پخش زنده

رادیو مجاهد

728 x 90

بحران لبنان,

پیکر مشاور سعد حریری با شعارهای ضد حزب‌الشیطان لبنان به خاک سپرده شد

-

ترور محمد شطح
ترور محمد شطح
محمد شطح در کنار رفیق حریری، نخست‌وزیر پیشین لبنان که وی نیز توسط حزب‌الشیطان ترور شد، به خاک سپرده شد. حریری در سال ۲۰۰۵ و در جایی بسیار نزدیک به نقطه سوءقصد به شطح، بر اثر انفجار بمب درون اتومبیل کشته شد.
شطح، منتقد عمده بشار اسد و حزب‌الشیطان لبنان بود.
شطح وابسته به جنبش «المستقبل» بود که از انقلاب مردم سوریه علیه بشار اسد حمایت می‌کنند.
محمد شطح، وزیر سابق لبنان که با انفجار بمب جان باخته بود، روز یکشنبه با بدرقه سوگوارانی که شعارهای ضد حزب‌الله سرداده بودند، به خاک سپرده شد.
حمله مرگبار روز جمعه علیه شطح، سیاستمدار برجسته سنی و منتقد عمده بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه و حزب‌الله لبنان، یک بار دیگر خصومتهای فرقه‌ای در لبنان، بر سر جنگ داخلی سوریه را تشدید کرده است.
هیچ گروهی مسئولیت بمب‌گذاری روز جمعه که شطح و شش تن دیگر را به کشتن داد برعهده نگرفته است.
جنبش «آینده» متعلق به شطح و دیگر گروه‌های سنی لبنان، از جنبش ضددولتی در سوریه علیه بشار اسد حمایت می‌کنند. حزب‌الله لبنان، گروه شیعه تحت حمایت ایران و دولت سوریه اعضای خود را برای کمک به نیروهای اسد به سوریه اعزام کرده است. بشار اسد از شیعیان علوی است.
محمد شطح در کنار رفیق حریری، دیگر سیاستمدار برجسته لبنانی به خاک سپرده شد. حریری در سال ۲۰۰۵ و در جایی بسیار نزدیک به نقطه سوءقصد به شطح، بر اثر انفجار بمب درون اتومبیل کشته شد.
فواد سینیوره، نخست‌وزیر سابق لبنان در مراسم خاکسپاری محمد شطح در روز یکشنبه، از اقدامات صلح‌آمیز برای «آزادی ملت از اسارت اسلحه» یاد کرد. شرکت کنندگان می‌گویند اشاره او به حزب‌الله بود.
حزب‌الله تنها گروهی در لبنان است که پس از جنگ داخلی ۱۹۷۵ تا ۹۰، هم‌چنان سلاحهای خود را حفظ کرده است. حزب‌الله می‌گوید برای دفاع در مقابل اسراییل به اسلحه نیاز دارد.
شهید مدارا
حزب‌الله قتل آقای شطح را محکوم کرده و آن را جنایت خوانده است. ناظران سیاسی می‌گویند این رویداد به جنگ شیعه و سنی دامن نخواهد زد.
محمد شطح، برعکس فواد سینیوره و سعد حریری، فرزند رفیق حریری که دولتش در سال 2011 توسط حزب‌الله سرنگون شد، یک چهره آکادمیک بود که قدرت سیاسی نداشت. او وزیر امور اقتصاد و سفیر لبنان در آمریکا بود.
بر پوسترهایی که نزدیک محل دفن آقای شطح و در مجاورت درخت بزرگ کریسمس نصب شده بود، نوشته شده: «شهید مدارا».

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات