اخبار - جهان
تاريخ: AM 5:58:18 1387/12/20

جامعه جهانی برای مقابله با جاه‌طلبیهای اتمی آخوندها باید متحد شود

هیلاری کلینتون

هیلاری کلینتون

وزیر امور خارجه آمریکا در یک گفتگوی اختصاصی با تلویزیون ای.بی.سی، نسبت به جاه‌طلبیهای هسته‌ای رژیم ایران هشدار داد و بر ضرورت اتحاد جامعه جهانی علیه این رژیم تاکید نمود.


بخشی از این گفتگو به شرح زیر است:
خانم وزیر خارجه، علاقه مندم گفتگو با شما را با سوالی در مورد ارسال نامه به روسها شروع کنم. مقامهای دولتی تایید کرده‌اند که برنز نامه‌ای به روسها خواهدفرستاد که می‌گوید، اگر روسها در ممانعت از ساخت سلاح هسته‌ای توسط رژیم ایران نقش مثبت ایفا نمایند، آمریکا از طرح سپردفاع موشکی در اروپا صرفنظر خواهد کرد.
هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا در پاسخ گفت: من به مضمون نامه غیرعلنی که رئیس‌جمهور ما برای رئیس‌جمهور روسیه می‌فرستد، وارد نمی‌شوم. اما فکر می‌کنم این امری شناخته شده است که ما طیف گسترده‌ای از موضوعات را داریم که با روسها در میان بگذاریم… درمیان آنها، تهدید برنامه هسته‌ای رژیم ایران هم قرار دارد. دست‌یابی این رژیم به سلاح هسته‌ای نه تنها برای آمریکا بلکه برای بسیاری طرفها در سراسر جهان، عمیقاً مشکل آفرین است. ما برای کسب حمایت کشورهایی تلاش می‌کنیم تا بر رژیم ایران فشار وارد کنیم دست از برنامه هسته‌یی‌اش بردارد. یک مساله دیگر این است که برای سالیان، آمریکا از روسیه خواستار همکاری در طرح سپردفاع موشکی شده است. چرا که ما گفته‌ایم، گسترش طرح دفاع موشکی در اروپا، به منظور دفاع در برابر رژیم ایران می‌باشد. این یک اقدام دفاعی در برابر ای رژیم می‌باشد و نه علیه روسیه.
… در صورت اصرار رژیم ایران بر برخورداری از برنامه هسته‌ای، سیستم دفاع موشکی در اروپا و روسیه بسیار ضروری می‌باشد.
وزیر خارجه آمریکا در ادامه سخنان خود افزود:
ما نگران تکثیر سلاح هسته‌ای توسط رژیمهایی مانند ایران هستیم. رژیمهایی که به کرات قطعنامه‌های شورای امنیت و قوانین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را نقض کرده‌اند. ما هم‌چنین ازقرارگرفتن سلاح هسته‌ای در دست افراد ناباب که در نهایت به تروریستها برسد، نگران هستیم. از این رو، طرح سپردفاع موشکی می‌تواند طرح کلی ما برای دفاع باشد. وقتی هم که می‌گویم طرح کلی، منظور فقط اروپا و آمریکا نیست، بلکه روسیه و سایر کشورها هم هست که به این وسیله علیه تهدید سلاح هسته‌ای متحد می‌گردند.
وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به این سؤال که آیا از نظر شما رژیم ایران از مواد کافی برای ساخت بمب هسته‌ای برخوردار است، گفت: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اخیراً دریافته است که رژیم ایران به میزان کافی اورانیوم غنی شده با غلظت پایین برای رساندن آن به غلظت بالا و ساخت مواد ضروری برای تولید بمب را در اختیار دارد. ما هم‌چنین به تازگی نامه‌ای از سوی 5عضو دائمی‌شورای امنیت و آلمان داشته‌ایم که از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی‌خواستار سخت‌تر کردن نظارت خود بر روی رژیم ایران شده‌اند. در این نامه، لیستی از قطعنامه‌های شورای امنیت گنجانده شده که این رژیم در حال حاضر آنها را نقض می‌نماید. من از این که روسیه و چین در صدور چنین نامه قوی به ما ملحق شده‌اند، خوشنود هستم. ما در ابتدای این روند هستیم. روندی که طی آن فشار زیادی را بر رژیم ایران وارد کنیم تا از این طریق به شیوه‌های گوناگون، آنها را از دست‌یابی به سلاح هسته‌ای بازداریم یا ترغیب به دست کشیدن از آن بنماییم.

مسئولیت محتوای این مطلب برعهده نویسنده است و سایت مجاهد الزاماً آن را تایید نمی‌کند

موقعيت ما روى شبكه هاى اجتماعى

ما را روى شبكه هاى اجتماعى دنبال كنيد


نرم افزارهاى موبايل