پخش زنده

رادیو مجاهد

728 x 90

ترکمنستان از رژیم ایران به دادگاه دیوان داوری لاهه شکایت کرد

ایران - ترکمنستان
ایران - ترکمنستان
ترکمنستان اعلام کرد که مذاکراتش بر سر اختلاف گازی‌ با رژیم ایران نتیجه نداده و از این رژیم به دادگاه بین‌المللی شکایت کرده است. ترکمنستان از رژیم ایران درخواست یک میلیارد و ۸۰۰میلیون دلار غرامت کرده است.

مئراد آرچایف، رئیس "ترکمن گاز"، شرکت گاز دولتی ترکمنستان، در نشست هیأت دولت این کشور در عشق‌آباد اعلام کرد: «رژیم ایران به ما پیشنهاد کرده است که برای حل و فصل اختلاف گازی به دیوان داوری متوسل شویم. ، رئیس‌جمهوری ترکمنستان، نیز فرمانی برای رسیدگی به شکایت این کشور از رژیم ایران صادر کرد.

ترکمنستان در اواخر دسامبر سال ۲۰۰۷قیمت گاز صادراتی خود را تا ۹برابر افزایش داد. این کشور ۳۶۰دلار در ازای هر هزار متر‌مکعب گاز از رژیم ایران درخواست کرد. این رژیم هم به‌خاطر این‌که کمبود گاز داشت و به‌دلیل سرمای شدید مجبور شد این قیمت را بپذیرد.

یک کارشناس امور گاز گفت: «موضعی که مقامها و رسانه‌های رژیم ایران عنوان نمی‌کنند این است که قیمت گاز صادراتی ترکمنستان به حدی پایین بوده است که حتی ۹برابر افزایش آن هم کمتر از قیمت گاز صادراتی رژیم ایران به ترکیه بود. رژیم ایران به حدی قیمت گاز وارداتی را پایین نگه داشته بود که ترکمنستان مجبور شد جهش بزرگی را در قیمت تعیین کند و رژیم ایران هم مجبور شد آن را قبول کند و حدود یک میلیارد و ۸۰۰میلیون دلار بدهی بالا آورد و به‌خاطر تحریم‌ها نتوانست آن را پرداخت کند.» اما پس از برداشته شدن تحریم‌ها هم رژیم ایران بدهی گاز خریداری از ترکمنستان را نپرداخته است.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات