728 x 90

دولت لبنان - دادگاه رفيق حريري,

نجیب میقاتی تهدید به استعفا کرد

-

نجیب میقاتی
نجیب میقاتی
نوشتۀ ناصر اعتمادی- نجیب میقاتی نخست‌وزیر لبنان امروز گفت که اگر حکومت او که البته تحت کنترل حزب‌الله لبنان است از تأمین منابع مالی دادگاه بین‌المللی رسیدگی به قتل رفیق حریری خودداری کند از مقام خود استعفا خواهد داد.
نجیب میقاتی گفته است: نمی‌توانم نخست‌وزیر حکومتی باشم که تعهداتش را به‌رسمیت نمی‌شناسد و در صحنۀ بین‌المللی منزوی است. نجیب میقاتی سپس در پاسخ به این پرسش که آیا او حاضر است در اعتراض به چنین وضعیتی استعفا بدهد، گفته است: با استعفای خود در واقع از لبنان حمایت خواهم کرد اگر این کشور از پرداخت سهم خود به دادگاه بین‌المللی رسیدگی به قتل رفیق حریری خودداری ورزد.
نجیب میقاتی هشدار داده است که اگر حکومت لبنان سهم خود را به دادگاه بین‌المللی رسیدگی به قتل رفیق حریری نپردازد هدف مجازاتهای بین‌المللی قرار می‌گیرد. در ماههای اخیر فشارهای بین‌المللی بر حکومت لبنان افزایش یافته تا این کشور سهم خود را به دادگاه ویژه سازمان ملل برای محاکمۀ عاملان قتل رفیق حریری بپردازد.
این دادگاه 4تن از اعضای فراری حزب‌الله لبنان را متهم به دست داشتن در قتل نخست‌وزیر فقید لبنان کرده است. حزب‌الله لبنان که اکنون دست بالا را در حکومت این کشور دارد و از سوی ایران و سوریه نیز پشتیبانی می‌شود با پرداخت سهم لبنان به دادگاه ویژه سازمان ملل مخالفت می‌کند. لبنان باید ۴۹ درصد یعنی معادل ۳۵ میلیون دلار از بودجۀ دادگاه رسیدگی به قتل رفیق را تأمین کند و آخرین مهلت آن برای پرداخت این سهم آخر اکتبر بوده است.
مخالفان حکومت میقاتی در پارلمان لبنان گفته‌اند که اگر حزب‌الله لبنان هم‌چنان مانع از پرداخت سهم این کشور به دادگاه ویژه سازمان ملل شود، حکومت میقاتی تا آخر ماه نوامبر سقوط خواهد کرد.
حکومتهای پیشین لبنان از جمله حکومت سعد حریری سهم این کشور را به دادگاه ویژه سازمان ملل می‌پرداختند.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات