پخش زنده

رادیو مجاهد

728 x 90

گروه‌های فلسطینی فتح و حماس توافقنامه آشتی امضا کردند

عزام الاحمد، رئیس هیأت اعزامی دولت فلسطین و صالح العروری، رئیس هیأت نمایندگی حماس
عزام الاحمد، رئیس هیأت اعزامی دولت فلسطین و صالح العروری، رئیس هیأت نمایندگی حماس
جنبش فتح و حماس روز پنجشنبه 20مهر96 بر سر تشکیل دولت وحدت ملی در قاهره به توافق رسیده‌اند.

نمایندگان حماس و جنبش فتح، با وساطت قاهره، آشتی‌نامۀ خود را امضا کردند. به این ترتیب آنها بعد از یک دهه اختلافات سیاسی نخستین گام‌های عملی را برای آشتی و همکاری بر می‌دارند.
محمود عباس رئیس دولت فلسطین و رهبر جنبش فتح از این توافق استقبال کرد.
قرار است محمود عباس"تا کمتر از یک ماه دیگر" به غزه برود و با این سفر، از آشتی ملی تمجید کند. او در یک تماس تلفنی با خبرگزاری فرانسه گفت که به هیأت فلسطینی در قاهره توصیه کرده که "توافق‌نامه را بلافاصله امضا کند".

توافقنامه را عزام الاحمد، رئیس هیأت اعزامی دولت فلسطین و صالح العروری، رئیس هیأت نمایندگی حماس در مصر امضا کرده‌اند. در پی امضاء این توافقنامه، مردم نوار غزه، که طی ده سال گذشته تحت اداره حماس بود، در خیابانها به شادمانی پرداختند.

جزئیات این توافق هنوز مشخص نیست اما گزارش شده که محمود عباس، گفته است که محدودیتهایی را که علیه نوار غزه به اجرا گذاشته بود لغو خواهد کرد.

در پی اعلام امضای این توافقنامه، دولت مصر نیز اعلام کرد که گذرگاه مرزی رفح را که از زمان تسلط حماس بر غزه غالباً به روی رفت و آمد ساکنان این بخش از سرزمینهای فلسطینی به خارج مسدود بود بازگشایی خواهد کرد. به گفته مقامات مصری، واحدی متشکل از شماری از مأموران امنیتی دولت فلسطین در این گذرگاه مستقر خواهند شد و بر رفت و آمد مرزی در این سوی مرز غزه نظارت خواهند کرد.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات