پخش زنده

رادیو مجاهد

728 x 90

خروج از ليست تروريستي,

رادیو صدای آلمان: خروج سازمان مجاهدین خلق از فهرست تروریستی آمریکا

-

دویچه وله
دویچه وله
وزارت امور خارجه آمریکا نام سازمان مجاهدین خلق را از فهرست تروریستی خود حذف کرد. در پی این اقدام اموال و داراییهای این سازمان دیگر مسدود نیستند و معامله شهروندان آمریکایی با این سازمان منع قانونی ندارد.
دولت ایالات متحده آمریکا در روز جمعه (۲۸ سپتامبر/ ۷ مهر) سازمان مجاهدین خلق را از فهرست گروه‌های تروریستی خود خارج کرد. با حذف نام مجاهدین خلق از فهرست تروریستی آمریکا تمامی تحریمها و اقدامات تنبیهی علیه این گروه اپوزیسیون ایرانی نیز رفع شد.
در بیانیه‌یی که از سوی وزارت امور خارجه آمریکا در این‌باره منتشر شده آمده است: «هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، با اتکا به موارد قانونی تصمیم گرفته است که نام سازمان مجاهدین خلق را از فهرست گروه‌های تروریستی خارج کند».
با اعلام این اقدام اموال و داراییهای سازمان مجاهدین خلق در آمریکا دیگر مسدود نخواهند بود و معامله با این گروه دیگر نیازمند مجوزهای ویژه نیست. این تصمیم از روز جمعه (۲۸ سپتامبر) شکل اجرایی به خود گرفته است. …
بر اساس بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا دلیل اصلی برای خروج سازمان مجاهدین خلق از ”لیست سیاه آمریکا“ دوری این گروه از اقدامات تروریستی در ۱۰ ساله گذشته بوده است.
بیانیه صریحاً همکاری این سازمان برای خروج اعضای خود از قرارگاه اشرف و انتقال آنان به قرارگاه ”لیبرتی“ در بغداد را یکی از نمونه‌های مثبت در رویکرد ”مسالمت‌آمیز“ مجاهدین ارزیابی می‌کند.
دولت آمریکا در سال ۱۹۹۷ نام سازمان مجاهدین خلق را به فهرست گروه‌های تروریستی خود افزود. در مقابل مجاهدین نیز با فعالیتهای گسترده و ارتباط با سیاستمداران آمریکایی کوشیدند از این فهرست خارج شوند.
این فعالیتها سرانجام منجر به صدور حکمی از سوی دادگاهی در آمریکا گشت که بر اساس آن دولت آمریکا موظف شده بود تا اول اکتبر ۲۰۱۲ درباره وضعیت مجاهدین خلق تصمیم بگیرد.
اتحادیه اروپا نیز با تمکین به رأی دیوان عالی اروپا نام سازمان مجاهدین خلق را در ۳ سال پیش از فهرست گروه‌های تروریستی خود حذف کرده بود.

استقبال مجاهدین از اقدام آمریکا
سازمان مجاهدین خلق در دوران پیش از انقلاب ۱۳۵۷ مبارزه‌ای مسلحانه را علیه رژیم سلطنتی ایران به پیش می‌برد. در سالهای نخستین پس از انقلاب مجاهدین به فعالیتهای سیاسی روی آوردند، اما از سال ۱۳۶۰ دوباره با اقدامات مسلحانه کوشیدند رژیم جمهوری اسلامی را سرنگون کنند.
… بر اساس گزارش خبرگزاری رویتر مریم رجوی، از تصمیم وزارت امور خارجه آمریکا مبنی بر حذف نام این سازمان از فهرست تروریستی این کشور استقبال کرد. وی در گفت‌وگویی با خبرگزاری رویتر گفت: «این نام‌گذاری هدیه‌ای به رژیم مذهبی ملا‌ها بود و لغو لیست‌گذاری ضربه‌ای اساسی به آنها خواهد بود».

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات