پخش زنده

رادیو مجاهد

728 x 90

اعتراف کارشناس رژیم: همه فکرهایشان را روی هم می‌گذارند که چه جوری از این هچل (برجام) بیایند بیرون

سفیرسابق رژیم در روسیه
سفیرسابق رژیم در روسیه
نوبری سفیر اسبق رژیم در روسیه و کارشناس حوزه روابط خارجی در مصاحبه با تلویزیون رژیم (افق) به زهرخوران اتمی اعتراف کرد. وی از جمله گفت:‌

«ما اگر اقدام به شکایت بکنیم بابت نقض طرف مقابل بر عکس انگار تیری به خودمان شلیک کردیم یعنی یک مکانیزمی راه می‌افتد ظرف 45روز طرف شاکی می‌گوید من از این‌که شکایت کرده راضی نیستم چون راضی نیستم پس تو شورای امنیت رأی وتو می‌دهد و نتیجه‌اش این می‌شود که تمام تحریمها بر می‌گردد. بر این اساس است که ما الآن نمی‌توانیم شکایت بکنیم. نمی‌توانیم در برابر نقض طرف مقابل اقدام بکنیم.

نتیجه‌اش این می‌شود که ما مرتب اعلام می‌کنیم و آمانو اعلام می‌کند که ما متعهدیم طرف مقابل نقض می‌کند. ما هم نمی‌توانیم تو اون کمیته شکایت بکنیم چون به‌محض این‌که شکایت بکنیم انگار ماشه را علیه خودمان شلیک کردیم و این خیلی عجیبه که در اونجا تعبیه شده که شاکی وقتی که ما شاکی هستیم از کسی که شکایت می‌کند اون کسی که شکایت ازش کرده بگه من از این ناراضی‌ام تمام. تحریمهای حتی شورای امنیت بر میگرده این است که شرایط اونی که شما فرمودید من روشن کنم برای مردم تو چه وضعیتی افتادیم.

در این وضعیت افتادیم که طرفهای مقابل که لیدرشون آمریکاست مرتب تحریم می‌کنند و ما عملاً بلحاظ چارچوب برجام مکانیزمی برای مهار این نقض طرف مقابل نداریم که در واقع مثل این می‌ماند که یک مدلی درست شده انگار که ما تو گوشه رینگ افتادیم و طرف مقابل امکان این را داره که به ما ضربه بزنه ولی ما امکان قانونی و مقرراتی در چارچوب برجام نداریم که طرف را مهار کنیم این شرایط کنونی است.»

نوبری وحشت خود را از شکل‌گیری برجامهای بعدی نشان داد و گفت:‌ «مرتب امروز که می‌گویم برجام یک، برجام دو، برجام سه، برجام چهار، همه برجامها را با سرعت اجرا کرد که در واقع خواسته آمریکا را گوش کرده باشد، یعنی هم در قبال مسائل منطقه‌یی مرتب تمام همان دیوار برلین ریخت، تمام آن بلوک شرق در واقع سقوط کرد، کل بلوک اصلاً در واقع منهدم شد، همه‌اش همان مفاد مذاکرات بود، یعنی این‌که شما باید در سلاح استراتژیکی باید کوتاه بیایید، بعد در قبال مسأله منطقه‌یی کوتاه بیایید، بعد در قبال حقوق‌بشر هم باید کوتاه بیایید، یعنی تمام.»

کارشناس رژیم افزود:‌ «ما باید با همه فشارهایی که روی ما خواهند آورد، قطعاً خواهند آورد ببینید همانجور که دوست‌مان گفتند، گفتند ما را انداختند تو آچمز یعنی مثل این‌که ما را اندختند تو گوشه رینگ، ما را انداختند گوشه رینگ مرتب دارند می‌زنند، تحریم نمی‌دانم هواپیما، تحریم نمی‌دانم چی، تحریم چی، ما هم هیچ کاری نمی‌توانیم بکنیم چون تو برجام آمده است تکان بخوریم ناقض برجام می‌شود، ما هم که قرار است ناقض برجام نشویم، لذاباید همینجور باید بخوریم هوک چپ و راست بخوریم.»

مجری تلویزیون رژیم این زهرخوران اتمی را به هچل تعبیر کرد و افزود:‌
«البته امروز این حرفها را می‌شود محکمتر گفت به‌دلیل این‌که طبعاً اثبات شده واقعیتش این است که الآن به یک وضعیتی رسیده که موافقان و مخالفان برجام در جمهوری اسلامی ایران همه دارند فکرهایشان را روی هم می‌گذارند که چه جوری از این هچل بیایند بیرون.
چرا من از کلمه هچل استفاده کردم؟ کلمه بهتری پیدا می‌کردم مخمصه، از یکطرف ما چیزی به‌دست نیاوردیم از طرف دیگر داریم بیشتر تحریم می‌شویم از طرف دیگه نباید برجام را نقض بکنیم من اسم این را می‌گذارم هچل یعنی خیلی چیز بدی است و اتفاقاً من که این را به شما عرض کردم وسط فرمایشات شما گفتم ول کنید حرفهای گذشته را ما خیلی راجع به این حرف زدیم تو این برنامه که آقا چرا برجام؟ این ایرادات اصلاً ول کنید از این مرحله گذشتیم الآن ما باید به این موضوع فکر کنیم که همه جمهوری اسلامی احزاب مختلف جریانهای مختلف اصول‌گراها اصلاح طلبها دولت منتقد همه الآن دارند به این فکر می‌کنند که حالا چی کار بکنیم بالاخره این مسأله مسأله‌ای است که برای نظام جمهوری اسلامی اتفاق افتاده واقعاً ما الآن تصور و ادعایمان و خواسته‌مان این نیست که الآن با دولت تصفیه حساب کنیم نه صدا و سیما نه منتقدان دولت الآن منصفانه و جوانمردانه نیست دولت دیدید ما گفتیم دیدید حرف ما درست در آمد خب این دیگر گفتن ندارد ولش کنید الآن جمهوری اسلامی تو این مرحله‌ای قرار گرفته که همه باید تلاش بکنیم بکشیمش بیرون از یکطرف چیزی به‌دست نیاوردید از یکطرف دارند تحریمها را تشدید می‌کنند از یکطرف دارند فشار می‌آورند که شما برجام رو نقض بکنید و ما نباید چیزی را که نمی‌خواهیم نمی‌توانیم نقض کنیم و نباید نقض کنیم اسم این را من می‌گذارم مخمصه و هچل...».

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات