پخش زنده

رادیو مجاهد

728 x 90

گسترش اعتراضها در عراق,اعتراض عليه مالكي,

موج سراسری محکومیت آدمکشی و جنایت مالکی در دستگیری دکتر علوانی رئیس کمیسیون اقتصاد پارلمان عراق

-

دکتر احمد العلوانی رئیس کمیسیون اقتصاد پارلمان عراق
دکتر احمد العلوانی رئیس کمیسیون اقتصاد پارلمان عراق
مهلت عشایر الانبار به مالکی به پایان رسید و به‌جای آن تهدید کردند که به مالکی به‌خاطر آزاد نکردن نماینده احمد العلوانی پاسخ خواهند داد. احمد العلوانی از خانه‌اش بعد از درگیریهایی که شش کشته بر جای گذاشت، دستگیر شد.
سایتهای ارتباط جمعی تصویر علی العلوانی برادر پارلمانتر احمد العلوانی را منتشر کردند که بیانگر تناقض آشکار اظهارات رسمی مقامات امنیتی مالکی است که گفتند دو ساعت بعد از دستگیری، در بیمارستان جان خود را از دست داده است. این تصویر یکی از افراد نیروهای امنیتی را نشان می‌دهد که پوتینش را روی صورت علی العلوانی که در خون غلتیده و روی زمین افتاده، قرار داده است.
حمله به محل سکونت احمد العلوانی رئیس کمیسیون اقتصاد پارلمان عراق و دستگیری او و اعدام برادر و قتل خواهر و هفت‌تن از محافظانش با موجی از محکومیت از سوی نیروهای ملی و میهن‌پرست عراقی مواجه شد.
علامه شیخ عبدالملک السعدی مفتی بزرگ عراق حمله به خانه احمد العلوانی و دستگیری وی و قتل برادرش را محکوم کرد. وی خواستار آزادی فوری احمد العلوانی گردید... .
علامه عبدالملک السعدی در اطلاعیه‌یی که به این مناسبت صادر کرد به مردم الانبار گفت اگر با شما جنگیدند با هر توان و قدرتی که دارید از خود و ناموس تان دفاع کنید و هر کس در این مسیر کشته شود شهید است، و یک دست محکم در مقابل دشمنان باشید، من شما را به پایداری در راه حق دعوت کرده و از خدا حفاظت شما در قبال شر دشمنان را آروز می‌کنم، همان کسانی‌که برای عراق ثبات و امنیت نمی‌خواهند و می‌خواهند با این اقدامات؛ تبلیغات انتخاباتی خودشان را بکنند.. …
دکتر رافع العیساوی وزیر مستعفی دارایی عراق اعلام کرد: علی سلیمان العلوانی قهرمان است. او یکی از رجال جنبش مردمی در الانبار بود. به‌دنبال بارها تعرض به خون عراقیان از ”مسجد ساریه ”تا ”فلوجه تا موصل و الحویجه و امروز در استان الانبار؛ دولت مالکی عمرش به‌سر آمده و هیچ توجیه قانونی و اخلاقی برای بقای آن وجود ندارد.
جنبش تجدید به‌ریاست طارق الهاشمی معاون رئیس‌جمهور عراق با صدور اطلاعیه‌ای حمله به الانبار و ربودن نماینده احمدالعلوانی توسط شبه‌نظامیان المالکی را محکوم کرد. دکتر طارق الهاشمی در بیانیه‌یی که در پایگاه خبری او و از تلویزیون العربیه منتشر شد؛ اعلام کرد: باید برای طرحی جهت نجات عراق به توافق رسید، که شامل گسترش تظاهرات و تحصن در استانهای مختلف و محکومیت حمله از یک طرف و خواسته آزادی فوری العلوانی و پوشش خبری گسترده در رابطه با این جنایت در داخل و خارج عراق و افشا کردن دولت تروریستی المالکی از سوی دیگر باشد، همچنین نمایندگان عربهای سنی در دولت و مجلس باید در همبستگی با العلوانی از دولت بیرون بکشند
دکتر ایاد علاوی رهبر العراقیه گفت: آنچه که در استان الانبار شریف رخ داده، اولاً هتک حرمت به عشایر الانبار و ثانیا هتک حرمت به ارزشهای واقعی مردمی است که علیه تروریسم با تمام توان ایستاده‌اند. ایاد علاوی گفت: من از همه وزیران به غیر از وزیران وابسته به دولت قانون می‌خواهم که فورا استعفا دهند. .
سالم دلی نماینده پارلمان عراق از العراقیه گفت که مالکی در به‌کارگیری زور در برخورد با مردم رمادی اشتباه کرد.
فراکسیون کردی گوران دستگیری احمد العلوانی را غیرقانونی و نقض قانون اساسی دانست.
محمد طه نماینده پارلمان عراق گفت: دستگیری دکتر احمد العلوانی اهانت بزرگی به نهادهای پارلمانی است. وی پرسید آیا عملیات نظامی در الانبار برای انتقام‌گیری از نمایندگان پارلمان است؟».
شیخ علی الحاتم امیر عشایر الدلیم تعرض نیروهای مالکی به احمد العلوانی را اعلام جنگ به مردم استان الانبار توصیف کرد.
شیخ خمیس خنجر رئیس مرکز بررسیهای استراتژیک گفت: تجاوز علیه دکتر احمد علوانی توسط مالکی و شبه‌نظامیانش صورت گرفت شبه‌نظامیانی که کارشان تعرض به شهروندان و قتل آنها و تجاوز به نوامیس مردم است. ما می‌گوییم تکیه ما نه به سیاسیون بلکه به مردم قهرمانمان است که میدانهای تحصن را در تجمعات ملی پر کرده‌اند و برای ایجاد تغییر عزم جزم دارند و به تهدیدات مالکی و موضع‌گیریهای زشتش هیچ توجهی نکردند».
حزب اسلامی عراق اعلام کرد: حمله نیروهای رسمی مالکی که به انواع سلاحها مجهز بودند و اقدام به دستگیری احمد العلوانی کردند و برادر او را با خونسردی به قتل رساندند؛ نشان‌دهنده نابودی کامل عراق و حرکتی عمدی بسوی سرنوشتی نا معلوم است. حزب اسلامی در بیانیه‌یی خواستار ”آزادی فوری احمد العلوانی و محاکمه از مسببین قتل برادر او “گردید
شیوخ عشایر دلیم در الانبار عراق بعد از دستگیری احمد العلوانی نماینده پارلمان عراق و قتل وحشیانه برادرش توسط نیروهای نوری مالکی، بسیج عمومی اعلام کردند. در همین حال احمد محمد پسرعموی احمد العلوانی اعلام کرد مجلس عزاداری برای برادر احمد العلوانی برگزار نخواهد شد تا انتقام او گرفته شود.
مقتدی صدر رئیس جریان صدر از ارتش خواست با تروریسم و شبه‌نظامیان دولتی مبارزه کند، نه با مخالفان نوری مالکی. وی خطاب به ارتش گفت: با غیرنظامیان و افراد بی‌دفاع نجنگید، با هیچ‌کس به‌خاطر این‌که مخالف حاکمیت در چارچوب دموکراتیک است مقابله نکنید»..
شیوخ عشایر و شخصیتها در استان صلاح‌الدین، طی بیانیه‌یی مالکی را مسئول همه جنایاتی دانستند که نیروهای امنیتی علیه مردم در استان الانبار انجام می‌دهند، شیوخ عشایر طی بیانیه‌یی اعلام کردند ما از مرجعیت نجف خواستار موضع روشن و واضح در قبال آنچه که رخ می‌دهد هستیم و باید که مسئولیت اخلاقی خود در قبال این بحران را برعهده بگیرند... ..
علما و خطیبان فلوجه به جوانان این شهر جهت دفاع از میدانهای تحصن در مقابل حملات احتمالی از سوی شبه‌نظامیان دولتی فراخوان دادند».
سمیعه غلاب نماینده پارلمان عراق گفت: نیروهای عملیات بغداد تحت‌امر مالکی مانع ورود کمیته تحقیق در مورد حمله به پارلمانتر احمد العلوانی، به استان الانبار شدند. همچنین تلویزیون بابلیه خبر داد: نظامیان مالکی نمی‌گذارند هیأت پارلمانی که به تحقیق درباره دستگیری احمد العلوانی موظف شده است وارد الانبار بشود
تلویزیون الجزیره گزارش داد: در عراق مردان عشایر در شهر رمادی در غرب بغداد در پایان مهلتی که برای آزادی پارلمانتر احمد العلوانی طی 12سا��ت تعیین کرده بودند به خیابانها ریختند. به گفته شاهدان دهها تن که سلاحهای گرم در دست داشتند، طی تظاهراتی خشمگینانه در خیابانها به حرکت درآمدند که به چالش کشیدن منع تردد اعلام شده از سوی مالکی بود. عدنان مهنا شیخ عشیره سنی آلبو علوان هشدار داد که در صورت عدم آزادی العلوانی این عشیره نخواهد توانست توده‌های خشمگین را تحت کنترل خود درآورد».
در همین حال به گزارش تلویزیون بابلیه تانکها در جاده موازی فلوجه گسترش یافته‌اند و لوله‌های توپ خود را به سمت داخل شهر نشانه رفته‌اند».
تلویزیون التغییر به‌نقل از یک منبع نظامی گفت: مالکی دستور داده است که نیروهای نظامی جدیدی از فرات میانه و جنوب به الانبار اعزام شوند و در همین رابطه بیش از 30تانک در فاصله 500متری میدان تحصن در رمادی گسترش یافته‌اند.
تلویزیون الجزیره گزارش داد: عبدالقادر النائل از رهبران میدان تحصن رمادی اعلام کرد: مهلت شیوخ الانبار به مالکی برای آزادی دکتر علوانی تمام شد و امروز یک اجتماع بسیار بزرگ توسط شیوخ عشایر و همه طبقات اجتماعی در استان الانبار مکانیسم اقدام بعدی ما را مشخص می‌کند. عبدالقادر نائل افزود: تعجب‌آور است که مالکی ارگانهای امنیتی سایر استانها را که مأموریت آنها داخل همان استانها است از کوت و العماره و الناصریه و بصره را به رمادی فرستاده است گویا فقط هدف میدان تحصن الانبار نیست بلکه می‌خواهد همه استان الانبار را کشتار کند. عبدالقادر النایل افزود: نیروهای سوات الآن به برخی از مناطق عشایر وارد شده‌اند و در نتیجه مردم و نیروهای مسلح عشایر با آنها درگیر شدند و این نیروها ناچار از عقب‌نشینی شده‌اند. در مقابل مالکی که با ارسال انبوهی سلاح و تانک به رمادی آنجا را تبدیل به یک زرادخانه کرده است؛ مردم آماده برای دفاع از خودشان هستند به‌خصوص بعد از پیام علامه شیخ السعدی که خواستار آماده‌باش مردم و دفاع از استان الانبار شد؛ اکنون نوعی آماده‌باش از جانب مردم برای دفاع از استان الانبار در جریان است».

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات