پخش زنده

رادیو مجاهد

728 x 90

تحلیل و بررسی سیاستهای‌ فاشیسم مذهبی بازبینی سیاست در قبال دیکتاتوری آخوندی – قسمت سوم

کنفرانس بین‌المللی در آستانهٴ گردهمایی بزرگ مقاومت
کنفرانس بین‌المللی در آستانهٴ گردهمایی بزرگ مقاومت
سومین پنل کنفرانس بین‌المللی در آستانهٴ گردهمایی بزرگ مقاومت به وضعیت ایران و نقش اپوزیسیون اختصاص داشت و تحت مدیریت سفیر لینکلن بلومفیلد برگزار شد. در شروع این جلسه، رامش سپهرراد با اشاره به پیشتازی مقاومت ایران از جمله در امر رهبری زنان و برابری اضافه کرد که حامیان این مقاومت در داخل کشور، به‌رغم تمامی ریسک‌ها، در خیابانها حضور دارند و فعالند.

لیندا چاوز مدیر پیشین روابط عمومی کاخ سفید

لیندا چاوز سخنران بعدی این پنل، بر حمایت گسترده مردمی از مقاومت ایران در داخل کشور تأکید کرد و گفت: ما باید تلاش کنیم تا شورای ملی مقاومت به‌عنوان یک جنبش مقاومت مشروع به‌رسمیت شناخته شود.

سفیر کنت بلکول سفیر پیشین آمریکا در کمیسیون حقوق‌بشر در ژنو

سفیر کنت بلکول در شروع سخنانش بر شکست سیاست مماشات و «تعامل سازنده» با رژیم آخوندی تأکید کرد و سپس با اشاره به افشاگریهای مقاومت ایران گفت که این مقاومت در مقاطع بسیار تعیین‌کننده، اطلاعات استراتژیکی ارائه کرده است.
وی همچنین با تأکید بر لزوم سرنگونی رژیم «فاسد» و «تروریستی» آخوندی، گفت: «ما باید به آن دسته از نیروهای آزادیخواه و دموکراسی‌طلب توجه کنیم که رژیمی را تضعیف خواهند کرد که صادرکننده اصلی تروریسم بین‌المللی و یک رژیم سرکوبگر در داخل است».

محمد سولامی رئیس مرکز مطالعات ایران در عربستان

در ادامه این برنامه، محمد سولامی رئیس مرکز مطالعات ایران در عربستان به سخنرانی پرداخت، و گفت: «رژیم ایران از شروع (حکومتش) سیاست و استراتژی خود را بر صدور مشکلات از داخل به خارج بنا کرده است؛ هدف آن نیز گریختن از مسائل داخلی و نیازمندی‌های مردم ایران بوده است. اگر هم مشکلی وجود نداشته باشد، آنها تلاش می‌کنند با مشکل‌آفرینی، از خواسته‌های مردم ایران و مسائل داخلی طفره بروند».
 محمد سولامی کنفرانس بین‌المللی در آستانهٴ گردهمایی بزرگ مقاومت
محمد سولامی، کنفرانس بین‌المللی در آستانهٴ گردهمایی بزرگ مقاومت
 
وی همچنین تصریح کرد که به‌رغم ادعاهای میانه‌روی در ارتباط با آخوند روحانی، تعداد اعدامها در دوران او نسبت به دوران احمدی‌نژاد تقریباً دو برابر شده است.
محمد سولامی همچنین به فقر فزاینده در ایران تحت حاکمیت آخوندها از جمله در میان معلمان، کارگران و بازنشستگان اشاره کرد، و افزود: «همهٴ پول‌هایی که رژیم ایران بعد از توافق اتمی دریافت کرده، به خارج فرستاده شد و خرج مردم ایران نشد. باید درک کنیم که. قبل از سال 1979افراط‌گرایی و تروریسم (تحت نام) دین. و هیچ فرقه‌گرایی در منطقه (وجود نداشت). شیعیان و سنی‌ها در کنار هم زندگی می‌کردند. در بحرین، عراق، کویت و شرق عربستان، هیچ‌کس سؤال نمی‌کرد که شما شیعه هستید یا سنی. همهٴ اینها بعد از سال 1979 (شروع شد)...»

سناتور رابرت توریسلی

سخنران بعدی این کنفرانس سناتور رابرت توریسلی بود؛ وی گفت: «بسیاری از شما از فجایع فوق‌العاده‌یی (هم‌چون) کشتار اعضای خانوادهٴتان، رنج برده‌اید. بیشتر شما شاهد به‌بند کشیده‌شدن کشورتان بوده‌اید، بسیاری از شما شاهد آن بوده‌اید که چه‌طور چند نسل، امیدهای اقتصادی، سیاسی و شخصی خودشان را از دست داده‌اند و برخی از شما متحدان طبیعی از سراسر جهان دارید.
وی سپس ضمن رد گزینهٴ نظامی یا مداخلهٴ خارجی علیه رژیم آخوندی، گفت: «محتمل‌ترین مسیر در پیش رو این است که در یک نقطه ، وضعیت در داخل به نقطهٴ انفجار خواهد رسید. چون با وضعیت سیاسی، انسانی، اقتصادی غیرقابل دوامی مواجهیم».
سناتور رابرت توریسلی، کنفرانس بین‌المللی در آستانهٴ گردهمایی بزرگ مقاومت
سناتور رابرت توریسلی،  کنفرانس بین‌المللی در آستانهٴ گردهمایی بزرگ مقاومت
 
من طرفدار سازمان مجاهدین هستم، اما نه فقط به این دلیل که به افراد آن علاقه دارم، بلکه به این دلیل که آنها نقشی را ایفا می‌کنند؛ برای کشور من و آرمانهایی که به آن باور دارم و برای آرزوهای مردم ایران. کدام اپوزیسیون اندیشهٴ برتری آخوندها را رد می‌کند؟ چه کسی به‌طور واقعی، یک جمهوری را برقرار خواهد کرد؟ چه کسی به‌طور عام ایران را به خانوادهٴ ملتها با شاخص معیارهای بین‌المللی حقوق‌بشر باز خواهد گرداند؟ سازمان مجاهدین هم‌چنان تنها سازمان بادوام اپوزیسیون است که بر پایه تغییر تمام‌عیار سیاسی بنا شده و از اراده و دارایی‌های لازم برای آن برخوردار است و حاضر است فداکاری لازم را به‌عمل بیاورد. این فداکاری چیست؟ یک حرکت اعتراضی در تعطیلی شنبه‌ها؟ نوشتن نامه به سردبیر؟ خیر فداکاری، بحث مرگ و زندگی و مبارزه با یک رژیم استبدادی و استمرار روزانه و سالانهٴ آن تا پایان عمرتان است تا وقتی که تغییر کند. این سازمان مجاهدین است؛ آیا کاندیداهای دیگری هم می‌توانند؟ چون من کس دیگری را نمی‌شناسم. در هر حال به همین دلیل این‌جا هستیم، چون حاضر نشده‌ایم این ایده را کنار بگذاریم که ایران قادر است به جایگاه شایستهٴ خود در جهان دست یابد و مردم ایران و فرزندانشان می‌توانند دوباره آینده را از آن خود کنند. این بحثها که هر ساله صورت می‌گیرد، شاید طولانی و گاهی دردناک باشد، اما شیوه‌یی است که جنبش‌ها استراتژی خود را تعیین می‌کنند، گسترش می‌یابند و شکوفا می‌شوند. می‌دانم تک‌تک شما که هر روز به آن می‌نگرید، ممکن است امسال برایتان مثل سال گذشته یا سال قبل و یا 10سال قبل از آن باشد. علتش این است که چشم‌انداز ندارید. با فاصله به آن نگاه کنید: در حال گسترش است. وقتی کار با سازمان مجاهدین را شروع کردم، در لیست تروریستی آمریکا و کانادا و غرب اروپا بود. وقتی شروع به کمک به مجاهدین کردم، پناهندگان تحت محاصره در اشرف کشتار می‌شدند. یک به یک موانع کنار زده شده‌اند و مقبولیت افزایش یافته است؛ از ممنوعه‌بودن تا برخودداری از حمایت در پایتخت‌های غربی؛ از قرار داشتن در لیست تروریستی تا حضور در مرکز تصمیم‌گیری در ایالات متحده.
شاید کُند به‌نظر برسد، اما قدرت رو به افزایش است، نیروها در کنار هم قرار می‌گیرند و این اتفاق رخ خواهد داد. در هر حال این تنها استراتژی و تنها اتحادی است که یک امید واقعی در بر دارد و به همین دلیل هم ما این‌جا هستیم.

رامش سپهراد


در بخش دوم برنامه‌ این پنل، رامش سپهراد به گسترش جنبش دادخواهی شهیدان قتل‌عام 67 پرداخت و توضیح داد که این کارزار چه‌طور به تعمیق شقه درونی در رأس نظام آخوندی منجر شده است؛ وی در این رابطه از جمله به اذعان آخوند روحانی به 38سال اعدام و زندان در جریان تبلیغات نمایش انتخابات اشاره کرد.
رامش سپهراد، کنفرانس بین‌المللی در آستانهٴ گردهمایی بزرگ مقاومت
رامش سپهراد، کنفرانس بین‌المللی در آستانهٴ گردهمایی بزرگ مقاومت

رامش سپهراد گفت جنگ باندهای درونی رژیم، سرانجام منجر به تضعیف تمامیت حکومت آخوندی می‌شود.

لیندچاوز – مدیر پیشین روابط عمومی کاخ سفید

پس از آن لیندا چاوز ضمن انتقاد از بی‌عملی دولت اوباما در جریان قیام سال 1388 مردم ایران، گفت:
هم‌اکنون شاهد تظاهرات‌های هر چه بیشتری علیه رژیم ایران هستیم. دیدیم که تصاویر خانم رجوی را بر روی پل‌های هوایی نصب می‌کنند، در دوران انتخابات جزوات و پوسترهایی بر دیوارها نصب شد که محتوای آن اساساً «نه به انتخابات» و «نه به رئیسی، نه به روحانی» بود.
لیندچاوز، کنفرانس بین‌المللی در آستانهٴ گردهمایی بزرگ مقاومت
لیندچاوز، کنفرانس بین‌المللی در آستانهٴ گردهمایی بزرگ مقاومت

سفیر بلکول سفیرپیشین آمریکا در کمیسیون حقوق‌بشر در ژنو


سفیر بلکول رژیم آخوندی را رژیمی غیرمشروع هم در زمینه داخلی و هم بین‌المللی توصیف کرد و گفت:
آنها صادرکننده اصلی نه تنها تروریسم، بلکه همچنین تعصب‌گرایی هستند. ما وظیفه داریم تا به‌عنوان سازمانهای غیردولتی و مدافعان مستقل حقوق‌بشر گوشه‌های تاریک عدم مشروعیت این رژیم را روشن سازیم. (رژیم ایران) به‌خاطر صدور تروریسم، یک خطر مستقیم برای ثبات بین‌المللی و پیشرفت صلح و (پیشرفت) اقتصادی و فرهنگی است.

کن بلکول همچنین با یادآوری دستاورد کارزارهای مقاومت ایران، بر لزوم استمرار تلاش‌های مشترک با هدف تغییر رژیم آخوندی تأکید کرد.

محمد سولامی رئیس مرکز مطالعات ایران در عربستان


محمد سولامی در سخنان خود در این بخش از برنامه به سوءاستفادهٴ رژیم ولایت‌فقیه از آیین اسلام و شیعیان برای پیشبرد مقاصد قدرت‌طلبانهٴ خودش پرداخت. وی همچنین گفت:
 
محمد سولامی، کنفرانس بین‌المللی در آستانهٴ گردهمایی بزرگ مقاومت

افراد گمان می‌کنند که در رژیم ایران «محافظه‌کار» و «اصلاح‌طلب» وجود دارد و شما به آن اشاره کردید؛ وقتی درباره نظام کنونی صحبت می‌کنیم هیچ فرقی بین روحانی از یک طرف و احمدی‌نژاد و خامنه‌ای یا هر کس دیگری که بعداً بیاید وجود ندارد. همگی آنها بخشی از یک دستهٴ کوچک هستند و مردم ایران را نمایندگی نمی‌کنند. مثلاً وقتی مردم در سال 2009 به خیابانها آمدند و گفتند: «رأی من کو؟»، در واقع خواهان رأی‌شان نبودند، بلکه علیه رژیم ایران و تمامیت (نظام) ولایت‌فقیه بودند؛ این فقط بهانه‌یی برای رفتن به خیابان و برپایی تظاهرات بود.

سناتور رابرت توریسلی

پس از آن سناتور رابرت توریسلی تغییر در ایران را غیرقابل اجتناب دانست و تصریح کرد که کار ما این نیست که زمان این تغییر را مشخص کنیم؛ بلکه این مربوط به تاریخ است.
وی تأکید کرد:
کار ما این است که تضمین کنیم وقتی آن روز فرا برسد، یک ساختار آماده برای برخاستن وجود داشته باشد. این مسئولیت خانم رجوی، سازمان مجاهدین و ما به‌عنوان حامیان (آنها) است.

در ادامه پنل سوم کنفرانس در آستانهٴ گردهمایی بزرگ مقاومت در پاریس، شماری از شخصیتها و سایر شرکت کنندگان حاضر در جلسه سؤالات و نکات خود را درباره موضوعات مورد بحث مطرح کردند.

پرویز خزایی نمایندهٴ شورای ملی مقاومت در کشورهای نوردیک

پرویز خزائی، کنفرانس بین‌المللی در آستانهٴ گردهمایی بزرگ مقاومت
پرویز خزائی، کنفرانس بین‌المللی در آستانهٴ گردهمایی بزرگ مقاومت

پرویز خزایی نمایندهٴ شورای ملی مقاومت در کشورهای نوردیک طی سخنانی تأکید کرد که تنها پاسخ برای پس‌زدن ایدئولوژی بنیادگرایانهٴ آخوندها، یک ایدئولوژی پیشرو است. امروز خانم رجوی برای من یک سمبل است؛ یک زن مسلمان که برداشت تماماً متفاوتی از اسلام دارد؛ (برداشتی که) پادزهر (بنیادگرایی) است. ضروری است که ما یک الگو داشته باشیم. باید همهٴ مسلمان خوب را علیه این ایدئولوژی وحشتناک، پست و مخرب متحد کرد.

ماریا النا الوردین، رئیس فدراسیون بین‌المللی زنان در امور حقوقی از آرژانتین


ماریا النا الوردین، رئیس فدراسیون بین‌المللی زنان در امور حقوقی از آرژانتین، طی سخنان کوتاهی با اشاره به تلاش‌های حکومت آخوندی برای زد و بند با دولت قبلی آرژانتین به‌منظور لاپوشانی نقش سرمداران رژیم در عملیات تروریستی بوئنوس‌آیرس در سال 1994، گفت: به‌عنوان یک حقوقدان، می‌خواهم فساد سیستم (رژیم) ایران در پرونده (مربوط به) آرژانتین را محکوم کنم.

جمال العواضی رئیس مرکز ملی حقوق‌بشر یمن

جمال العواضی، کنفرانس بین‌المللی در آستانهٴ گردهمایی بزرگ مقاومت
جمال العواضی، کنفرانس بین‌المللی در آستانهٴ گردهمایی بزرگ مقاومت

نیز طی سخنانی تصریح کرد: در قانون اساسی (رژیم) ایران یک بند بسیار روشن درباره صدور « انقلاب» وجود دارد. در یمن حوثی‌ها ابزار رژیم ایران در منطقهٴ ما و در کشور من هستند. آنها شروع به تغییر سیستم آموزشی کرده‌اند. که منجر به ایجاد تروریست‌های جدید خواهد شد. رژیم ایران تنها رژیم تروریستی در جهان است که از گروه‌های تروریستی حمایت می‌کند. اکنون زمان اقدام است و نه حرف. باید اقدامات بیشتری علیه این رژیم در پیش گرفته شود. چون رژیم (ایران) تروریست‌های بیشتری را در سراسر جهان به‌وجود خواهد آورد. اگر این رژیم به صدور بنیادگرایی و تروریسم خود به جهان ادامه بدهد ، همهٴ جهان از آن زیان خواهد دید.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات