پخش زنده

رادیو مجاهد

728 x 90

زندانیان سیاسی,

زندانی سیاسی مریم اکبری منفرد: آیا برای اعدام خواهران و برادرانم باید از شما عذرخواهی کنم؟

-

زندانی سیاسی مریم اکبری منفرد
زندانی سیاسی مریم اکبری منفرد
زندانی سیاسی مریم اکبری منفرد از بستگان مجاهدان اشرفی، در پاسخ به فشار دژخیمان برای درخواست عفو، این درخواست را رد کرد و با اشاره به اعدام خواهران و برادرانش در دهه ۶۰ گفته است: «آیا باید بگویم مرا ببخشید که چهار برادر و خواهرم را اعدام کردید؟» .

وی افزوده: «آیا باید بنویسم ببخشید که بدون فعالیت سیاسی مرا به زندان انداختید فقط به‌خاطر این‌که اعضای خانواده‌ام در لیبرتی و اشرف بوده‌اند؟» .

زندانی سیاسی مریم اکبری منفرد که از دی ماه ۱۳۸۸ تا‌کنون بدون حتی یک روز مرخصی در زندان به‌سر می‌برد، در یاداشتی، خطاب به بازجویانش نوشته است: «آیا من باید از شما عذرخواهی کنم که نزدیک هشت سال است من را از سه دخترم دور نگه داشته‌اید؟ آیا عذرخواهی کنم که فرزند کوچکم چهار سالش بود که بازداشتم کردید و الآن ۱۲ ساله است و حتی برای روز اول مدرسه‌اش به من مرخصی ندادید؟» .

حسن جعفری، همسر زندانی سیاسی مریم اکبری منفرد گفته است همسرش به غیر از شرکت در چند تجمع اعتراضی در سال ۸۸ هیچ فعالیت سیاسی‌ای نداشته و تنها دلیل محکومیت او، گرایش خواهر و برادرانش به سازمان مجاهدین خلق ایران بوده است.

به گفته او در دادگاه همسرش بحثها بیش‌تر از آن‌که بر سر شرکت این زندانی سیاسی زن در تجمعات اعتراضی باشد، بر فعالیت‌های خواهر و برادرش در کمپ اشرف متمرکز بوده و قاضی صلواتی به او گفته است که ما دست‌مان به خواهر و برادرت نمی‌رسد و تو حکم آن‌ها را می‌کشی » .

همسر مریم اکبری منفرد گفته است که سال ۹۱ و برای یک بار با مرخصی همسرش موافقت شده و حتی یک میلیارد و ۱۵۰‌میلیون تومان وثیقه تهیه و تحویل داده است، اما در لحظه آخر و هنگامی که فرزندان این زندانی سیاسی منتظر آمدنش به خانه بوده‌اند، به آن‌ها گفته شده که مرخصی منتفی شده و از وزیر اطلاعات نامه آمده که این خانم نباید مرخصی برود.

با وجود این‌که سندهای تحویل داده شده به‌عنوان وثیقه هم به مدت نزدیک دو سال در توقیف بوده‌اند، تلاش‌های دوباره خانواده برای گرفتن مرخصی بی‌نتیجه مانده و تا‌کنون با اعطای مرخصی به این زندانی سیاسی موافقت نشده است.

چهار خواهر و برادر مریم اکبری منفرد به اتهام ارتباط و عضویت در سازمان مجاهدین خلق در سال‌های ۶۰، ۶۳ و ۶۷ اعدام شده‌اند.

مریم اکبری منفرد دو روز پس از تجمع اعتراضی عاشورای ۸۸ بازداشت و در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به اتهام محاربه و اقدام علیه امنیت رژیم و تبلیغ علیه نظام به ۱۵ سال حبس محکوم شد.

او که در ابتدا به‌خاطر اتهام محاربه تهدید به حکم اعدام شده بود، در تمام مراحل دادرسی، برگزاری دادگاه، دادگاه تجدیدنظر و اعاده دادرسی، از داشتن وکیل تعیینی محروم بوده است.

حسن جعفری، همسر زندانی سیاسی مریم اکبری منفرد گفته است… . اجازه وکیل گرفتن به ما ندادند و دو بار هم علیزاده طباطبایی را معرفی کردم و صلواتی گفت که گرفتن وکیل شامل حال شما نمی‌شود ».

همسر این زندانی سیاسی همچنین گفته است: «ما حکم صادر شده برای مریم را ندیدیم و نمی‌دانیم این ۱۵‌سال به‌خاطر چه اتهاماتی است اما آن‌طور که خودشان حکم را خواندند اتهامات را اغتشاش، اقدام علیه امنیت ملی، تبلیغ علیه نظام و محاربه نوشته‌اند ولی ما دقیق نمی‌دانیم که چه اتهاماتی به مریم وارد شده است ».

لازم به یادآوری است زندانی سیاسی مریم اکبری منفرد، در تاریخ ۵ مهر ۸۹ برای اجرای حکم تبعید به زندان گوهردشت کرج منتقل شد. او ۱۰دی ماه ۸۸ در جریان حوادث عاشورا بازداشت و راهی زندان اوین شده بود. دادگاه او در ۱۶ اردیبهشت ماه ۸۹ برگزار شد» .

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات