختصاص داده است:
ابرار:
سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا مدعی شد: ایران به روح برجام پایبند نیست

ابرار: ظریف:‌هیچ بازدید هسته‌یی نمی‌تواند بهانه‌یی برای اطلاع یافتن از اسرار هسته‌یی کشور باشد

ایران: ظریف: برجام غیرقابل مذاکره است

تجارت: حمایت قاطع پوتین از برجام در دیدار با ظریف

جوان: تشدید فشار آمریکا بر اروپا برای «الحاقیه» به برجام

جمهوری اسلامی: مخالفت اروپا با رویکرد جدید آمریکا در قبال برجام

جمهوری اسلامی: در نامه‌یی خطاب به ترامپ؛ 80کارشناس امور خلع‌سلاح خواستار حفاظت برجام شدند

سهم‌خواهی باند موسوم به اصلاح‌طلب از دولت روحانی و شهردار تهران تحت عنوانهای مختلف از جمله حقوق زنان در تیترهای مختلف روزنامه‌های این باندی یاند منعکس شده:
ابتکار: زنان و مسیرهای سخت صندلی مدیریت
بهار: سلسله مراتب رشد زنان روشن نیست

آفتاب یزد: انتصابهای عجیب نجفی ادامه دارد

آفتاب یزد: اگر عارف شهردار بود...
اگر روزنامه‌های دیروز اصلاح‌طلب را مرور نمایید به نکته جالبی پی می‌برید. نیازی به وقت بسیار ندارد. صرفاً کافیست ویترین آنان را «ورانداز» کنید. جز یک روزنامه آن هم خیلی «مِلو» کسی نسبت به انتصاب‌های شهردار جدید تهران اعتراضی و نقدی را مطرح نکرده است. این درحالیست که جناب نجفی برخلاف تمام ادعاها و حرف و حدیثهای گذشته، برخی مدیران قالیباف را یک درجه ارتقا داده و در جایگاه شهردار نشانده است. از سوی دیگر در انتصاب‌های اخیر نه نشانی از بانوان است و نه جوانان. درست به سبک و سیاق دولت روحانی!

در روزنامه‌های باند ولی‌فقیه ارتجاع هم به هر بهانه‌یی به وضعیت بن‌بست نظام در برجام گریز زده و باند روحانی را مورد حمله قرار داده‌اند: حتی در به‌اصطلاح صفحات طنز
کیهان: گفت: مگر دست‌اندرکاران جشن 4سالگی «دکتر سلام» برای اجرای آن در استادیوم آزادی مجوز رسمی نگرفته بودند؟ پس چرا به آنها اجازه برگزاری نداده‌اند؟!
گفتم: علتش را دولت اعلام نکرده، ولی می‌توان حدس زد که علت لغو مجوز دکتر سلام هم مثل قراردادهای نفتی، مذاکرات هسته‌ای، سند 2030، امضایFATF و... محرمانه است!
گفت: پس تکلیف آنهمه شعار درباره آزادی بیان! و «پناه بردن به خدا از بستن دهانها و شکستن قلم‌ها و اعلام جایزه دادن به منتقدان و...» چه می‌شود؟!
گفتم: آن شعارها را با ناسزاهایی مثل بی‌سواد، بی‌شناسنامه، برو به جهنم، جیب‌بر، عقب‌افتاده، منفی‌باف، هوچی‌باز، بزدل، عصر حجری، انقلابی نفهم و... تاخت زدند!
گفت: حالا، اگر به منتقدان اجازه نفس کشیدن و آزادی بیان نمی‌دهند، دیگر چرا فحش‌ می‌دهند و ناسزا می‌گویند؟!
گفتم: چه عرض کنم؟! شخصی از یک نفر کلی طلب داشت و یارو از پرداخت بدهی خود طفره می‌رفت، یک روز که طلبکار برای گرفتن طلبش مراجعه کرده بود، یارو طلبکار را به باد فحش و ناسزا گرفت. طلبکار بیچاره پرسید؛ حالا که طلبم را نمی‌دهی، دیگر چرا فحش می‌دهی؟! و یارو گفت؛ چون نمی‌خواهم ناجوانمردی کرده باشم و از در خانه من دست خالی برگردی!

در روزنامه‌های باند خامنه‌ای ابراز نگرانی از اقدامات آمریکا در مورد برجام موضوع بسیاری از مقالات است:
جوان:
دولت آمریکا در نبود زمینه مساعد برای لغو برجام، فشار خود را بر دولتهای اروپایی تشدید کرده تا مذاکراتی را برای افزودن یک الحاقیه به برجام شروع کنند.
منابع مطلع به بلومبرگ گفته‌اند رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا با همتایان اروپایی خود در حال رایزنی است تا راهی به‌منظور نگه‌داشتن محدودیتها بر برنامه هسته‌یی ایران بعد از 2025و 2030اعمال کند. مقامهای آمریکایی می‌گویند نگرانند بعد از این دو سال که محدودیت برنامه هسته‌یی ایران کاهش یافته و نهایتاً برداشته می‌شود، ایران بتواند برنامه هسته‌یی خود را از سر بگیرد. دونالد ترامپ ابتدا گزینه لغو برجام را در نظر داشت ولی وزیر خارجه و دیگر مقامات ارشد دولت سعی دارند او را متقاعد کنند به‌دلیل ارزیابی‌های گسترده درباره پایبندی ایران به برجام، باقی ماندن در توافق در نهایت بهتر از ترک کردن آن است.
بر اساس گزارش بلومبرگ یک مقام اروپایی از سفر یک تیم آمریکایی به اروپا خبر داده ولی گفته هدف این سفر صرفاً رد و بدل کردن دیدگاههاست و تاکنون هیچ توافقی در جریان این سفر صورت نگرفته است. همزمان دولت آمریکا در تلاش است آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را برای تشدید بازرسی‌ها از ایران تحت فشار بگذارد. هیتر نائورت، سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا در نشست خبری روز سه‌شنبه خود در پاسخ به سؤالی درباره رویکرد دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در قبال توافق هسته‌یی ایران و گروه 1+5گفت: ما هم‌چنان به آژانس بین‌المللی نگاه می‌کنیم تا به بازرسی‌ها و نظارت و راستی‌آزمایی تمامی تعهدات هسته‌یی ایران در توافق هسته‌یی ادامه دهد. وی مدعی شد: ما معتقدیم ایران به روح برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) پایبند نیست، زیرا توافق برجام خواستار صلح و امنیت منطقه‌یی و بین‌المللی شده است. بر این باوریم ایران به آن پایبند نیست و کاملاً معتقدیم آنها به روح توافق عمل نمی‌کنند. بازبینی سیاستهایمان سخت اما هم‌چنان در حال انجام است، بنابراین من در حال حاضر نمی‌توانم پیش‌بینی‌ای در این زمینه داشته باشم.

حمایت: اتحادیه اروپا در قضیه تحریم روسیه همان کاری را کرد که آمریکا به‌دنبال آن بود و با وجود مخالفت برخی از کشورهای اروپایی، مجبور شدند به سیاستهای آمریکا در این ماجرا تن بدهند. در جنگ سوریه هم اروپایی‌ها به همین منوال عمل کردند
بنابراین، پذیرش اختلاف شرکای اروپایی و آمریکایی در موضوع بسیار مهمی مانند برجام، با پیشینه ذکرشده مطابق نیست. آنچه در حال حاضر به‌عنوان اختلاف آنها در توافق هسته‌یی مطرح می‌شود، در خوش‌بینانه حالت، تفاوت در «تاکتیک‌ها» محسوب می‌شود که ابداً به‌معنای مغایرت در اصول مورد توافق بین پایتخت‌های غربی با واشینگتن به‌شمار نمی‌آید.
در روزهای منتهی به توافق هسته‌ای، فرانسه به‌نمایندگی از رژیم صهیونیستی و ارتجاع عرب، مواضع آنها را به‌طور مداوم بازگو می‌کرد اما امروز همان کشور، برای اجرای بی‌کم‌وکاست توافق هسته‌یی از سوی طرف‌های غربی، گریبان می‌درد و در مقابل رویکرد ضد برجامی آمریکا سینه‌ چاک می‌کند. خانم «موگرینی» در حالی در پارلمان اروپا در حمایت از برجام داد سخن داده است که زمانی که آمریکا، پرتاب ماهواره‌بر سیمرغ را محکوم کرد، بی‌معطلی پشت سر آمریکا ایستاد و این فعالیت علمی که اساساً هیچ ارتباطی با برجام پیدا نداشت را به‌نمایندگی از اتحادیه محکوم کرد.
افزون بر این، از سکوت معنادار و تأیید کننده اتحادیه اروپا در قبال موضع آمریکا در خصوص بازرسی از سایت‌های نظامی ایران به بهانه نظارت بر فعالیت‌های هسته‌یی کشورمان هم می‌توان دریافت که رویکرد اروپا در این‌ باره چیست. هر چند که شیوه اروپا در پیروی از آمریکا بر کسی پوشیده نیست
اگر واقعاً اتحادیه اروپا حامی برجام است، چرا 16بانک بزرگی که پیش از تحریم‌ها با ایران همکاری داشتند را ملزم به ازسرگیری فعالیت‌ خود نمی‌کنند؟ پاسخ روشن است؛ چون نه می‌توانند بدون کسب رضایت آمریکا دست به چنین اقداماتی بزنند و نه مایل به انجام این امور هستند.
نتیجه‌ آنچه بیان گردید این حقیقت است که مخالف‌خوانی اروپا در برابر کاخ سفید، ادامه بازی پلیس خوب و پلیس بد در راستای امتیازگیری است و در تعلیل تداوم این سیاست باید به اهداف پشت پرده آنها در برجام اشاره کرد. آمریکا و غرب، امید داشتند که مدل برجام را در موضوعات به‌اصطلاح حقوق‌بشری، توان موشکی و حمایت ایران از محور مقاومت عملی کرده و ایران اسلامی را به عدول از مواضع خود مجبور سازند که این‌گونه نشد. ازاین‌رو، این نمایش را در دستور کار خود قرار دادند تا اهداف شکست‌خورده خود را از طریق متقاعد کردن کشورمان به واگذاری امتیازات بیشتر به‌منظور حفظ آمریکا در چارچوب برجام، محقق کنند.

روزنامه‌های باند خامنه‌ای از آثار تحریمهای جدید در فضای مجازی سوز و گداز کرده‌اند:
وطن امروز: تحریم ارتباطات!
زندگی در عصر ارتباطات آن‌قدر آمیخته با تکنولوژی‌های ارتباط جمعی شده که تحریم یک اپلیکیشن یا موتور جست‌وجو می‌تواند به اندازه تحریم یک کالای استراتژیک مانند نفت لرزه بر تن دولتها بیندازد. در هفته اخیر قطب‌های اصلی تکنولوژی جهان روی خوشی به کاربران ایرانی نشان ندادند و یک به یک دسترسی کاربران، شرکتها و اپلیکیشنهای ایرانی را محدود یا مسدود کردند. در حوزه اپلیکیشن‌ها اپل برنامه‌های ایرانی را از اپل استور و گوگل، اسنپ و تپسی را از گوگل پلی حذف کردند. با وجود این‌که امکان دسترسی به اپلیکیشنهای اندرویدی از بستر برنامه بومی کافه بازار بود اما حذف اپلیکیشن‌ها برای IOSها یا همان اپل‌داران گران تمام شد زیرا برای آنها تنها امکان دریافت برنامه از استور وجود دارد و عملاً امکان دانلود تپسی و اسنپ را ندارند.
پس از تحریم‌های اپل 6الی 7میلیون کاربر این موبایل در ایران با مشکلاتی مواجه شدند که امکان دارد در نهایت منجر به صرف‌نظر کردن آنها از استفاده اپل شود.
تحریم‌های گوگل در هفته گذشته به همین جا ختم نمی‌شود بلکه این شرکت دسترسی سایت‌های ایرانی را به google analytics نیز مسدود کرده است. گوگل آنالیتیکس مهم‌ترین ابزار تجزیه و تحلیل ترافیک یک سیستم یا اپلیکیشن است که مورد استفاده وبلاگ‌نویسان و وب‌مسترهای بزرگ قرار می‌گیرد.
در تازه‌ترین تحریم‌ها در حوزه فناوری اطلاعات این‌بار انجمن جهانی موبایل اقدام به تحریم ایران کرده است. با وجود این‌که این انجمن پیش از برجام خدمات فنی لازم را به ایران ارائه می‌داد حالا با وجود توافقنامه برجام، خدمات خود مبنی بر اعطای کد IMEI را برای کشورمان قطع کرده است. این کد برای هر گوشی منحصربه‌فرد است و طبق یک پروتکل بین‌المللی مصرف‌کنندگان می‌توانند از طریق آن اصالت گوشی خود را بررسی کنند.

حمله به ظریف همراه به ابراز نگرانی از پیآمد موضع او در مورد اجازه دسترسی آژانس به سایتهای نظامی رژیم در برخی از روزنامه‌های باند خامنه‌ای موضوع مقالات شده است. در روزنامه‌های باند روحانی سربسته از این موضع رد شده‌اند:
وطن امروز: رونالدینیو!
ظریف در نامه به آمانو نسبت به تلاش آمریکا برای بازرسی آژانس از مراکز نظامی ایران هشدار داد اما دیروز اظهارات آمانو درباره امکان بازرسی از مراکز نظامی ایران را توجیه و تلویحا تأیید کرد
ظریف بالاخره ناچار شد درباره مواضع اخیر آمانو مبنی بر امکان بازرسی از مراکز نظامی ایران واکنش نشان دهد. او دیروز به‌محض ورود به سوچی برای دیدار با مقامات روسیه، درباره اظهارات آمانو گفت بازرسی آژانس از مراکز نظامی ایران به‌معنای دستیابی به اسرار کشور نیست! اظهارنظر ظریف را نمی‌توان به‌معنای مخالفت او با اظهارات آمانو درباره امکان بازرسی از مراکز نظامی ایران تلقی کرد
اما اظهارنظر دیروز ظریف درباره بازرسی از مراکز نظامی ایران با محتوای نامه او به آمانو و اظهاراتش درباره مواضع هیلی، چندان همخوانی نداشت.
ظریف که ماجرای انتقاد از سفر هیلی به وین و هشدار درباره عواقب دیدار او با آمانو را کلید زده بود، دیروز در اظهاراتی متفاوت با مواضع قبلی خود به‌گونه‌یی حرف زد که به نظر می‌رسد او دارد درباره کیفیت بازرسی‌ها و نه اصل بازرسی اظهارنظر می‌کند. ظریف دیروز در سوچی گفت: «هیچ بازدیدی نمی‌تواند بهانه‌یی برای اطلاع یافتن از اسرار کشور باشد.» اظهارنظر او که بسیار متفاوت از مواضع قبلی‌اش درباره بازرسی از مراکز نظامی ایران است، می‌تواند به‌معنای این باشد که از نگاه وزیر امور خارجه، بازرسی می‌تواند رخ دهد ولی این بازرسی نباید به‌گونه‌یی باشد که اسرار و اطلاعات محرمانه نظامی ایران به دست بازرسان آژانس بیفتد. اظهارنظر ظریف یعنی عقب‌نشینی آشکار از مواضع اخیرش درباره مخالفت با بازرسی از مراکز نظامی ایران!
این حرکت محمدجواد ظریف یادآور آن حرکت معروف رونالدینیو، فوتبالیست برزیلی است که به یک جهت نگاه می‌کرد اما توپ را به جهت مخالف می‌فرستاد!
یک نکته مهم درباره اظهارات محمدجواد ظریف. اساساً نامه ظریف به آمانو و رجزخوانی او و وزارت‌خارجه برای نیکی هیلی برای چه اتفاق افتاد؟ اگر ظریف در پروتکل الحاقی به آژانس حق بازرسی از مراکز نظامی ایران را داده است، پس دلیل نامه ظریف به آمانو چه بوده است؟ اما اگر حق بازرسی به آژانس داده نشده، دلیل عقب‌نشینی ظریف و اظهارات متفاوتش در سوچی چیست؟.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات