پخش زنده

رادیو مجاهد

728 x 90

ابعاد فاجعه‌بار زمین‌لرزه غرب ایران، گزارشی از سی.ان.ان

ابعاد فاجعه‌بار زمین‌لرزه غرب ایران
ابعاد فاجعه‌بار زمین‌لرزه غرب ایران
سی.ان.ان 22آبان 96 گفت:‌ گروه‌های نجات نومیدانه در جستجوی بازماندگان زلزله مرگباری هستند که مرز ایران و عراق را درهم کوبید. به گفته سی.ان.ان اکثریت کشته شدگان در طرف ایران بوده‌اند. منابع مختلف از صدها کشته و هزاران مجروح سخن می‌گویند.

خبرنگار سی.ان.ان از امان پایتخت اردن: این زلزله چنان قدرتمند بوده که در سراسر منطقه و فراتر از آنهم احساس شده است. زلزله که اواخر یکشنبه شب رخ داد منطقه مرزی ایران و عراق را لرزانده است سخت بود که بلافاصله از میزان ویرانی و تلفاتی که بر جای گذاشته بتوان ارزیابی به‌دست آورد.
ما شاهد بودیم که آمار تلفات مستمر بیشتر می‌شود. بدترین نقطه، استان غربی کرمانشاه در ایران بوده است مقامات در آنجا گزارش می‌دهند که صدها تن کشته و هزاران تن مجروح شدند. در منطقه کردستان عراق مقامات محلی ‌اعلام کردند دست‌کم 7نفر کشته و بیش از 500نفر مجروح شده‌اند..

نگرانی عمده در حال حاضر از قول مقامات عراقی سد دربندیخان است که سدی در شمال شهر سلیمانیه در شهر دربندیخان است که بنا‌ به گفته مقامات شیارهایی در آن سد چند کاره وارد شده است ولی هنوز شاهد نشت آب نبوده‌اند. مقامهای محلی از مردم آن منطقه خواسته‌اند در صورت نیاز آماده تخلیه باشند.

ایران کشوریست که بر روی گسلها مهمی قرار دارد آن جا غالباً زلزله روی می‌دهد و برخی ابعاد نابود کننده دارند. در سال 2003 زلزله فاجعه آمیزی در جنوب شرقی ایران روی داد که شهر تاریخی بم را نابود کرد و بیش از 30000نفر را کشت اگر به زلزله روز یکشنبه نگاه کنید که به استان کرمانشاه اصابت کرد مناطق دورافتاده و شهرهای دور افتاده و روستاهایی دارد که خانه‌های آنها از آجرهای گلی درست شده‌اند و برای مقاومت کردن در برابر چنین زلزله نابود کننده‌ای ساخته نشده‌اند.

تلویزیون سی.ان.ان در گزارش دیگری گفت:‌بعد از زلزله‌های بزرگ مانند این زلزله همواره ترس آن می‌رود که پس لرزه‌های بعد از آن به اندازه خود زلزله فاجعه‌آمیز باشد.

گزارشگر هواشناسی سی.ان.ان اوضاع تشریح می‌کند:
ما تا همین جا پس لرزه‌های مهمی دیده‌ایم که خود می‌توانند یک زلزله باشند مثلاً یک پس لرزه پنج و پنج دهم ریشتر بعد از زلزله اصلی در مرز میان ایران و عراق واقع شده است.
صدها سال یا شاید هزاران سال در همین محل شاهد زلزله‌های مشابه بوده‌ایم.
انتظار می‌رود یکی از پس لرزه‌ها شش وسه دهم ریشتری باشد و ۱۰پس لرزه ممکن است پنج و سه دهم باشند. که هرچه بیشتر برویم ممکن است صدها و هزاران زلزله کوچکتر به‌وقوع بپیوندد.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات