پخش زنده

رادیو مجاهد

728 x 90

نمایشگاه یادبود شهیدان قتل‌عام ۶۷ با حضور منتخبان مردم فرانسه و شخصیتهای سیاسی و مدافعان حقوق‌بشر + عکس

نمایشگاه یادبود شهیدان قتل‌عام ۶۷
نمایشگاه یادبود شهیدان قتل‌عام ۶۷
دومین روز از نمایشگاه یادبود قتل‌عام ۳۰هزار زندانی سیاسی در سال ۶۷ در شهرداری منطقه ۱پاریس برگزار شد.

شماری از شهرداران فرانسوی، و شخصیتهای سیاسی و هم‌چنین گروههایی از شهروندان فرانسوی از این نمایشگاه بازدید و دفتر یادبود شهیدان قتل‌عام ۶۷ را امضاء کردند.
نمایشگاه یادبود شهیدان قتل‌عام ۶۷
نمایشگاه یادبود شهیدان قتل‌عام ۶۷ 
 
سخنرانان در این نمایشگاه ضمن محکوم کردن این جنایت بزرگ، به‌مثابه جنایت علیه بشریت، خواستار تشکیل کمیته تحقیق بین‌المللی توسط سازمان ملل و محاکمه سران رژیم و عاملان این قتل‌عام شدند.

سخنرانان تأکید کردند که موضوع حقوق‌بشر باید در کانون سیاست غرب در رابطه با ایران قرار بگیرد. و از ملل متحد، اتحادیه اروپا و آمریکا خواستند نقض وحشیانه و سیستماتیک حقوق‌بشر در ایران و مجازات مسئولان این جنایات به‌ویژه قتل‌عام ۶۷ را در دستور کار خود قرار دهند.

سخنرانان این نمایشگاه عبارت بودند از:
ژان فرانسوا لوگاره، شهردار منطقه یک پاریس
آرماند ژاکمن، شهردار موسی لو ویو
ژان کلود ژگودز شهردار گریسی سوق سن
ژاکی دومینی، شهردار اورس (ors)
استاندار ایوبونه، رئیس پیشین سازمان اطلاعات فرانسه
استرون استیونسون، رئیس بنیاد اروپایی آزادی عراق
و دکتر صالح رجوی، نماینده شورای ملی مقاومت در فرانسه


در ابتدا پیام رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت مریم رجوی به شرکت کنندگان در نمایشگاه قتل‌عام ۶۷ در شهرداری منطقه یک پاریس، توسط خانم سروناز چیت ساز مسئول کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت ایران قرائت شد​.

 پیام رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت مریم رجوی به شرکت کنندگان در نمایشگاه قتل‌عام ۶۷

پیام رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت مریم رجوی به شرکت کنندگان در نمایشگاه قتل‌عام ۶۷

در شروع سخنرانیها، سیمین نوری از طرف کمیته دفاع از حقوق‌بشر در ایران گفت که این نمایشگاه در کادر جنبش دادخواهی برای قربانیان قتل‌عام ۶۷ در ایران برای اطلاع افکار عمومی در فرانسه برگزار می‌شود و هم‌چنین برای ابراز این خواسته که تحقیقات بین‌المللی با هدف محاکمه آمران و عاملان این قتل‌عام در مقابل یک دادگاه بین‌المللی، باید تشکیل شود.

ژان فرانسوا لوگاره، شهردار منطقه یک پاریس ضمن خوش آمدگویی به حاضرین، گفت این دومین بار است که چنین نمایشگاهی در شهرداری منطقه ۱پاریس برگزار می‌شود.

 
ژان فرانسوا لوگاره، نمایشگاه یادبود شهیدان قتل‌عام ۶۷
ژان فرانسوا لوگاره،  نمایشگاه یادبود شهیدان قتل‌عام ۶۷
 
این نمایشگاه بیانگر این واقعیت است که جنایت بزرگی در سال ۱۹۸۸ انجام شده است. که طی این عمل وحشیانه، بیش از ۳۰هزار نفر قربانی شدند. اعدامهای بدون محاکمه که بنا‌ به گفته عفو بین‌الملل، جنایت علیه بشریت است.
ژان فرانسوا لوگاره تأکید کرد، رژیم حاکم بر ایران هم‌چنان می‌کوشد با از بین بردن آثار این قتل‌عام، در مقابل انجام تحقیقات حول این جنایت بزرگ مانع ایجاد کند.
وی سکوت مطبوعات و کشورهای غربی در قبال قتل‌عام زندانیان سیاسی در سال ۶۷ و مماشات با دیکتاتوری مذهبی حاکم بر ایران را محکوم کرد و خواستار ادامه فعالیتها برای گردآوری اسناد و مدارک مربوط به این قتل‌عام شد. وی گفت:
ژان فرانسوا لوگاره، شهردار منطقه یک پاریس
من این را باید بگویم که این مبارزه بیهوده و شکست خورده از قبل نیست. ما به لطف همگی شما پیشرفتهای جدی داشته‌ایم.

نمایشگاه یادبود شهیدان قتل‌عام ۶۷
نمایشگاه یادبود شهیدان قتل‌عام ۶۷ 
 
زیرا از زمانیکه این نمایشگاهها را در برخی از شهرداریهای پاریس و در فرانسه داشته‌ایم، شهادتها و عکسهایی از قربانیان از طریق خانواده‌ها داشته‌ایم. تا به امروز بسیاری از این شهدا، شهدای بدون تصویر، بدون قبر، بدون خاطره و بدون گرامیداشت میبودند.

اما الآن آنان تصاویرشان هست، ما ازطریق خانواده‌های آنها در حال بازسازی یاد و خاطره‌های این مردان وزنانی هستیم که در قتل‌عام بدون محاکمه جانشان را از دست دادند. ما باید ادامه بدهیم، ما باید متحد و با همدیگر تبادل داشته باشیم.

استرون استیونسون
استرون استیونسون طی سخنانی در این نمایشگاه، گفت برگزاری این نمایشگاه، یک یادآوری بزرگ به سیاستمداران اروپایی است که احترام به حقوق‌بشر، حقوق زنان و دموکراسی، ارزشهای اروپایی و جهانی است که نباید به‌خاطر منافع اقتصادی فراموش شوند و یا مورد معامله قرار گیرند. شاید به همین دلیل است که دیدار فدریکا موگرینی نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا از ایران در ۵اوت جهانیان را حیرت‌زده کرد. بیش از ۳۰۰۰ نفر از جمله ۸۰ زن طی چهار سالی که روحانی بر مسند قدرت بود اعدام شده‌اند

نمایشگاه یادبود شهیدان قتل‌عام ۶۷
نمایشگاه یادبود شهیدان قتل‌عام ۶۷ 
 
 
استرون استیونسون در ادامه سخنانش درباره قتل‌عام ۶۷ گفت:
اعدام های دسته‌جمعی در زندانها در سراسر ایران بر اساس فتوای خمینی جلاد صورت گرفت. او ”کمیسیون مرگ“ را برای نظارت بر قتل‌عام منصوب کرد. کمیسیون مرگ شامل مصطفی پورمحمدی بود که تا اوایل همین ماه وزیر دادگستری روحانی بود. از آنجایی که رسوایی قتل‌عام ۶۷ عمیق‌تر می‌شد، روحانی پورمحمدی را از این منصب برداشته و گستاخانه او را با یکی دیگر از قاتلان معروف، علیرضا آوایی جایگزین کرد. آوایی که اکنون وزیر دادگستری جدید است، در سال ۶۷ در شهر دزفول در استان خوزستان به‌عنوان دادستان عمومی خدمت کرد. بر اساس گزارشها و شهادتهای زندانیان سابق، آوایی دستور داد که نوجوانان زیر ۱۸سال شامل دختران، در گروه‌های دو یا سه ساله اعدام شوند. اکثر زندانیان سیاسی که قتل‌عام شده بودند، حامیان مجاهدین خلق ایران بودند.
استرون استیونسون، نمایشگاه یادبود شهیدان قتل‌عام ۶۷
استرون استیونسون، نمایشگاه یادبود شهیدان قتل‌عام ۶۷
 
استرون استیونسون در ادامه سخنان با مرور آنچه که در مقطع قتل‌عامها در زندانهای مختلف صورت گرفت از جمله تشکیل دادگاههای چند دقیقه‌ای و اعدام ۳۰۰۰۰تن از زندانیانی که بر هواداری از مجاهدین در مقابل این دادگاهها پافشاری کرده بودند گفت این جنایت قطعاً یکی از وحشتناک‌ترین جنایات علیه بشریت در اواخر قرن بیستم است.

استرون استیونسون در پایان افزود:
می خواهم از خانم مریم رجوی، رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت ایران، به‌خاطر به‌راه انداختن این کارزار بین‌المللی برای دادخواهی قربانیان قتل‌عام ۶۷ سپاسگزاری کنم
به‌عنوان نتیجه‌گیری، من فکر می‌کنم که دولت جدید فرانسه باید در روابط با رژیم ایران حقوق‌بشر را در اولویت خود قرار دهد. و بر توقف اعدامها و پیشرفت در زمینه حقوق‌بشر در ایران اصرار ورزد. دولت فرانسه و اتحادیه اروپا هم‌چنین باید خواستار تحقیقات کامل سازمان ملل در مورد قتل‌عام ۶۷ بشوند. خامنه‌ای، روحانی و آخوندهای قاتل حامی آنها باید به‌خاطر جنایت علیه بشریت در دادگاههای بین‌المللی لاهه محاکمه شوند.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات