پخش زنده

رادیو مجاهد

728 x 90

فقر و فساد,

عید فقر و محرومیت برای کارگران و کارمندان

-

زیر خط فقر
زیر خط فقر
امسال خانهٴ کارگران و زحمتکشان میهنمان در آستانهٴ عید نوروز از همه سالهای گذشته در حاکمیت آخوندی سردتر و سیاهتر است. کارگران و کارمندان زحمتکش هر چه بیشتر کار می‌کنند تأثیری در زندگی اسفبارشان ندارد. دیگر حتی آرزوی خرید کفش و لباس نو و چند کیلو میوه و شیرینی برای فرزندانشان هم رنگ باخته و دست نیافتنی می‌نماید. روز 27آبان بیش از 170 کارگر پالایشگاه نفت تهران، به‌خاطر تعلق نگرفتن عیدی، دست به اعتصاب زدند. موج اخراج کارگران از کارخانه‌ها در آستانة عید، زندگی آنان را از هم پاشیده است. بنا‌ به گزارشی از اردبیل، مدیران دهها واحد صنعتی و معدنی بزرگ و کوچک استان اردبیل در آستانه عید نوروز از پرداخت حقوق کارگران و پرداخت عیدی به آنها خودداری می‌کنند. شمار بسیاری از کارگران قراردادی و پیمانی که بیش از 80 درصد کارگران را شامل می‌شود از دریافت عیدی محرومند. حتی کارگران قراردادی دولتی هم حداکثر نصف عیدی یعنی 250هزار تومان دریافت می‌کنند. سایت شبکه خبر تلویزیون رژیم روز 23بهمن نوشت: ”پرداخت پاداش آخر سال (عیدی) موضوع این بند به کارکنان خرید خدمت، قراردادی و موقت به نسبت خدمات تمام وقت آنان در سال 1392 خواهد بود در هر حال میزان عیدی این‌گونه افراد از 50 درصد رقم مذکور کمتر نخواهد بود ”.
بگذریم که کابینهٴ آخوند روحانی هم مانند کابینة پاسدار احمدی‌نژاد به جای پرداخت عیدی مطابق قانون همین رژیم که دو برابر حقوق پایه است، عدد من درآوردی 503هزار تومان را به‌عنوان عیدی برای همه در نظر گرفته است. به‌نوشته روزنامه حکومتی مردم‌سالاری در روز 30بهمن 92 علی اکبر عیوضی عضو کمیته مزد شورای عالی کار گفت: ”پرداخت عیدی کمتر از رقم 9 میلیون و 742هزار و 500 ریال تخلف از قانون است، وی گفت: طبق قانون، حداقل عیدی کارگران به میزان دو برابر حداقل مزد روز کارگران است. یعنی به‌وضوح کابینه آخوند روحانی از عیدی هر کارمند و کارگر 470هزار تومان غارت کرده است. این غارتگریها در حالی است که قدرت خرید کارگران به‌شدت کاهش پیدا کرده و حقوق پایه کارگران کمتر از یک هفته از زندگی کارگران را تأمین می‌کند. روزنامه حکومتی مردم‌سالاری (6اسفند) نوشت: ”قدرت خرید کارگران 60 درصد کاهش داشته و هزینه خانوار 4نفره به 1میلیون و 800هزار تومان رسیده است ”.
هم اکنون دستمزد کارگران 487هزار تومان است که اگر 4برابر شود، تازه به خط فقر می‌رسد، با این همه به گفته وزیر کار رژیم ”حداکثر افزایش حقوق کارگران برای سال 93، 25درصد خواهد بود یعنی کمتر از 600هزار تومان ”که باز 3برابر کمتر از خط فقر کنونی است و با توجه به نرخ تورم، فاصلهٴ این دستمزد با خط فقر تا پایان سال آینده، از یک به چهار هم فراتر خواهد رفت و این یعنی سال به سال دریغ از پارسال.
تازه همه اینها در حالی است که همین چندرغاز حقوق و عیدی به کارگران داده شود. بسیاری از کارخانه‌ها و شرکتها تا ماهها بعد از عید هم عیدی کارگران را نمی‌دهند و هنوز بسیاری از کارگران عیدی سالهای قبل را دریافت نکرده‌اند و به لیست مطالباتشان افزوده شده است.
رژیم آخوندی در حالی دست خود را برای غارت عیدی و حقوق کارگران و کارمندان دراز کرده، که خبرهای حاکی از گرانتر شدن کالاها و مایحتاج عمومی ضربه دیگری بر کارگران وارد کرده است. روزنامه حکومتی «تهران امروز» در 4اسفند 92 از احتمال گرانی آب تا 7 برابر خبر داد و نوشت: مقامات دولت این روزها بعد از گرانی نان از گرانی آب سخن می‌گویند. این رسانهٴ حکومتی روز قبل از آن از گرانی 300 تومانی در هر قرص نان خبر داده بود. و روزنامه حکومتی اعتماد در سوم اسفند 92 از افزایش 25درصدی قیمت مسکن نوشت. علاوه بر اینها، قیمت تمامی حاملهای انرژی از نیمه فروردین به‌طور سرسام‌آوری گران خواهند شد که طبعاً موجی از گرانی را به‌دنبال خواهد آورد.
اما آیا رژیم آخوندی می‌تواند با سرکوب وحشیانه و اعدامهای روزمره این زندگی سیاه را در سال 93 هم به کارگران و زحمتکشان میهنمان تحمیل کند؟ این سؤالی است که پاسخ آن را باید در جوشش خشم فزایندهٴ مردم به‌خصوص کارگران و زحمتکشان و در ابراز وحشت مستمر سران رژیم از قیام گرسنگان جستجو کرد.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات