پخش زنده

رادیو مجاهد

728 x 90

خروج نیرهای نظامی روسیه از سوریه

خروج نیرهای نظامی روسیه از سوریه
خروج نیرهای نظامی روسیه از سوریه
رسانه‌های روسیه روز پنجشنبه 9آذر به‌نقل از نیکولای پاتروشیف دبیر شورای عالی امنیت این کشور گزارش دادند که روسیه خود را برای خارج کردن نیروهای نظامی‌اش از سوریه آماده می‌کند. بنابراین گزارشها، پاتروشیف گفته است که آماده‌سازی‌ها برای خروج نیروهای نظامی روسیه از سوریه، در جریان است.

هفته پیش هم والری گیراسیموف رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح روسیه گفته بود که احتمالاً کاهش شمار نیروهای نظامی روس در سوریه، از اوایل سال آینده میلادی، آغاز خواهد شد.

سوال این است که چرا روسیه با این سرعت تصمیم به خروج نیروهای نظامی خود از سوریه گرفته است؟ مگر روسیه متحد استراتژیک سوریه نیست!؟

روسیه همیشه مدعی بود که ما به‌خاطر حفظ پایگاه نظامی خود در دریای سیاه وارد سوریه شدیم آیا روسیه این تضمین را به‌دست آورده است که از سوریه خارج می‌شود؟!

فراموش نکردیم که رژیم با وعده‌ها و امتیازات فراوان از روسیه درخواست کرده بود که از اسد حمایت هوایی بکند.

خامنه‌ای هم قبول کرد که همه هزینه‌های این حملات را تقبل کند، آیا اختلافی بین ملاهای ایران و روسیه پیش آمده که روسیه می‌خواهد مسیرش را عوض کند؟

بسیاری از مهره‌های رژیم اذعان کرده‌اند که حفظ اسد برای روسیه مرزسرخ نیست، روسیه نهایتاً به سوریه و رژیم از پشت خنجر می‌زند.

پوتین در دیدار با خامنه‌ای در تهران گفته بود: «روسیه برخلاف برخی‌ها، به شرکایش از پشت خنجر نمی‌زند، او افزود: «متعهدیم هیچ‌وقت در پشت پرده اقدامی علیه دوستانمان انجام ندهیم و اگر اختلافی هم داشته باشیم، با صحبت به تفاهم برسیم. «دویچه وله آلمان- -23-11-2015»

البته خبرهای دیگر هم وجود دارد که نمی‌تواند بی‌ربط به تصمیم خروج روسیه از سوریه باشد.

پیش از این ترامپ و پوتین در گفتگوی معروف ۱.۵ساعته در مورد مسائل مختلف بین‌المللی تبادل نظر و هماهنگی کردند. ترامپ در پایان آن گفتگو اعلام کرد که از این تماس راضی است.

خبرگزاری مهر گزارش داد ر‌ئیس جمهور روسیه و «دونالد ترامپ» همتای آمریکایی وی در یک تماس تلفنی پیرامون جنبه‌های عاجل بحران سوریه با یکدیگر به بحث و گفتگو کردند. (22نوامبر 2017)

آیا ممکن است که در تعادل‌قوای کنونی بین‌المللی، روسیه غرب را انتخاب کرده باشد؟

در مدت اخیر فرانسه هم در رابطه با موشک پراکنی‌های رژیم موضع مخالف گرفته و به مواضع آمریکا نزدیک شده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «رومان نادال» سخنگوی وزارت‌خارجه فرانسه از ساخت سومین کارخانه موشکهای بالستیک ایران ابراز نگرانی کرد.

بنا بر گزارش شبکه خبری النشره، نادال از ایرانی‌ها خواسته است تا به قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل احترام بگذارند و از اقدامات تنش‌آفرین در منطقه خودداری کنند. هر اقدامی در راستای موشکهایی که قابلیت حمل کلاهک هسته‌یی دارند بنابر قطعنامه 2231شورای امنیت ممنوع است. «خبرگزاری فارس 11آذر 96».

فرانسه هم‌چنین نسبت به آزمایش موشکی اخیر ایران شدیداً ابراز نگرانی کرد و از جمهوری اسلامی خواست تا به تمام فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده خود در منطقه خاورمیانه پایان دهد.

به گزارش فانوس، «رومان نادال» سخنگوی وزارت‌خارجه فرانسه از ساخت سومین کارخانه موشکهای بالستیک ایران ابراز نگرانی کرد.«11آذر 96»

از طرف دیگر در منطقه، در مدت کمتر از یک ماه تحولات زیادی رخ داده است:
نامگذاری حزب‌الله لبنان گروه مزدور رژیم، در لیست تروریستی، توسط اتحادیه عرب، در لیست تروریستی قرار گرفتن گروه مزدور و دست‌ساز رژیم در عراق، تحت عنوان النجباء، تشکیل جلسه ا‌ئتلاف ضدتروریستی در منطقه در ریاض با شرکت 40کشور مسلمان و عرب، مواضع جدید فرانسه علیه رژیم، طرح خروج نیروهای روسیه از سوریه، تحولات جدید در منطقه است که تعادل‌قوای پایین رژیم در منطقه را نشان می‌دهد.

باید این تحولات را بیشتر رصد کرد و آثار آن، به‌خصوص خروج نیروهای روسیه از سوریه را روی رژیم در صحنه داخلی و بین‌المللی بیشتر دید.

                                                                             سعید صداقت از رشت

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات