پخش زنده

رادیو مجاهد

728 x 90

كنفرانس زنان عليه بنيادگرايي,

نجاح العزه، نمایندهٴ پارلمان اردن

-

نجاح العزه، نمایندهٴ پارلمان اردن
نجاح العزه، نمایندهٴ پارلمان اردن
ابتدا می‌خواستم خودم را معرفی کنم. من نجاح العزه هستم، عضو پارلمان اردن و تصمیمم گیرنده در کمیسیون حقوق زنان و خانواده، و عضو کمیته کار و رشد و مسکن، و رئیس پروژه‌های تولیدی و توسعه حزب اتحاد ملی می‌باشم.

بسم الله الرحمن الرحیم
حضار محترم، سروران بزرگوار و ارجمند.
سلام و رحمت و برکات خداوند بر شما باد.
از همهٴ برگزارکنندگان این جلسه تشکر می‌کنم که نشاندهندهٴ یکی شدن و وحدت و نویددهندهٴ طلوع جدیدی است. حضار گرامی ما در این روز، عید جهانی زن را جشن می‌گیریم، برای بیان موفقیتهای زنان و مشکلاتی که زنان با آن مواجه هستند. در سالهای اخیر شاهد یک تغییر در خاورمیانه هستیم و شاهد حضور زنان در میدان تحریر و در تونس و طرابلس و سوریه و مغرب و در همه جهان عرب هستیم که خواهان تغییرند.

همچنین می‌گویم درود و افتخار بر همهٴ زنانی که نشانه‌ها و آیات فداکاری و از خود گذشتگی در همه جا هستند. درود و افتخار بر زنانی که دردها و رنجها و شکنجه و کشتار و آوارگی و تجاوز و حتی تکفیر شدن را متحمل می‌شوند. درود و افتخار بر زنانی که به‌معنای واقعی قدر و شأن و ارزش آزادی و کرامت و پیروزی را می‌دانند.

درود و افتخار به زنان مجاهد فلسطینی، به زنان مبارز سوریه، به زنان عزیز در مصر، به زنان سرفراز عراقی، به خواهرانم در لیبی و مغرب و تونس و در همه جای خاورمیانه و در آفریقا و در همه جا.

ولی باید روی چند نکته درنگ کرد.
خواهرانم در سوریه! انتظار طولانی شد و باید که آرزو محقق شود و زندگی زیبا فرا برسد و دردها و رنجها باید پایان یابد. طعم شهادت زیباست. آنچه که زنان سوریه متحمل می‌شوند عرق شرم بر پیشانی آدمی می‌نشاند و مو را بر تن آدمی راست می‌کند. ولی نور امیدی وجود دارد و در پایان تونل نوری مشاهده می‌شود. و باید که به نور نگاه کنیم. خداوند شما را یاری کند و گامهای شما را استوار گرداند. و باید که سوریه عزیزمان را از نو ببینیم. و از چشمه پاک آن بنوشیم.

خواهرانم در لیبی، درود به همه زنان لیبی که بر روی دیوارها نوشتند و با تمام وسایل علیه ظلم فریاد کشیدند. برای پایان دادن به خشونت و استبداد. خواهران مصریم در میدان تحریر، فشارها و حملات غیرقابل توجیهی که متحمل شدند، همهٴ اینها به‌دلیل آزادیخواهی، عدالتخواهی و حق‌طلبی است.

خواهران ایرانیم، و به‌طور خاص خواهران ایرانیم در این‌جا، عزم و اراده و پایداری زن ایرانی در تاریخ ثبت خواهد شد. و مقاومت زنان ایرانی و مبارزه طولانی و دردناکش، داستان مبارزه و نبردی است برای به دست آوردن آزادی و مساوات. و دردها و رنجهای مبارزان ایرانی در لیبرتی و دردها و رنجهای آنها به‌دلیل شرایط بهداشتی بسیار بد، با آنها مانند زندانیان و بازداشت‌شدگان رفتار می‌شود، و بسیاری از حقوق آنها در مورد خدمات، حفاظت و امنیت زیر پا گذاشته می‌شود.

در پارلمان اردن بیانیه‌یی را به امضا رساندیم و در آن خواستار دفاع از ساکنان اشرف و لیبرتی شدیم. زبان از بیان آنچه که دیروز از دردهای زنان ایرانی دیدیم، قاصر است و با دیدن عکس زنان شهید اشک از چشمانمان سرازیر شد و می‌گوییم: به کدامین گناه کشته شدند؟ این زنان به چه گناهی کشته شدند. این قیمت محقق کردن آزادی و دموکراسی و مساوات است، و به فرمان خدا به‌زودی محقق خواهد شد. و گروگانهای اشرفی باید آزاد شوند. جامعه جهانی را به حفاظت از ساکنان لیبرتی و 1000 زن مجاهد و احقاق حقوق آنها فرا می‌خوانیم.

من از این فرصت استفاده می‌کنم تا در مقابل همه جهان صحبت کنم. موضوع زن فلسطینی داستان مبارزه از 66سال پیش از زمان اشغال است. و من از همهٴ جهان می‌خواهم به مسئولیتهای خود قیام کند و تدابیر لازم را به‌کار بگیرد و جلوی این نظام اشغالگر و امثال آن را بگیرد. من بر حق بازگشت تأکید می‌کنم. حق بازگشت مقدس است و نمی‌توان آن را فراموش کرد. و نه به وطن جایگزین در هر کجا که باشد. و ما اگر‌ چه که از نظر دین یا جنسیت یا زبان با هم اختلاف داریم ولی روی اهداف انسانی اتفاق‌نظر داریم. در پایان و از این مکان با صدای بلند می‌گویم. نه به ظلم و استبداد، نه به ظلم و به فراموشی سپردن حقوق زنان، نه به تسلیم و نه به‌سر فرود آوردن و کناره‌گیری کردن، نه به سرکوب و آوارگی، و نه به تروریسم، نه و هزار نه. و ما نمی‌ترسیم ـ این سرزمینها مال همه ماست و نه در انحصار کسی. آری به وحدت ملی ضدهر توطئه کثیف استعماری. و سلام و درود و رحمت و برکات خدا بر شما باد.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات