پخش زنده

رادیو مجاهد

728 x 90

بحران مالی و نیرویی شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان وابسته به رژیم ایران

حسن نصرالله، دست بوس خامنه ای
حسن نصرالله، دست بوس خامنه ای
اسکای نیوز16اردیبهشت 96
یک گزارش منابع اطلاعاتی آلمان می‌گوید حزب‌الله لبنان در بدترین وضعیت مالی خود به‌سر می‌برد. منابع و شبکه‌های تأمین مالی این حزب به‌طور بی‌سابقه‌ای کاهش یافته‌اند. حزب‌الله بر سر یک دوراهی سخت قرار گرفته است هر چند که به علت اجرای طرحهای رژیم ایران در منطقه دیگر نمی‌تواند در شیپور مشروعیت مقاومت بدمد.

ناتوانی مالی، افزایش فساد و از بین رفتن اعتماد، بحرانی است که شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان با‌ آن مواجه هستند. بحران از زمان ورود این حزب به جنگ سوریه در حمایت از رژیم اسد بارز شد. اما روزنامه آلمانی دی ولت نوشت این بحران، هم‌اکنون تشدید شده است.

شبه‌نظامیان حزب‌الله علاوه بر شرکت در جنگ سوریه در کنار نظامیان اسد، در جنگ یمن نیز به‌عنوان مشاوران کودتاگران حوثی فعالیت می‌کنند.

کسادی در تأمین هزینه‌ها، این حزب را مجبور کرده به غیر از رژیم ایران، تلاش کند از جاهای دیگر نیز کمک مالی جمع‌آوری کند. این حزب بر جمع‌آوری پول از لبنان و آفریقا و آمریکا و اروپا متمرکز شده است.

دی ولت المان می‌افزاید کسانی‌که به حزب‌الله کمک مالی می‌کنند از تهدیدات این حزب میترسند. در عین‌حال حزب‌الله نتوانسته انواع فسادی که در درون آن لانه کرده مخفی کند. از قاچاق مواد مخدر گرفته تا اختلاس، امری که ثروتهای سرکردگان شبه‌نظامیان حزب‌الله را آنهم از حساب خانواده‌های کشته شدگان حزب افزایش داده است.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات