پخش زنده

رادیو مجاهد

728 x 90

ایران: ادامه اعتراضات علیه قتل کولبران زحمتکش

اطلاعیه شورای ملی مقاومت ایران
اطلاعیه شورای ملی مقاومت ایران
به دنبال خیزش مردم بانه و اعتراضات دیگر شهرهای استان کردستان و آذربایجان غربی در اعتراض به کشتار کولبران، رژیم آخوندی بر شدت سرکوب و بگیر و ببند و بازجویی و بازداشتهای خیابانی در این مناطق افزوده است. شماری از فرماندهان سپاه پاسداران در سنندج قرارگاه خود را ترک کرده و به شهرهای مرزی رفته‌اند. هم‌چنین گله‌های پاسدار و نیروی انتظامی از سنندج و همدان به بانه اعزام شده‌اند. رژیم به‌منظور جلوگیری از اطلاع‌رسانی ارتباطات شهرهای بانه، مریوان، سردشت و پیرانشهر را قطع یا بسیار محدود کرده و شماری از فعالان شبکه‌های اجتماعی به‌ویژه در بانه را دستگیر کرده است.
در روز دوشنبه ۲۰شهریور به‌دنبال فراخوان جمعی از کولبران و کارگران و کاسبکاران شهر مرزی ربط در آذربایجان غربی به اعتراض به کشتار کولبران نیروهای ضدشورش و مزدوران لباس‌شخصی به‌طور فشرده در این شهر مستقر شدند. آنها به‌منظور ارعاب مردم و جلوگیری از تجمع اعتراضی آنها رهگذران را به بهانه‌های مختلف مورد بازجویی خیابانی یا مورد تعقیب قرار می‌دادند.
در روز ۱۹شهریور نیروهای سرکوبگر در یورش به تجمع مردم مهاباد چندین نفر را بازداشت کردند. این تجمع در حمایت از خیزش مردم بانه در اعتراض به‌قتل دو کولبر محروم و در همبستگی با اعتراضات دیگر شهرهای کردستان برپا شده بود. معترضان در شهرهای مختلف کردستان خواهان توقف کشتار کولبران هستند.
مردم شهرهای سنندج و کرمانشاه نیز در روز های ۱۶و ۱۷شهریور در همبستگی با خیزش مردم بانه دست به تظاهرات زدند. این تجمع های اعتراضی نیز به درگیری کشیده شد و شماری از مردم بازداشت شدند.
این اعتراضات به‌دنبال خیزش مردم بانه در روزهای ۱۳و ۱۴شهریور در اعتراض به‌قتل دو کولبر به نامهای حیدر فرجی ۲۱ساله و قادر بهرامی ۴۵ساله، که در روز ۱۳شهریور به دست پاسداران جنایتکار کشته شدند، صورت گرفت.
با گسترش این اعتراضات دادستان جنایتکار رژیم اعلام کرد که عاملان تیراندازی به کولبران را دستگیر کرده است و تحقیقات از آنها آغاز شده است. اما کشتار کولبران و اعمال فشار و سرکوب بر مردم ستمدیده کردستان و مناطق مرزی هم‌چنان ادامه دارد.

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران
۲۲شهریور ۱۳۹۶ (۱۳سپتامبر ۲۰۱۷)

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات