پخش زنده

رادیو مجاهد

728 x 90

هشدار سازمان ملل در مورد وضعیت هزاران زن و کودک سوری در مرز اردن

هشدار سازمان ملل در خصوص پناهندگان سوری
هشدار سازمان ملل در خصوص پناهندگان سوری
سازمان ملل‌متحد نسبت به وضعیت وخیم ۵۰هزار تن از شهروندان سوری، که عمدتاً زنان و کودکان هستند، در بخش خطرناکی از مرز سوریه با اردن، هشدار داد.

رسانه‌های بین‌المللی ۲۴مرداد ۹۶ نوشتند که حتی تلاش این شهروندان برای خروج از محل نیز خود با خطرات جانی همراه‌ است و آنها ممکن است راهی مناطق بیابانی و خالی از سکنه شوند.

سازمان ملل افزود مواردی از حملات هوایی در منطقه گزارش شده و مردم با کمبود مواد خوراکی و بهداشتی روبه‌رو هستند. سازمان ملل «عمیقا نگران امنیت و حفاظت» ۵۰هزار نفری هستند، که در مرز گیر افتاده‌اند و از طرف‌های درگیر نیز خواسته است دست به اقدامات لازم بزنند تا جلوی آسیب رسیدن به افرادی که «شدیدا با خطر روبه‌رو هستند» گرفته شود.

بیشتر بخوانید:‌
 

توافق آمریکا روسیه اردن برای دور کردن شبه‌نظامیان رژیم ایران از مرزهای اردن

آمریکا و روسیه و اردن روز ۳۱خرداد ۹۶به توافقنامه‌یی دست یافتند که به موجب آن یک ”منطقه امن“ در شهر درعای سوریه و حومه آن در مرز سوریه و اردن تشکیل می‌شود. در این منطقه نیروهای غیرسوری تا 30کیلومتری مرز اردن حضور ندارند. این توافق اشاره‌یی به حزب‌الشیطان و شبه‌نظامیانی است که رژیم ایران از آنها حمایت می‌کند.

به گزارش رسانه‌های غربی گفتگوهای آمریکا - روسیه - اردن، منجر به یادداشت تفاهم 3گانه شد که در آن، اصول ”منطقه امن“ و ”عدم حضور نیروهای غیرسوری“ در منطقه‌یی به عمق 30کیلومتر و آتش‌بس میان نیروهای نظامی سوریه و رزمندگان ”ارتش آزادی“، وجود دارد.

بر اساس این گزارش که بعضی از رسانه‌ها آن را منتشر کردند توافق شده که شوراهای محلی وجود داشته باشند و کمکهای بشر دوستانه وارد شوند و پناهندگان از اردن بازگردند.

استقرار نیروهایی از برخی کشورهای غربی در مرز سوریه با عراق و اردن

روزنامه قدس عربی روز ۲خرداد ۹۶ به‌نقل از یک افسر در معبر ولید در مرز عراق که در مقابل معبر مرزی تنف سوریه قرار دارد، تأیید کرد که نیروهایی از ارتش نروژ و ارتش آمریکا از عراق با تجهیزات نظامی به منطقه تنف در سوریه رفته‌اند.
این افسر گفت تجهیزات مزبور شامل 10دستگاه نفربر زرهی است که سه خودرو چهارچرخ دیگر آن را همراهی می‌کردند.

یکی از سرکردگان شبه‌نظامیان شیعی حشدالشعبی در معبر ولید گفت: یک نیرو از نروژ به نیروهای مستقر در معبر تنف در سوریه پیوسته است. هم‌چنین نیروهایی از انگلستان و چک و آلمان و هلند در این منطقه مستقر هستند که تعداد آنها مشخص نیست. نزدیک به 100سرباز آمریکایی نیز برای کمک به یکانهای رزمنده سوری که قصد آزادسازی مناطق آلبوکمال و دیرالزور را دارند، در این منطقه مستقر هستند.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات