اخبار - جهان
تاريخ: AM 11:47:47 1387/10/5

وزارت خارجه آمریکا بر التزام دولت عراق نسبت به اعضاء سازمان مجاهدین خلق تاکید کرد

وزارت خارجه آمریکا

وزارت خارجه آمریکا

وزارت خارجه آمریکا در یک موضع‌گیری جدید، اعلام کرد: رژیم ایران می‌تواند هرگونه ادعایی که می‌خواهد در رابطه با اعضاء مجاهدین خلق به‌عمل بیاورد. اما مقامهای رسمی ایالات متحده دلیلی برای شک در التزام دولت عراق به بازنگرداندن آنها به کشورشان، ندارند.

رابرت وود سخنگوی وزارتخارجه آمریکا در یک موضع‌گیری که از سوی صدای آمریکا منتشر شد ،به‌رغم اظهارات مشاور امنیتی دولت عراق ، تأکید کرد «مقامهای بغداد به دولت بوش اطمینان داده‌اند که اعضای این گروه برای بازگشت به ایران، جایی که ممکن است با زندان یا بدتر از آن مواجه شوند، زیر فشار قرار نخواهند گرفت».

رابرت وود در یک گفتگو با خبرنگاران افزود: مقامهای رسمی عراقی ایالات متحده را مطمئن ساخته‌اند که به‌رغم درخواستهای تهران تلاشی برای بازپس فرستادن مجاهدین صورت نخواهد گرفت. او گفت «درباره مجاهدین خلق در قرارگاه اشرف با عراقیها صحبت کرده‌ایم و آنها به ما تعهد داده‌اند که آنها هیچ کس را مجبور به بازگشت به ایران نخواهند کرد و ما بر این اعتقاد هستیم که وضعیت به همین ترتیب خواهد بود. آنها قصد ندارند چنین کاری بکنندوما بر همین اساس حرکت می‌کنیم».

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اضافه کرد: این «هنوز زودرس» است که درباره سناریوهای محتمل جابجایی در مورد اعضای مجاهدین صحبت کنیم. دولت بوش در حال بررسی نامگذاری تروریستی این گروه می‌باشد که جابجایی اعضای گروه را به آمریکا دشوار کرده است.

اما یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا گفت، در صورتیکه مجاهدین خلق از لیست خارج شوند، «بدیهی» است که ایالات متحده پذیرش برخی اعضای آن را در آمریکا مورد نظر قرار می‌دهد. این مقام در عین حال گفت نمی‌تواند پیش‌بینی کند بازبینی لیست تروریستی چه مدت طول میکشد و یادآوری کرد که تصمیم‌گیری می‌تواند به دولت آینده محول شود که 20ژانویه کارش را شروع می‌کند. این مقام انتظار مشورت با تیم انتقال اوباما را درباره همین موضوع دارد.

مسئولیت محتوای این مطلب برعهده نویسنده است و سایت مجاهد الزاماً آن را تایید نمی‌کند

موقعيت ما روى شبكه هاى اجتماعى

ما را روى شبكه هاى اجتماعى دنبال كنيد


نرم افزارهاى موبايل