پخش زنده

رادیو مجاهد

728 x 90

اطلاعیه مطبوعاتی - کنفرانسی در پاریس برای دادخواهی قربانیان قتل‌عام در ایران فراخوان می‌دهد

کنفرانس در پاریس برای دادخواهی قربانیان قتل‌عام در ایران
کنفرانس در پاریس برای دادخواهی قربانیان قتل‌عام در ایران
روز سه‌شنبه ۲۸نوامبر یک نمایشگاه- کنفرانس در شهرداری ناحیه ۵پاریس، در مورد «قتل‌عام هزاران زندانی سیاسی در سال ۱۹۸۸در ایران – حق خانواده‌های قربانیان برای دسترسی به حقیقت» برگزار شد.

به دعوت خانم شهردار فلورانس برتوو این جلسه مشترکاً با کمیته حمایت از حقوق‌بشر در ایران و کمیته شهرداران فرانسه برای ایرانی دموکراتیک برگزار شد. در این برنامه شماری از شخصیتهای سیاسی، حقوقدانان و تعداد زیادی از منتخبان فرانسه که خواهان واکنش مناسب سازمان ملل، کشورها و منابع قضایی ذیصلاح به این « جنایت علیه بشریت» شده‌اند شرکت و سخنرانی کردند. جنایتی که مدتهاست به فراموشی سپرده شده ولی دوباره در ایران و در سطح بین‌المللی اوج گرفته است.

بسیاری سخنرانان از جمله، نخست‌وزیر سابق الجزایر، سید احمد غزالی، برنار کوشنر، راما یاد، اینگرید بتانکور، وکیل ویلیام بوردون، حقوقدان متخصص، طاهر بومدرا که کارمند عالیرتبه سابق سازمان ملل بوده، خواهان تشکیل یک کمیسیون تحقیق بین‌المللی در رابطه با اعدامهای فراقضایی ۳۰هزار زندانی سیاسی در تابستان ۱۹۸۸و ماههای بعد از آن شدند که به‌دنبال فتوای آیت‌الله خمینی، بنیانگذار حکومت مذهبی ایران صورت گرفت.

رئیس‌جمهور منتخب شورای ملی مقاومت ایران، خانم مریم رجوی، از طریق یک پیام ویدئویی که برای این کنفرانس فرستاده شد، اعلام کرد: «طی نزدیک به ۴۰سال، استمالت جامعه جهانی و مصونیت رهبران حکومت ایران باعث جری شدن قاتلان شده است. آخوندهایی که جنایات سال ۱۹۸۸را مرتکب شده‌اند کماکان رکورددار اعدام در جهان هستند».

مادران قربانیان این جنایت که هم‌چنان در جستجوی اجساد عزیزانشان هستند و نمایندگانی از نسل جوان ایران که خواهان پاسخ مقامات کشور در رابطه با مسئولیت این جنایات هستند، نیز در این جلسه استماع گواهی دادند.

برنار کوشنر یادآوری کرد که خمینی تصمیم گرفت که به اسم خدا، حکم مرگ ۳۰هزار زندانی سیاسی را در عرض چند ماه بدهد. این اوج بربریت است. وی این‌که یک عضو کمیسیون مرگ امروز وزیر دادگستری روحانی است را محکوم کرد. از نظر وزیر خارجه سابق فرانسه امروز زمان آن رسیده است که از تمام سطوح خواستار تحقیق در مورد این قتل‌عام بشویم.

اینگرید بتانکور به نوبه خود یادآوری کرد که بهره‌های اقتصادی توافق اتمی به جیب سپاه پاسداران ریخته شده است. سپاه از این موضوع استفاده کرده و تعدی‌های خود در منطقه را افزایش داده‌اند. از نظر اینگرید بتانکور این‌که موضوع هسته‌یی را از مسایل مربوط به حقوق‌بشر جدا کردند تله‌یی بیش نبوده است. پاسداران در سوریه و عراق دخالت می‌کنند و تروریستهایی مثل حزب‌الله را تأمین مالی می‌کنند. سیاستی که خواستار مماشات بود یک کارت سفید به ایران برای تجاوز به همسایگان و استثمار مردم ایران داده است. وی به‌شدت مواضع فدریکا موگرینی نماینده عالی اتحادیه اروپا در زمینه سیاست خارجی را مورد انتقاد قرار داد و گفت: اروپا اشتباه کرده است و حق ندارد که با بستن چشم بر روی دردهای مردم ایران به خودش خیانت کند.

راما یاد خواستار یک تحقیق بین‌المللی در مورد کشتار ۶۷ شد و یادآوری کرد که دادگستری ایران که وزیر آن به‌طور مستقیم در قتل‌عام شرکت داشته صلاحیت ندارد در مورد این جنایت تحقیق کند. وی نیز به توافق هسته‌یی با ایران انتقاد کرد و توضیح داد که این توافق تا زمانیکه سرکوب در ایران و جنگ و تروریسمی که رژیم دنبال می‌کند، ادامه دارد، جواز عبور برای رژیم بوده است. وی تأکید کرد که اگر رژیم ایران حاضر نشود که به برنامه موشکی خود پایان بخشد و شبه‌نظامیان خود را از سوریه بیرون بکشد، در این صورت باید تحریمها را دوباره برقرار کرد.

ویلیام بوردون تأکید کرد که قتل‌عام ۱۹۸۸ در ایران بزرگترین قتل‌عام زندانیان سیاسی بعد از جنگ دوم جهانی است. بایستی به مصونیت از مجازات عاملان این قتل‌عام پایان بخشید. در ۳۰سال گذشته ایران مملو از کشتارهای جمعی بوده است. مجرم شناختن جلادان تهران ضروری است چرا که آنها امروز خود را با جلادان دمشق پیوند داده‌اند و یک فرقه مطرود جنایتکاران را تشکیل داده‌اند.

تعداد زیادی سند، عکس، فیلم، کاردستی زندانیان شهید و آثار هنری در نمایشگاهی در حاشیه این کنفرانس به نمایش گذاشته شد که مورد استقبال گسترده مردم قرار گرفت.

دبیرکل سازمان ملل متحد، آنتونیو گوترز، در گزارش نوامبر ۲۰۱۷خود به این جنایت و شکایت نامه‌های زیادی که از طرف خانواده‌های قربانیان برای سازمان ملل فرستاده شده اشاره کرده است. عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه ملل‌متحد در مورد وضعیت حقوق‌بشر در ایران در گزارش اخیر خود به مجمع عمومی سازمان ملل در روز ۲۵اکتبر اعلام کرد که خانواده‌ها حق دریافت غرامت و دسترسی به حقیقت بدون این‌که در معرض تهدید قرار بگیرند را دارند.

کمیته حمایت از حقوق‌بشر در ایران
۲۸نوامبر ۲۰۱۷
 

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات