پخش زنده

رادیو مجاهد

728 x 90

ليبرتي,

تهاجم موشکی به مجاهدان اشرفی در لیبرتی از نگاه رسانه‌های بین‌ا لمللی

-

حمله موشکی به لیبرتی
حمله موشکی به لیبرتی
تهاجم موشکی به مجاهدان اشرفی در لیبرتی در رسانه‌های خبری به‌طور گسترده‌یی منعکس شد.
خبرگزاریهای رویتر، فرانسه، یونایتدپرس، آسوشیتدپرس و تلویزیونهای سی.ان.ان، شبکه جهانی بی‌بی‌س، فاکس نیوز، فرانسه 24، دویجه وله، اسکای نیوز، یورو نیوز، الجزیره عربی و انگلیسی، الحره، العربیه، الشرقیه، الرافدین، البغدایه، البابلیه، السومریه، التغییر، الرشید، ام تی وی لبنان، ال بی‌سی لبنان، روزنامه‌های الحیات، الغد، روسیا الیوم، خبرگزاری ملی عراق‌نیا، خبرگزاری کردی پیامنیر و دهها رسانه دیگر خبر این تهاجم موشکی را منعکس کردند. برخی از خبرگزاریها و تلویزیونها آن را در بخش‌های مختلف خبری از جمله تا این لحظه، سی.ان.ان، 7 بار و الجزیره 10بار منعکس کردند. در شمار این گزارش‌ها، بر جابه‌جایی غیرداوطلبانه مجاهدین از اشرف به لیبرتی و قرار گرفتن در استقرار در یک منطقه محدود که می‌تواند عامل افزایش خسارات جانی، در صورت چنین حملاتی باشد، تأکید شده است.

تلویزیون سی.ان.ان: یک کمپ محل سکونت مخالفان ایرانی که در عراق زندگی می‌کنند، سحرگاه شنبه مورد حمله قرار گرفت. موشک و خمپاره در این کمپ در حاشیه بغداد که به‌طور بسیار متراکم در آن زندگی می‌کنند تلفات سنگینی به بار آورد.
گزارشگر: این حمله حدود ساعت 5.45 صبح اتفاق افتاد، کمپ، زیر رگباری از موشک و خمپاره قرار گرفت، که باعث کشته شدن 6تن از ساکنان و مجروح شدن دهها تن دیگر گردید. این مخالفان ایرانی که حدود 3هزار تن هستند، سابق بر این در کمپی به نام اشرف در استان دیالی زندگی می‌کردند، رژیم ایران از دولت عراق خواسته است تا آنها را تحویل بدهد، آمریکا در حقیقت هنگامی که در اشرف بودند مدتی از آنها حفاظت کرد، اما دولت عراق اخیراً آنها را از کمپ اشرف به کمپ لیبرتی منتقل کرد آنها در کمپ لیبرتی در محفظه‌های از پیش ساخته شده برای زندگی، که هیچ‌گونه حفاظتی در برای این‌گونه حملات ندارند، زندگی می‌کنند، عراق می‌دانست که مجاهدین از امکانات زیربنایی که مجبورند آن را تحمل کنند، ناراضی هستند.
تلویزیون الجزیره انگلیسی: موشک‌های کاتیوشا به کمپی که مجاهدین خلق در آن زندگی می‌کنند، اصابت کرده است، در گفتگویی که با دفتر ملل‌متحد داشتیم، آنها تأیید کردند که خمپاره یا موشک در ساعتهای اولیه صبح امروز، بین ساعت 530 تا 0600 به کمپ اصابت کرده است. در این حملات چند نفر کشته شدند که از اعضای سازمان مجاهدین ایران بودند، این یکی از عجیب‌ترین داستانهایی است که از سال 2003 در عراق جریان دارد، آنها با بیزاری آخرین کمپ نظامی خود را ترک کردند، و در این کمپ در نزدیکی فرودگاه در انتظار جابه‌جایی خود طی یک روند بسیار کند، قرار گرفته‌اند. کسانی که کشته شده‌اند، همین افراد هستند، تحقیقات آغاز شده، اما این یک حمله بسیار غیرمعمول است، از زمانی که آمریکایی‌ها این جا را ترک کرده‌اند، هیچ حمله موشکی یا خمپاره‌ای به فرودگاه صورت نگرفته است.
این گروه شامل چند نفر می‌شود و چه کسی می‌خواهد به آنها حمله کند؟
حدود 3هزار نفر در کمپ لیبرتی هستند که جابه‌جایی آنها به‌خاطر تاریخچه آنها بسیار کند صورت می‌گیرد، آنها تا چند ماه پیش در لیست تروریستی آمریکا بودند، اما این نامگذاری لغو شد، در مورد این‌که چه کسی می‌خواهد به آنها حمله کند، آنها می‌گویند رژیم ایران است، آنها همواره گفته‌اند که هنوز تحت تعقیب وزارت اطلاعات و نیروهای رژیم ایران قرار دارند. البته هنوز هیچ‌کس مسئولیت این حمله را نپذیرفته و معلوم نیست که اصلاً کسی چنین مسئولیتی را بپذیرد. اما در گذشته به‌طور سنتی موشک و خمپاره توسط گروههایی که به رژیم ایران وابسته هستند به آنها شلیک شده است، تنها هدف این گروه طی دهها سال گذشته، سرنگون کردن دولت ایران بوده است. آنها می‌گویند که مقصر رژیم ایران است.

شبکه جهانی بی.بی.سی: کمپی در عراق که ناراضیان ایرانی در آن سکونت دارند مورد حملات موشکی قرار گرفت، این کمپ در نزدیکی بغداد قرار دارد و محل سکونت چند هزار تن از اعضای مجاهدین خلق است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس: در تهاجم موشکی به لیبرتی، 6تن کشته شدند، شهریار کیا از ساکنان کمپ اشرف گفت: پیش از طلوع آفتاب، نزدیک به سه دوجین گلوله موشک و خمپاره به این کمپ که محل سکونت 3100نفر است شلیک شد، بیش از 100نفر زخمی شدند که چندین نفر وضعیت وخیمی دارند، این اولین گزارش از حمله مرگبار علیه این کمپ است. کمپی که محل سکونت اعضای مجاهدین می‌باشد، دو مقام پلیس تأکید کردند که در حمله روز شنبه، 6نفر کشته شدند، این گروه اپوزیسیون ایران ویدئو آماتوری و عکسهایی را ارائه داد که می‌گوید نشان‌دهنده وضعیت بعد از حمله است. در یک عکس 6 پیکر پیچیده شده در پتوها را نشان می‌دهد که در کف زمین یک راهرو قرار دارد، ویدئو آماتوری، زخمی‌ها را نشان می‌دهد که برخی با چهره‌های آغشته به خون در یک کلینیک کوچک، در حال درمان هستند، دولت اوباما سازمان مجاهدین خلق ایران را در اواخر ماه سپتامبر از لیست تروریستی آمریکا حذف کرد.
خبرگزاری یونایتدپرس بین‌المللی: 6تن در حمله به کمپ ایرانیان در عراق کشته شدند، این کمپ در نزدیکی بغداد که محل سکونت تبعیدیان ایرانی است، صبح روز شنبه مورد حمله موشکی و خمپاره‌ای قرار گرفت. شورای ملی مقاومت ایران در پاریس، طی اطلاعیه‌ای گفت، حمله ساعت 545دقیقه صورت گرفت، شماری از مجروحان در وضعیت وخیمی به‌سر می‌برند، و شمار قربانیان ممکن است افزایش یابد، دیشب 3100نفر از تبعیدیان ایرانی، اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران که از اشرف، یک کمپ بزرگتر به این‌جا منتقل شده‌اند در این کمپ به‌مدت بیش از یک‌سال است زندگی می‌کنند. کمپ اشرف در سالهای 2009 و 2011 هدف حملات مرگبار قرار گرفت. ایرانیانی که دهها سال است در عراق زندگی می‌کنند متعهد به سرنگون کردن رژیم کنونی در وطنشان هستند.

خبرگزاری رویتر: یک تهاجم موشکی به کمپ گروه مخالف ایرانی، مجاهدین خلق در عراق در اوایل روز شنبه‌صورت گرفت، یک سخنگوی سازمان مجاهدین خلق آمار کشته‌ها را 6نفر اعلام کرد.

فاکس نیوز: موشکها به کمپ پناهندگان اپوزیسیون ایران اصابت کرد و 6 کشته بر جای گذاشت، پلیس عراق می‌گوید: مهاجمان به یک کمپ پناهندگان یک گروه تبعیدی ایرانی در خارج بغداد موشک شلیک کرده و 6نفر را کشتند.

تلویزیون فرانسه 24: روز شنبه به یک کمپ تبعیدیان ایرانی در عراق حمله خمپاره‌ای شد. هیأت نمایندگی ملل‌متحد در عراق، خواستار تحقیقات فوری شدند. کمپ لیبرتی که حمله به آن صورت گرفت، محل زندگی حدود 3000تن از مجاهدین است، آنان سال گذشته در اثر اصرار عراق، کمپ تاریخی خود، اشرف را ترک کرده و به این کمپ آمدند.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات