پخش زنده

رادیو مجاهد

728 x 90

قتل عام 67,

احمد منتظری: مجاهدین به‌دلیل سرموضع بودن اعدام شده‌اند

-

قتل عام 30000 زندانی سیاسی در سال 67 به اتهام سرموضع بودن
قتل عام 30000 زندانی سیاسی در سال 67 به اتهام سرموضع بودن
احمد منتظری ادعاهای مطرح‌شده درباره قصد برخی از زندانیان هوادار سازمان مجاهدین خلق ایران برای «شورش» پس از حمله سازمان مجاهدین خلق را غیرقابل قبول دانست.

وی روز جمعه 29مرداد طی مصاحبه‌یی گفت: «قطع نظر از این‌که چنین امکانی برای زندانیان با توجه به محدودیت‌های معمول زندانها به‌خصوص در آن سال‌ها وجود نداشته است؛ حتی هیأت متصدی اعدامها هم... این ادعای شورش و همکاری را اصلاً مطرح نکرده‌اند و فقط موضوع سر موضع بودن آنها را مطرح نموده‌اند» .

احمد منتظری تأکید کرد پدرش اعدام زندانیان سیاسی در سال ۶۷ را هم به‌لحاظ شرعی و هم به‌لحاظ قانونی دارای «اشکال اساسی» می‌دانست.

به گفته احمد منتظری، «اشکال شرعی» آقای منتظری به این اعدامها این بوده که یک زندانی که درباره او حکم صادر شده و جرم جدیدی مرتکب نشده است، «مصداق محارب» نیست و نمی‌توان او را «به‌دلیل جرم و جنایت انجام شده توسط دیگران» اعدام کرد.

او درباره «اشکال قانونی» اعدام این زندانیان نیز گفته است که این اعدامها بدون محاکمه قانونی انجام شده که قوه قضاییه و احکام صادر شده از سوی آن را «زیر سؤال» می‌برد و آنها را «بی‌اعتبار» می‌کند.

احمد منتظری تأکید کرد که به گفته آیت‌الله منتظری، «سر موضع بودن از نظر فکری و عقیدتی عرفاً و قانوناً » عمل مجرمانه محسوب نمی‌شود تا استحقاق مجازات داشته باشد.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات