اخبار - مقاومت - فعاليتهاى مقاومت
تاريخ: AM 7:33:41 1395/7/2

کمیته «عدالت برای قربانیان کشتار ١٣٦٧» خواستار تشکیل یک کمیسیون تحقیقاتیِ سازمان ملل شد

کمیته عدالت برای قربانیان کشتار ١٣٦٧ در ایران

کمیته عدالت برای قربانیان کشتار ١٣٦٧ در ایران

رادیو بین‌المللی فرانسه روز پنجشنبه اول مهر گزارش داد: «کمیته تازه تأسیس «عدالت برای قربانیان کشتار ١٣٦٧ در ایران»، که شماری از کارشناسان حقوق‌بشر و شخصیتهای سرشناس در آن عضویت دارند، روز چهارشنبه ٣١ شهریور، در ژنو از شورای حقوق‌بشر سازمان ملل‌متحد خواست «با توجه به اسناد تازه یافته» درباره اعدام گسترده زندانیان سیاسی در تابستان ٦٧ در ایران تحقیق کند. این کمیته به این منظور خواستار تشکیل یک کمیسیون تحقیقاتی از سوی سازمان ملل شد.

«اینگرید بتانکور»، سناتور پیشین در کلمبیا و نامزد سابق انتخابات ریاست‌جمهوری در این کشور، در یک کنفرانس مطبوعاتی در ژنو که به همین منظور تشکیل شده بود گفت «چنین اقدامی برای دفاع از حقوق‌بشر اهمیّت فراوان دارد». وی با اشارۀ تلویحی به دوران اسارت خود در دست شورشیان «فارک» در کلمبیا گفت «من به‌عنوان قربانی یک اقدام تروریستی و کسی که از آن جان سالم بدر برده است» از اهمیت چنین تحقیقی سخن می‌گویم.

«اینگرید بتانکور» گفت «مسئولان این کشتارها امروز از مقامات مهم رژیم ایران بحساب می‌آیند. با توجه به این‌که این جنایتکاران اینک دارای مسئولیتهای مهمی در ایران هستند نشان می‌دهد که دولت کنونی ایران تا چه حد مشکل زاست».

رادیو بین‌المللی فرانسه افزود: «علاوه بر «اینگرید بتانکور»، شخصیتهایی هم‌چون «راما یاد»، وزیر پیشین حقوق‌بشر در فرانسه و «طاهر بومدره»، رئیس پیشین دفتر حقوق‌بشر سازمان ملل در عراق در این کمیته، که دفتر مرکزی آن در لندن است، عضویت دارند.

این منبع افزود: یادآوری کنیم که مقامهای رژیم ایران در تابستان ٦٧‌ ، به‌گزارش عفو بین‌الملل، «نزدیک به ٥٠٠٠ تن زندانی سیاسی» را که اغلب آنان عضو سازمان مجاهدین خلق ایران و شماری نیز عضو سازمانهای چپ بودند به جوخه‌های اعدام سپردند. سازمان مجاهدین شمار قربانیان این کشتارها را ٣٠٠٠٠ نفر ذکر می‌کند.

کمیته «عدالت برای قربانیان کشتار ١٣٦٧ در ایران» در اوت سال جاری در نشستی در پاریس نیز خواستار رسیدگی به این کشتار‌ها شده بود. در این نشست «راما یاد»، وزیر پیشین حقوق‌بشر در فرانسه، به اهمیت رسیدگی به این امر اشاره داشت. وی گفت «این یک فاجعه پنهان نگاه داشته شده است. پنهان شده از ما؛ پنهان شده از تاریخ و بنابراین بسیار اهمیت دارد که امروز ما بتوانیم به این سی هزار مرد و زن که در زندانهای ایران اعدام شدند ادای احترام کنیم. مردان و زنانی که در گورستانهای بی‌نام و نشان و با بی‌احترامی در زیر خاک قرار گرفتند».

«راما یاد» در سخنان خود کشتار‌های ٦٧ را «یک فاجعه مضاعف» خواند، زیرا «در این زمینه هرگز یک رسیدگی قضایی صورت نگرفته است. این فاجعه در واقع نماد بی‌عدالتیهای فراوان است: مردان و زنانی جوان، گاه خیلی جوان، دانشجو، ورزشکار، نمونه‌های گوناگون جامعه ایرانی قربانی شدند. در‌ واقع نسلی در این فاجعه قربانی گردید. این همچنین یک بی‌عدالتی نسبت به خانواده هاست، زیرا بدون مقبره، بدون شناسایی رسمی‌ رفتگان، میلیون‌ها زن و مرد، یاد عزیزان از دست رفته خود را که قربانی بی‌عدالتی شدند، با خود اینسو و آنسو می‌کشند».

رادیو بین‌المللی فرانسه در پایان افزود: انتشار نوار صوتی گفتگوی آیت‌الله حسینعلی منتظری با اعضای هیأت موسوم به «کمیسیون مرگ»، که احکام اعدام زندانیان را صادر می‌کرد، در مرداد ماه سال جاری موضوع کشتار زندانیان را یکبار دیگر مطرح ساخت. در این نوار آیت‌الله منتظری که خود در آن دوران قائم مقامی رهبر جمهوری اسلامی ایران، آیت‌الله خمینی، را برعهده داشت، کشتار‌های سال ۶۷ را « جنایت» توصیف می‌کند و اعضای هیأت برگزیده از سوی آیت‌الله خمینی را « جنایتکاران تاریخ» می‌خواند.

مسئولیت محتوای این مطلب برعهده نویسنده است و سایت مجاهد الزاماً آن را تایید نمی‌کند

موقعيت ما روى شبكه هاى اجتماعى

ما را روى شبكه هاى اجتماعى دنبال كنيد


نرم افزارهاى موبايل