پخش زنده

رادیو مجاهد

728 x 90

برایان هوک: تحریم‌های آمریکا علیه تغییر مخرب ایران است و دارو و غذا را هدف نگرفته است

برایان هوک
برایان هوک

برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران روز سه‌شنبه ‍۱۵ آبان در یک پیام ویدئویی خطاب به مردم ایران گفت: تحریم‌ها داد و ستدهای بشردوستانه مانند دارو و غذا را هدف نگرفته است.

وی افزود:‌ «با وجود اعمال تحریم‌های سخت علیه رژیم جمهوری اسلامی، فروش غذا، دارو، تجهیزات پزشکی و کالاهای کشاورزی به ایران هرگز تحریم نبوده و نیست».

هوک همچنین تأکید کرد: «فارغ آنچه رهبران رژیم ایران می‌گویند، ایالات متحده هرگز داد و ستدهای بشردوستانه را هدف تحریم‌های خود قرار نداده است».

وی تأکید کرد که آمریکا در کنار مردم پرافتخار ایران ایستاده است.

 

بیشتر بخوانید

برایان هوک:‌ مردم ایران دولتی را می خواهند که آنها را با فریب غارت نکند

برایان هوک، هماهنگ‌کننده اقدامات وزارت‌خارجه آمریکا علیه رژیم آخوندی در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت:‌ مردم ایران دولتی می‌خواهد که آنها را نمایندگی کند. دولتی که آنها را با فریب غارت نکند. دولتی که از حقوق‌بشر آنها، حقوق اقتصادی آنها، آزادی بیان و آزادی اجتماعات آنها حمایت کند.

وی افزود: رژیم ایران بزرگترین حامی تروریسم در دنیا است. در صورتی که رژیم ایران تأمین مالی تروریسم را متوقف می‌کرد طوری که ما بتوانیم ببینیم که پول به کجا می‌رود فضای بسیار بهتری برای ما ایجاد می‌کرد.

 

روز گذشته در پی اعلام اجرایی شدن مرحله دوم تحریمهای آمریکا علیه رژیم ایران توسط مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا و استیون منوچین وزیر خزانه‌داری این کشور، برایان هوک هماهنگ‌کننده گروه اقدام علیه رژیم ایران نیز در برنامه بریفینگ ویژه‌ این اعلام شرکت کرد.

او در پاسخ به این سؤال که هشت کشور معاف شده از تحریمهای آمریکا که گفته می‌شود شش ماهه و موقتی است گفت:

در صحنه عمل این معافیت فقط به چند هفته اول مرتبط است ولی طبق قانون وقتی که ما یک معافیت از تحریم می‌دهیم برای ۱۸۰روز است ولی این مدت برای هر کشوری متفاوت است. در مورد دو کشور آنها قبل از تاریخ پایان معافیت از تحریم خرید نفت را به صفر خواهند رساند.

 

از برایان هوک سؤال شد در رابطه با تلاشهای گسترده‌تر در خصوص وادار کردن ایران به تغییر رفتار کشورش چه اقداماتی را انجام می‌دهد.

آقای هوک پاسخ داد: رژیم ایران تاریخاً بدون فشار اقتصادی و دیپلماتیک قابل‌توجه به پای میز مذاکره نیامده است. اعمال مجدد تحریمهای ما طراحی شده‌اند تا دو کار را بکنند: رژیم را از درآمدهایی که برای جنگهای خشونت‌بارش در خارج دارد محروم کند و کاری کنیم که این رژیم به پای میز مذاکره بیاید.

همآهنگ کننده گروه اقدام علیه رژیم ایران در بخش دیگری از این مصاحبه گفت، رئیس جمهور، وزیر خارجه، معاون رئیس‌جمهور در تمام سطوح دولت در کنار مردم ایران و خواسته‌های آنان برای یک زندگی بهتر ایستاده‌اند.

مردم ایران دولتی را می‌خواهند که آنها را نمایندگی کند، دولتی که آنها را با فریب غارت نکند، دولتی که از حقوق‌بشر آنها، حقوق اقتصادی آنها، آزادی بیان و آزادی اجتماعات آنها حمایت کند. اینها همه حقوقی هستند که آمریکا برای مردم ایران می‌خواهد. ما فکر می‌کنیم که مردم ایران مستحق زندگی بسیار بهتری هستند و پمپئو بارها در سخنرانی‌هایش مردم ایران را در حمایت از خواسته‌هایشان مخاطب قرار داده است.

 

آقای هوک در بخش پایانی این مصاحبه مجدداً به شرایط آمریکا در مورد معافیت هشت کشور آسیایی پرداخت و گفت: این کشورها که نیاز دارند به واردات نفت ایران ادامه دهند، رژیم ایران را در معاملات نفتی خود از دلار محروم می‌کنند بلکه با فروش نفت توسط این رژیم بهای آن وارد یک حساب سپرده در بانک کشور وارد کننده می‌شود و ایران باید آن اعتبار را خرج کند. ما قویاً آن کشورها را تشویق می‌کنیم که تضمین کنند که ایران آن پول را صرف خریدهای انسان‌دوستانه کند تا مردم ایران از آن نفع ببرند. قربانیانی که طولانی‌ترین زمان از رژیم ایران درد و رنج می‌کشند مردم ایران هستند.

این رژیم از شرکتهای جعلی که در پوش سازمانهای انسان‌دوستانه مخفی شده‌اند استفاده می‌کند تا خریدهایی که باید صرف غذا، دارو و اقلام پزشکی شود را منحرف کند تا بتواند از فعالیتهای خرابکارانه در خارج ایران پشتیبانی کند.

آقای هوک در پایان گفت: ما انتظار داریم که کشورهای جهان از تحریمها تبعیت کنند چرا که به نفع آنها است و اهداف گسترده‌تر امنیت ملی ما را برای برخورد با یک تهدید قابل‌توجه و گسترش یابنده به پیش می‌برد.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات