پخش زنده

رادیو مجاهد

728 x 90

صدور حکم جلب رئیس‌جمهوری سابق آرژانتین به‌دلیل تبانی با رژیم ایران

کریستینا فرناندز
کریستینا فرناندز
یک قاضی آرژانتینی روز پنجشنبه 16آذر حکم جلب کریستینا فرناندز رئیس‌جمهوری پیشین آرژانتین را به‌دلیل تبانی با رژیم ایران در جریان پرونده بمب‌گذاری سال ۱۹۹۴ آرژانتین صادر کرد. به گزارش خبرگزاری آلمان، قاضی فدرال در آرژانتین، روز پنجشنبه، ضمن صدور این حکم اعلام کرد که مصونیت پارلمانی کریستینا فرناندز نیز لغو شده است.

این دادگاه‌ آرژانتین، رژیم ایران را در بمب‌گذاری سال ۹۴ در بوئنوس آیرس، موسوم به آمیا، که ۸۵کشته به‌جا گذاشت دخیل دانسته و در حکم جلب کریستینا آمده که وی در پنهان کردن دست رژیم ایران در این ماجرا نقش داشته‌است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، حکم تازه دادگاه، مصونیت قضایی کریستینا فرناندز را که هم‌اینک از سناتورهای این کشور است، سلب می‌کند.

پرونده آمیا بیش از دو دهه پیش گشوده شد و در آن زمان، حزب‌الله لبنان به انجام این بمب‌گذاری و رژیم ایران به هدایت آن متهم شدند.

رفسنجانی، رئیس‌جمهوری وقت، آخوند علی فلاحیان، وزیر اطلاعات، علی‌اکبر ولایتی، وزیر امور خارجه وقت رژیم و پاسدار محسن رضایی، سرکرده وقت سپاه پاسداران، از جمله مقامهای رژیم ایران هستند که حکم جلب‌شان از سوی پلیس بین‌الملل و در رابطه با این پرونده صادر شد.

این پرونده دو سال پیش با پیدا شدن جسد آلبرتو نیسمان، دادستان پرونده آمیا در آپارتمانش وارد مرحله تازه‌یی شد.

تحقیقاتی که آلبرتو نیسمان انجام داد، حاکی از آن بود که دولت آرژانتین در سال ۱۳۹۳قصد داشت تا در ازای دریافت نفت از رژیم ایران، نقش این رژیم در این پرونده را مخفی کند.

قاضی نیسمان در روزهای قبل از کشته شدن، کریستینا فرناندز را به تبانی با رژیم ایران برای سرپوش نهادن بر پرونده تحقیق در مورد انفجار سال ۱۹۹۴متهم کرده و در حال آماده کردن حکم بازداشت وی بود.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات