پخش زنده

رادیو مجاهد

728 x 90

یک پردهٴ دیگر از جنگ باندها بر سر برجام

چشم‌انداز تیره‌وتار برجام
چشم‌انداز تیره‌وتار برجام
جنگ درونی رژیم بر سر برجام و چشم‌انداز آن چند سر دارد. خبرگزاری حکومتی صدا و سیما روز 18مهر 96 گزارش مصوری از روند شکست باند آخوند روحانی در جریان مذاکرات هسته‌یی تهیه کرده است که با یادآوری قسمتهایی از ادعاهای روزهای نخست به صحنه آمدن آخوند روحانی که از جمله می‌گفت: «به نظر من مذاکره با آمریکا راحت‌تره تا اروپا. اروپایی‌ها خیلی‌هاشون یک آقا اجازه‌یی گاهی می‌خواهند. اما آمریکایی‌ها به قول معروف همان کدخدای ده هستند. با کدخدا که شما ببندید خیلی راحت‌تر است... باید سانتریفوژ بچرخد ولی کشور هم باید بچرخد. باید زندگی مردم هم بچرخد».

خبرگزاری حکومتی صدا و سیما یادآوری کرده است که «این سخنان مربوط به اردیبهشت سال 92 و در بحبوحه انتخابات ریاست‌جمهوری بود». و «مذاکراتی که در نهایت از نیمه دوم سال 92 آغاز و سرانجام پس از چندین دور مذاکره فشرده میان ایران و 1+5 و هم‌چنین ایران و آمریکا در تیرماه 94 به سرانجام رسید و برجام نام گرفت». سپس به این جا می‌رساند که: «حالا دو سال از برجامی که نتیجه مذاکره با کدخدا بود گذشته و عملاً طرف اصلی این مذاکرات به وعده‌های خود عمل نکرده و بارها برجام را نقض کرده است».

در این نقطه از گزارش خبرگزاری صدا و سیمای رژیم پردهٴ دیگری از جنگ درونی رژیم کنار می‌رود: «برای اضافه کردن موارد جدید به برجام هسته‌یی و هم‌چنین مذاکره برای برجامهای موشکی و منطقه‌یی. تجربه دو سال مذاکره با آمریکا به‌رغم همه هزینه‌هایی که برای کشور داشت قابل اعتماد نبودن واشینگتن و زیاده‌خواه بودن او را به‌صورت آشکار به همه نشان داده همان پیش‌بینی که رهبر انقلاب در آغاز مذاکرات مطرح کرده بودند...»

بله ملاحظه می‌کنید که خبرگزاری وابسته به باند خامنه‌ای با یک تیر دو نشان زده. هم تلویحا زهرخوران آتی رژیم را توجیه کرده و هم همه‌ تقصیرها را به گردن باند روحانی انداخته است تا خامنه‌ای را در ببرد. آش این ترفند به قدری شور است که سایت حکومتی انتخاب در روز 19مهر با اشاره به این اقدامات باند ولی‌فقیه ارتجاع هشدار داده است که می‌خواهند باند روحانی را مقصر شکست برجام معرفی کنند.

این یکی از صحنه‌های دیگر جنگ برجام است. باند روحانی از اول می‌گویند هیچ کاری بدون اجازه و اذن ولی‌فقیه نکرده‌اند. و خامنه‌ای هم که روزهای اول فکر می‌کرد مذاکرات نان و آبی دارد گفته بود شروع کننده مذاکره در رژیم خودش بوده است و  ماجرای دریافت نامه از اوباما توسط یکی از «شخصیتهای معتمد منطقه» یعنی پادشاه عمان را رو کرده بود. اما بعد که دید ورق دارد بر می‌گردد گفت من وارد جزئیات مذاکرات نمی‌شدم. به هر حال آنچه مهم است این است که مقصر هر که باشد الآن کل نظام در وضعیتی گیر کرده است که خودشان با واژه‌های «هچل» «مخصمه» «باتلاق» «خسارت محض» و «بن بست» از آن یاد کرده‌اند و راه برون رفتی هم نمی‌یابند.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات