پخش زنده

رادیو مجاهد

728 x 90

سوريه,

پناهندگان سوریه در لبنان

-

 -
-
تلویزیون فرانسه 24
بیش از 70 خانواده در این پناهگاه در جنوب لبنان زندگی می‌کنند. آنها همه از سوریه فرار کرده‌اند. این زن مادر کودکی یک ساله به‌نام عابداست که از سوء تغذیه رنج می‌برد.
مادر: «یک دفعه او تب کرد و حالش بهم خورد. او را به نزد دکتر بردیم بما گفته شد که مورد او جدی است و باید سریعاً او را به بیمارستان ببریم. ما به دکتر گفتیم که استطاعت بردن او به بیمارستان را نداریم. ولی او گفت که ما باید فورا این کار را انجام دهیم».
عابد یکی از 10هزار کودک سوری زیر 5سال در لبنان است که از سوء تغذیه رنج می‌برند.. به‌دلیل این‌که بسیاری از آنها واکسینه نشده‌اند و به آب اشامیدنی و سرویسهای بهداشتی دسترسی ندارند و همچنین به‌اندازه کافی غذا به آنها نمی‌رسد زندگی 2هزار نفر از آنها در خطر است. برای سازمان ملل‌متحد این مسأله یک هشدار است.
 آنتونیو گوترز (کمسیر عالی پناهندگان ملل متحد) : 5سال پیش سوریه دومین کشور بزرگ پناهندگان خارجی بود اما اکنون سوریه جای افغانستان را به‌عنوان بزرگترین جمعیت پناهنده جهان گرفته است. این قلب مرا آزار می‌دهد که این مردم که برای دهه‌ها پناه دهنده به پناهجویان سایر کشورها بودند حالا مجبور به مهاجرت به خارج شده‌اند.


به گفته مقامهای سازمان ملل‌متحد 10 میلیون سوری یا نصف جمعیت این کشور مجبور به ترک خانه‌های خود شده‌اند این شامل 2میلیون و 400هزار نفر است که به کشورهای هم جوار گریخته‌اند. در حال حاضر بیش از یک میلیون نفر به لبنان رفته‌اند که این به‌معنای آن است که در ازای هر 5نفر در لبنان یک نفر اهل سوریه است.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات